Partner portalu

Nowi radni zdecydowali: Świętochłowice pozostają w GZM

  • pap
  • 28 listopada 2014 - 21:02
Radni Świętochłowic zdecydowali w piątek, że ich miasto pozostanie w Górnośląskim Związku Metropolitalnym (GZM) - poinformował rzecznik świętochłowickiego magistratu.

Jedną z pierwszych swoich uchwał nowa rada miejska uchyliła decyzję o wystąpieniu ze Związku, którą na początku br. podjęli radni poprzedniej kadencji.

Ponieważ poprzednia uchwała w tej sprawie wskazywała, że Świętochłowice wystąpią z GZM 31 grudnia 2014 r., jej uchylenie skutkuje pozostaniem miasta w organizacji.

Czytaj: Kto zostanie nowym śląskim marszałkiem?

Poprzednia uchwała w tej sprawie (z 14 lutego br.) została przyjęta wbrew prezydentowi Świętochłowic Dawidowi Kostempskiemu (PO), który jest przewodniczącym GZM.

Związek pod szyldem Metropolia Silesia skupia obecnie 13 śląskich i zagłębiowskich miast, w których mieszka ok. 2 mln ludzi. Ogólnie w woj. śląskim żyje ponad 4,5 mln ludzi.

O wystąpieniu Świętochłowic z Metropolii Silesia zdecydowała opozycja, która w 23-osobowej radzie miała bezwzględną większość - 12 głosów.

Decyzję o opuszczeniu GZM radni motywowali tym, że miasto przystąpiło "do wiele tańszego i bardziej efektywnego, a także alternatywnego stowarzyszenia pod nazwą Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego".

Pierwszą uchwałę o wystąpieniu z GZM, przyjęto już w grudniu ub. roku. Tamtą uchwałę zakwestionował nadzór prawny wojewody, który w jej treści dopatrzył się uchybień.

Jednym z nich była decyzja o wystąpieniu ze Związku z dniem 31 grudnia 2013 r. Tymczasem zgodnie ze statutem GZM konieczne jest zachowanie sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Ustawa z lutego br. spełniała już ten wymóg.

Już po pierwszej, ubiegłorocznej uchwale Kostempski oceniał, że to posunięcie typowo polityczne, w którym "partykularne interesy lokalnych samorządowców" wzięły górę "nad ideą tworzenia Metropolii Silesia".

Zapowiadał, że będzie przekonywał radnych do zmiany stanowiska, bo opuszczenie Związku wiązałoby się z negatywnymi skutkami dla miasta.

GZM powstał w 2007 r. Samorządowcy powołali go, uznając, że w obecnym stanie prawnym możliwą formą metropolizacji aglomeracji górnośląskiej jest powołanie dobrowolnego związku międzygminnego.

Za cel GZM postawiono m.in. wspólne planowanie rozwoju współtworzących go miast, łączenie sił w staraniach o środki na inwestycje oraz prowadzenie wspólnych projektów na szczeblu aglomeracyjnym.

Od dłuższego czasu w śląskiej prasie pojawiają się jednak opinie, że Związek nie spełnia pokładanych w nim nadziei.

Część samorządowców sceptycznie odnosi się do dalszego członkostwa w organizacji, która - na gruncie obecnie obowiązujących regulacji prawnych - nie ma realnych możliwości działania na dużą skalę.

Najbardziej znaną inicjatywą GZM stał się dotąd grupowy przetarg na zakup energii elektrycznej dla samorządów i ich instytucji, dzięki któremu gminy w 2013 r. oszczędziły ok. 8 mln zł, a w tym roku oszczędzają 13 mln zł.

Pierwotnie Związek tworzyło 14 miast aglomeracji katowickiej. Z początkiem 2013 r. członkostwo w organizacji paru samorządów wygasło - w związku z niezgodnym z przepisami przyjęciem przez ich rady miejskie uchwał zmieniających statut GZM. Większość tych miast naprawiła szybko błąd, dotąd do Związku nie zdecydowały się wrócić Piekary Śląskie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!