Partnerzy portalu

O co pytają i czego szukają turyści w Gliwicach?

Oprócz Niemców, Gliwice głównie odwiedzają turyści z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Włoch – podaje Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.
Centrum powstało w lutym 2010 r. Zostało utworzone przez samorząd miasta i Muzeum w Gliwicach, któremu placówka bezpośrednio podlega.

Jak wyjaśnia Magdalena Baraniecka, w Gliwicach istnieje zapotrzebowanie na tego typu punkt.

– Każdy, kto był poza Gliwicami i odwiedził jakieś większe miasto, widzi, że takie centra istnieją prawie wszędzie. Kraków ma ich kilkanaście, Wrocław kilka. Informacja turystyczna w Gliwicach ma naprawdę sens – tłumaczy Baraniecka.

Kilkudziesięciu zagranicznych turystów osobiście kontaktowało się z centrum w lipcu. Podobnie było w sierpniu i wrześniu. O co pytają?
– Często są to zapytania dotyczące atrakcji turystycznych, czyli ciekawych miejsc, które można w Gliwicach zwiedzić, a także oferty noclegowej i gastronomicznej. Wśród zagranicznych turystów wyróżnia się charakterystyczna grupa. Są to turyści niemieccy, głównie w wieku okołoemerytalnym. Przyjazd do Gliwic to dla nich podróż sentymentalna do miejsca dzieciństwa, często są to ludzie, którzy urodzili się w naszym mieście tuż przed wojną. Czasami zdarza się, że wracają dzieci osób, które mieszkały tu przed 1945 rokiem. Spotkałam się też z sytuacją, kiedy to wnuczka szukała śladów nieżyjącego już dziadka w Gliwicach – opowiada Magdalena Baraniecka z CIKiT.

Oprócz Niemców, Gliwice głównie odwiedzają turyści z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

Ale były też osoby z bardziej egzotycznych miejsc – m.in. Malezji, Egiptu czy Hong Kongu.

Z usług centrum korzysta również dość liczna grupa studentów Erasmusa (międzynarodowego programu wymiany międzyuczelnianej), których interesuje życie nocne oraz oferta kulturalna miasta. Do tego dochodzą nauczyciele języka angielskiego – tzw. native speakers of English, których w Gliwicach jest sporo. Tyle jeśli chodzi o zagranicznych gości.

Turystów polskich niestety trudniej policzyć, ponieważ „mieszają się” z mieszkańcami Gliwic, którzy do centrum przychodzą w celu zasięgnięcia informacji dotyczących oferty kulturalnej. Generalnie jest to kilkaset osób miesięcznie, które w dużej mierze osobiście, ale także telefonicznie, czy też drogą elektroniczną kontaktują się z pracownikami centrum. Jednak można wyodrębnić pewną liczbę turystów, którzy na Śląsk, a przy okazji do Gliwic, udają się Szlakiem Zabytków Techniki.

Jeśli chodzi o sztandarowy gliwicki zabytek, to trudno nie wskazać wieży Radiostacji przy ulicy Tarnogórskiej.

– Gdy obchodziliśmy okrągłą rocznicę II wojny światowej, to pytania dotyczące Radiostacji pochodziły od m.in. historyków i dziennikarzy amerykańskich, którzy interesowali się historią prowokacji gliwickiej. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że Radiostacja to zabytek, dzięki któremu Gliwice mogą być rozpoznawane na całym świecie – mówi Magdalena Baraniecka.

W informacji turystycznej można nabyć gadżety i pamiątki związane z Gliwicami.

Oprócz tych bardziej tradycyjnych (mapy, kubki, pocztówki i przewodniki), turyści mogą kupić pamiątkowe monety czy Radiostację w krysztale. Centrum prowadzi także sprzedaż biletów na imprezy kulturalne odbywające się w Gliwicach oraz całym kraju.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!