Partnerzy portalu

Od poniedziałku konsultacje ws. krakowskiego parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem

Od poniedziałku do 19 listopada w Krakowie potrwają konsultacje społeczne w sprawie utworzenia Parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem. Po Starym Mieście i Nowej Hucie byłby to trzeci obszar miasta chroniony w ten sposób. Chodzi m.in. o ochronę krajobrazu, likwidację chaosu reklamowego i ograniczenie hałasu w dzielnicy chętnie i tłumnie odwiedzanej przez mieszkańców i turystów. Tym bardziej, że Kazimierz ze Stradomiem jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest częścią historycznego zespołu miasta, uznanego przez prezydenta RP za Pomnik Historii.
  • Park kulturowy Kazimierz ze Stradomiem będzie graniczył z istniejącym od jedenastu lat parkiem kulturowym Stare Miasto i stanowić będzie dopełnienie ochrony najcenniejszej części miasta wpisanej w 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Mieszkańcy podczas rozpoczynających się konsultacji będą mogli odnieść się do projektu uchwały ws. parku kulturowego.
  • Zapisano w niej bardzo szczegółowe regulacje dotyczące m.in. sposobu prowadzenia robót budowlanych, umieszczania szyldów i reklam, ustawiania kawiarnianych ogródków i czasu ich funkcjonowania, handlu obwoźnego.

"W ostatnich latach teren ten został poddany komercjalizacji, a miejscami wręcz brutalnemu zawłaszczaniu przestrzeni miejskiej na cele związane z różnymi aktywnościami gospodarczymi. Odbyło się to ze szkodą dla estetyki, jakości przestrzeni publicznej, zabytkowej architektury, możliwości ekspozycji najcenniejszych obiektów oraz spowodowało obniżenie jakości życia mieszkańców" - mówiła PAP dyrektor Wydziału Kultury Katarzyna Olesiak.

Jak podkreśliła utworzenie Parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem ma zabezpieczyć istniejącą zabudowę zabytkową i wpłynąć na sposób użytkowania miejskiej przestrzeni, tak by był on zgodny z oczekiwaniami mieszkańców, władz Krakowa i rekomendacjami ekspertów, którzy przygotowali plan ochrony tego terenu.

Zgodnie z projektem uchwały roboty budowlane na Kazimierzu powinny być prowadzone tak, by zachowana została zabytkowa stolarka okienna, witryny sklepowe i bramy wejściowe. Zakazane będzie montownie szyldów, markiz i daszków zasłaniających detale architektoniczne i widok na zabytki. Ogródki gastronomiczne od niedzieli do czwartku będą mogły działać do g. 22 a w piątki i soboty do g. 24. Użyte w nich parasole będą mogły mieć kolory biały, beżowy lub szary. Podobnie jak w innych parkach kulturowych zakazany będzie handel w bramach i sieniach budynków i nie można będzie oferować do sprzedaży towarów przed budynkami za wyjątkiem kwiatów, owoców, warzyw i książek. Pozostawiono możliwość działania miejskich targowisk na placu Nowym i placu Wolnica. W uchwale dokładnie wskazano, gdzie będą mogły stać foodtrucki.

Czytaj też: Rzeszów wprowadzi konsultacje społeczne

W ramach konsultacji społecznych zaplanowano telefoniczne dyżury ekspertów (3,10 i 17 listopada tel. 511 749 464), spacer po dzielnicy w pierwszej połowie listopada, a 19 listopada o g. 18.00 debatę online z udziałem ekspertów. Swoje uwagi krakowianie będą mogli zgłosić wypełniając formularz dostępny do 14 listopada m.in. na stronie: www.obywatelski.krakow.pl oraz www.parkikulturowe.krakow.pl .

Nowy park kulturowy ma obejmować ok. 120 ha, a jego granice byłby wytyczone wzdłuż ulic Starowiślnej i Grzegórzeckiej, wzdłuż nasypu kolejowego aż do mostu kolejowego na Wiśle, następnie środkiem nurtu Wisły do Mostu Dębnickiego, a od północy wzdłuż Bulwarów Wiślanych.

Czytaj też: Ponad 43 tys. gdańszczan zagłosowało na propozycje do budżetu obywatelskiego

Krakowscy radni już w kwietniu 2019 zobowiązali prezydenta do podjęcia prac nad utworzeniem Parku Kulturowego Kazimierz. Wskazywali na "niepokojące zjawisko monofunkcyjności" Kazimierza, który staje się "zagłębiem" rozrywkowym pełnym kawiarni, pubów i restauracji oraz na postępującą degradację jego substancji historycznej. Podkreślili, że jak pokazuje przykład Starego Miasta, gdzie przepisy o Parku Kulturowym obowiązują od 2012 roku, jest to sposób, by zapobiec wielu złym zjawiskom.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!