Oszustwo w głosowaniu na budżet obywatelski. Wkracza prokuratura

Jak poinformował magistrat w Suwałkach, głosowanie trwało do 15 października. Po jego zakończeniu pracownicy Urzędu Miejskiego przystąpili do zliczania głosów. Uwagę informatyków zwróciło, to że ostatniego dnia głosowania na projekt "Park Ułański" oddano aż 924 głosy. Ponadto, po przeanalizowaniu oddanych głosów okazało się, że wszystkie pochodzą z tego samego numeru IP i zostały oddane przez tzw. bot głosujący z serwera poza granicami Polski.
Ostatniego dnia głosowania projekt ten miał odnotowane w systemie elektronicznym 185 oddanych głosów a do końca dnia wynik zwiększył się do 1400 głosów. Z logowań na stronie Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego wynika, że z jednego adresu IP oddano łącznie 924 głosy. Po analizie materiału informatycy ustalili, że w głosowaniu wzięły udział 43 osoby, które zmarły w latach 2000-2008. Bezprawnie zostały także użyte dane osób, które w ogóle nie głosowały w ramach budżetu obywatelskiego.
"W związku z tym w oparciu o odpowiednie przepisy prawa prezydent Suwałk postanowił skierować sprawę do prokuratury gdyż zdaniem prawników Urzędu Miejskiego w Suwałkach doszło do bezprawnego wykorzystania danych osobowych i tym samym popełnienia przestępstwa" - czytamy w komunikacie kierownika Biura Prezydenta Suwałk Kamila Sznela. Prokurator Rejonowa w Suwałkach Krystyna Szóstka poinformowała PAP, że zawiadomienie wpłynęło do prokuratury niedawno. Prokuratura niezwłocznie zajmie się wyjaśnieniem sprawy.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.