Partnerzy portalu

Oto Gminy Fair Play 2014

  • pap
  • 17 października 2014 - 19:04 | Aktualizacja: 17 października 2014 - 19:27
Cztery gminy, w tym trzy z Mazowsza, zostały zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu "Gmina Fair Play". W piątek w Warszawie wręczono nagrody przedstawicielom samorządów, które w swojej działalności kierują się zasadami etyki.

Organizatorem inicjatywy "Gmina Fair Play", afiliowanej przy Krajowej Izbie Gospodarczej, jest Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.

Celem konkursu jest popularyzowanie etyki w działalności samorządów, przejrzystości procedur i postaw, które sprzyjają podejmowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych.

Tytułem "Gmina Fair Play" w tym roku zostały nagrodzone gminy: Błonie (woj. mazowieckie) - w kategorii średnie miasto; Iława (woj. warmińsko-mazurskie) - w kategorii gmina turystyczna; Mszczonów (woj. mazowieckie) - w kategorii miasteczko i małe miasto oraz Lesznowola - jako wielofunkcyjna gmina wiejska (woj. mazowieckie).

 Czytaj też:  Od czego zależy potencjał turystyczny województw?

"Symbolika fair play jest ważna nie tylko na meczu, nie tylko w polityce i w codziennym życiu między nami Polakami i między nami Europejczykami" - przekonywał w czasie uroczystości wręczenia nagród wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Podkreślił, że także w działalności publicznej i biznesowej "potrzeba zrozumienia, że tylko okazując zaufanie można je odwdzięcznie uzyskać, że budując czyjś autorytet budujemy własny". "To właśnie robią laureaci" - zaznaczył.

Czytaj Wybory: kto ma aktywny elektorat ten wgrywa w internecie

Ocenił, że przestrzeń samorządowa stała się najlepszym przykładem "wielkiego polskiego sukcesu". "Odmieniliście polską rzeczywistość, wprowadziliście nowy mechanizm zbiorowego przywództwa - działający nie na zasadzie +idź i zrób+, ale +chodźmy i zróbmy+" - powiedział Piechociński nagrodzonym samorządowcom.

W ramach inicjatywy wyróżniono ponadto gminy: Tarczyn (woj. mazowieckie), Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie), Tryńcza (woj. podkarpackie) i Mińsk Mazowiecki (woj. mazowieckie).

Oprócz tego tytułem "samorządowego menadżera roku 2014" uhonorowano wójta Gminy Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie) Tadeusza Czajkę, burmistrza Kisielic (woj. warmińsko-mazurskie) Tomasza Koprowiaka i burmistrza gminy Kozienice (woj. mazowieckie) Tomasza Śmietankę.

Wyróżniono też diamentową statuetką Fair Play gminę Tarczyn, która od 10 lat z powodzeniem bierze udział w konkursie oraz złotą statuetką - gminy Grębocice (woj. dolnośląskie) i Tarnowo Podgórne, które robią to od pięciu lat.

W ramach projektu "Gmina fair play" przyznawano też certyfikaty. Certyfikat "Złota lokalizacja biznesu" otrzymały gminy: Brwinów, Oleśnica, Płużnica i miasto Mińsk Mazowiecki. Certyfikat "Gmina Fair Play" otrzymało kolejne 12 gmin.

W tym roku po raz pierwszy nagrodzono także laureatów programu "Przyjazna Polska" dla gmin z dużymi osiągnięciami, charakteryzującymi się przedsiębiorczością i inicjatywą oraz zapewniającymi przyjazne podejście administracji do biznesu, inwestorów i mieszkańców.

Główne nagrody w tym programie uzyskały gminy: Góra Kalwaria(w kategorii Kraina Historii i Kultury), Lubaczów (Gmina z Tradycją), Tryńcza i Lubin (Dobre Miejsce Zamieszkania) oraz Rzeszów (Certyfikowana Lokalizacja Biznesu)

KOMENTARZE2

  • aldona 2014-10-21 12:51:21
    Panie Czajka! GRATULACJE! Bede na Pana glosowala!
  • Lubię Fair Play 2014-10-17 20:19:57
    Jeden z nielicznych konkursów, które znam, a którego organizatorzy rzeczywiście weryfikują uczestników. Nasz wójt jak się dowiedział, że trzeba coś wypełnić, a jeszcze potem odbyć audyt sprawdzający i wcale nie jest pewne, że otrzymamy certyfikat, to stwierdził, że to pier..li, kupi sobie jakiś inny.... On płaci to wymaga. Większość organizatorów tego typu "konkursów" daje certyfikaty za sam udział. Dziwi mnie, że się chce Krajowej Izbie Gospodarczej robić coś co się słabo sprzedaje, no ale z drugiej strony cieszy, że jeszcze taki konkurs jest w kraju, gdzie wszędzie słychać o układach układzikach znajomościach itp.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!