Partner portalu

Plan Działań dla Miast po Światowym Forum Miejskim, czyli od teorii do praktyki

  • AW
  • 30 sierpnia 2022 - 09:22
Choć 11. sesja Światowego Forum Miejskiego w Katowicach zakończyła się w czerwcu, misja zmieniania miast dla lepszej przyszłości jest wciąż kontynuowana. Plan Działań dla Miast to inicjatywa towarzysząca WUF11, która zakłada opracowanie wspólnego dokumentu, obejmującego opis wyzwań i charakterystykę projektów każdego ze stu czterech miast uczestniczących w programie oraz realizację inicjatyw wpisujących się w tematykę zrównoważonego rozwoju. Co dalej z programem?
  • Program połączył ponad sto polskich miast, które na różne sposoby odpowiadają na lokalne wyzwania związane z Celami Zrównoważonego Rozwoju.
  • Program ma zmieniać nasze małe ojczyzny i zmobilizować miasta do odważnych działań – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. WUF11 Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
  • Czeka nas jeszcze wsparcie miast-sygnatariuszy, działania promocyjne, komunikacyjne i edukacyjne z wykorzystaniem ogólnodostępnych narzędzi.

Plan Działań dla Miast (PDM) to pierwszy w Polsce wspólny dokument stworzony przez 104 samorządów, które przez kilka miesięcy, pod okiem ekspertów Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, pracowały nad projektami, które zebrane w całość stanowią spójną wizję zrównoważonego rozwoju.

Celem (PDM) jest włączenie polskich miast w światową dyskusję na temat trendów zrównoważonej urbanizacji oraz popularyzacja ich wdrażania w ramach zadań własnych. Z kolei jego misją - pozostawienie dziedzictwa po czerwcowym WUF11 w postaci katalogu dobrych wzorców w lokalnych politykach miejskich. Właśnie podczas WUF w Katowicach dokument został przedstawiony i podpisany. 

Przedstawiciele ponad 100 samorządów podpisali PDM podczas forum w Katowicach (fot.umig.busko.pl)
Przedstawiciele ponad 100 samorządów podpisali PDM podczas forum w Katowicach (fot.umig.busko.pl)

Modelowa lokalność – pomysły na zrównoważoną politykę miejską

Niezależnie od wielkości i liczby mieszkańców, każde polskie miasto mogło wziąć udział w tym projekcie. Uczestnictwo w inicjatywie zagwarantowało przedstawienie własnego projektu, który wpisuje się w założenia Agendy 2030, a jego realizacja została zaplanowana na rok 2022. Miasta mogły liczyć na wsparcie eksperckie i merytoryczne Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Program połączył ponad sto polskich miast, które na różne sposoby odpowiadają na lokalne wyzwania związane z Celami Zrównoważonego Rozwoju. Ideą, która przyświeca Planowi Działań dla Miast, jest włączenie polskich miast w światową dyskusję na temat trendów dotyczących zrównoważonej urbanizacji oraz zapewnienie profesjonalnego wsparcie doradczego przy realizacji prorozwojowych projektów.

- Program ma zmieniać nasze małe ojczyzny i zmobilizować miasta do odważnych działań – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. WUF11 Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (fot. MFiPR)
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (fot. MFiPR)

17 celów zrównoważonego rozwoju w praktyce

Realizowane projekty podzielone są według siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju. I tak na przykład w ramach Celu 12., czyli Odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji Warszawa zaproponowała projekt ,,EKOstolica – nie marnujmy żywności!”, czyli pierwsze przedsięwzięcie w Polsce kompleksowo zajmujące się kwestią marnowania żywności.

Skarżysko-Kamienna z projektem ,,Polityka równościowa miasta” wpisuje się w realizację Celu 5. – Równość płci. To miasto obrało sobie za cel wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na wyeliminowanie wszelkich form dyskryminacji w obszarze życia zawodowego i społecznego. Podejmowane działania będą różnorodne – zaplanowano szkolenia, warsztaty, a także wydarzenia otwarte (na przykład w formie pikniku dla mieszkańców).

Celem 16., które obejmuje Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje zajęło się Zabrze z “Programem Dostępności Miasta Zabrze”. Projekt zakłada aktywne włączenie wszystkich grup społecznych, w tym w szczególności osób z niepełnosprawnościami w kształtowanie nowoczesnego miasta.

To tylko kilka z ponad stu zgłoszonych inicjatyw, niejednokrotnie bezpośrednio dotykających tematyki kilku Celów. Przykładowo projekt w Skarżysko-Kamiennej odwołuje się nie tylko do Celu 5. (głównego), ale również 10. i 11., czyli Mniej nierówności oraz Zrównoważone miasta i społeczności. Na podstawie projektów, czyli bazując na współpracy samorządów z ekspertami, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, razem z lokalnymi koordynatorami (osobami z każdego miasta wyznaczonymi do współpracy) przygotował raporty. Przedstawiają one dotychczasową drogę miast we wdrażaniu SDG w polityki lokalne. W ramach programu powstał także dokument „Plan Działań dla Miast” – drogowskaz dla innych ośrodków miejskich w Polsce i na świecie, wspierający zrównoważony rozwój miast..

IRMiR daje miastom... narzędziownik

Na stronie IRMiR-u można skorzystać także z intuicyjnego Narzędziownika, będącego instruktażem wpływania na przestrzeń miejską oraz procesy zarządzania miastem dla społeczności lokalnych i mieszkańców.

Artykuły pogrupowano w kategorie:

Bezpieczeństwo,
Finanse samorządu,
Gospodarka komunalna,
Gospodarka mieszkaniowa,
Gospodarka nieruchomościami,
Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego,
Ład przestrzenny i urbanistyka,
Ochrona środowiska i polityka klimatyczna,
Ochrona zdrowia,
Oświata i edukacja,
Pomoc społeczna,
Rekreacja i sport,
Transport i komunikacja,
Rewitalizacja,
Zarządzanie miastem.

Kategorie nie tylko przedstawiają zrealizowane projekty, ale pozwalają na inspirację dotyczącą podejmowania innowacyjnych inicjatyw w swoich miejscowościach.

Narzędziownik bazuje na doświadczeniach miast z całej Polski, a zwłaszcza lokalnych społeczności. Główną tematyką haseł jest partycypacja społeczna, rola mieszkańca w rozwoju i działania miasta. W tym momencie trwają prace nad jego finalizacją, ponieważ widoczne teraz hasła dodawane były (i cały czas są) przez Koła Naukowe z całej Polski, w formule konkursu. Po uruchomieniu każdy zalogowany użytkownik będzie mógł dodać hasło po weryfikacji merytorycznej Instytutu, jak również wymieniać się wiedzą i uczestniczyć w dyskusji. To właśnie sprawia, że Narzędziownik ma wymiar praktyczny, będąć użytecznym narzędziem dla wszystkich przedstawicieli lokalnych społeczności.

PDM i co dalej?

- A to nie koniec działań w ramach PDM. Czeka nas jeszcze wsparcie miast-sygnatariuszy, działania promocyjne, komunikacyjne i edukacyjne z wykorzystaniem ogólnodostępnych narzędzi. W tym wydanie certyfikatów WUF11 wszystkim miastom, które zrealizowały założenia ,,Planu Działań dla Miast’’ - informuje Instytut.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!