Partnerzy portalu

Planetarium Śląskie rozstrzygnęło konkurs na swoją maskotkę

Rozstrzygnięto - skierowany do uczniów z woj. śląskiego - konkurs „Gwiezdny pluszak” na projekt maskotki Planetarium Śląskiego w Chorzowie (Śląskie). Maskotka będzie w najbliższych latach promowała Planetarium - Śląski Park Nauki.
  • Jak poinformował w piątek rzecznik Planetarium Jarosław Juszkiewicz, zwycięzcą konkursu został uczeń siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 29 im. Ignacego Mościckiego w Chorzowie Michał Jałowiecki.
  • Zaproponował on granatową postać z korpusem w gwiazdy i nakryciem głowy nawiązującym do kształtu kopuły chorzowskiego planetarium.
  • Jak napisało w protokole jury konkursowe, praca "swoją formą w sposób interesujący nawiązuje do tematu konkursowego; jest uniwersalna w formie, przyjazna dla odbiorcy, nawiązuje do tematyki kosmosu i w sposób jednoznaczny kojarzy się z Planetarium". Jury przyznało także osiem wyróżnień.

Zwycięzca otrzyma teleskop astronomiczny i pamiątkową tabliczkę z obrazem nieba w dniu jego urodzin. "Wydaje się jednak, że największą nagrodą będzie fakt, że projekt Michała będzie w kolejnych latach wykorzystywany do promocji Planetarium - Śląskiego Parku Nauki, które już w pierwszej połowie przyszłego roku stanie się jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie" - wyjaśnił Juszkiewicz.

Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Zostało wtedy wyposażone m.in. w czynną do połowy 2018 r., choć kilkakrotnie modernizowaną, aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą, będącą ekranem sztucznego nieba. Widownia mieściła prawie 400 osób. Obiekt odwiedzało ok. 160 tys. osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie możliwe będzie zwiększenie tej liczby o połowę.

Czytaj też: Ogłoszono 20 wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Rozbudowa i modernizacja obiektu trwają od połowy 2018 r. i pierwotnie były planowane do końca 2020 r. Ponieważ charakterystyczna siedziba placówki wpisana jest na listę zabytków, co powoduje, że nie można naruszyć jej kształtu, rozbudowę skierowano pod ziemię. Nowe obiekty umieszczono we wzgórzu, które jest cokołem dla dzisiejszych zabudowań, zapewniając dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni.

Wewnątrz wzgórza powstaje hala w kształcie litery "L" z dwoma tunelami pod obecnymi budynkami, a zegar słoneczny stanie się dachem dodatkowej sali. W nowych pomieszczeniach znajdą się m.in. sale wykładowe, pracownie oraz ekspozycja prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii i astronomii.

Czytaj też: Będą ulgi podatkowe dla przedsiębiorców wspierających działalność sportową i kulturalną

Przewidziano modernizację obserwatorium astronomicznego, przebudowę kopuły i głównej sali projekcyjnej, gdzie m.in. zmieni się układ widowni, umożliwiając ustawienie sceny i organizację innych, oprócz projekcji, wydarzeń (np. konferencji, sympozjów czy koncertów).

Prace budowlane na podstawie wartej pierwotnie 66 mln zł umowy z marca 2019 r. wykonuje firma Budimex. Koszt całego projektu to według ostatnich informacji urzędu marszałkowskiego 154,3 mln zł. Z zewnętrznych środków 93,2 mln zł ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20, a 14,2 mln zł z dotacji z budżetu państwa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!