Partnerzy portalu

Podlaski miód z certyfikatem UE

  • PAP
  • 31 stycznia 2012 - 20:37
Miód pochodzący z Sejneńszczyzny (Podlaskie) i z rejonu Łoździeje na Litwie (lit. Lazdijai) został wpisany przez UE na listę produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia - poinformowała Marta Angrodzka-Krawczyk z polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Do miodu wytworzonego po stronie polskiej odnosi się określenie miód z Sejneńszczyzny, a wytworzonego na Litwie - miód z Łoździejszczyzny.

Angrodzka-Krawczyk dodała, że to pierwszy produkt wpisany na listę pochodzący z dwóch krajów. Wniosek do Komisji Europejskiej w 2008 roku złożyło Koło Pszczelarskie w Sejnach oraz Regionalny Związek Pszczelarzy w Łoździejach.

Jak poinformował PAP prezes Koła Pszczelarskiego w Sejnach Adam Baranowski, nie było łatwo otrzymać certyfikat, bo trzeba było udowodnić, że miód produkowany w Sejnach i Łoździejach jest tego samego pochodzenia.

- Kiedyś oba regiony należały do Guberni Suwalskiej, nasze miasta leżą niedaleko siebie i nasz miód pozyskiwany jest z podobnych pasiek w podobnych warunkach środowiskowych - powiedział Baranowski.

Miód wytwarzany jest w oparciu o kilkadziesiąt charakterystycznych roślin miododajnych (m.in. z różnych gatunków wierzb, klonów, mniszka pospolitego, koniczyny białej i łąkowej). Znajduje to odzwierciedlenie w charakterystycznym silnym aromacie oraz goryczkowatym posmaku miodu. Cechą specyficzną miodu jest również jego zabarwienie - od ciemnożółtego do ciemnozłotego oraz lekkie zmętnienie.

Obecnie na listach produktów chronionych unijnymi znakami znajduje się ponad 1000 produktów.

KOMENTARZE1

  • MIODZIO 2012-01-31 21:48:27
    takie coś to lubimy!!!! prawdziwy miód!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!