Partnerzy portalu

Pogranicznicy pomyśleli o kibicach

  • PAP
  • 20 marca 2012 - 20:34
Specjalny informator dotyczący Euro 2012 przygotowała Straż Graniczna. Zawiera on wskazówki dla zagranicznych i polskich kibiców dotyczące m.in. zasad przekraczania polsko-ukraińskiej granicy oraz dokumentów, które należy posiadać.
Jak poinformowała Małgorzata Woźniak, informator został przygotowany w trzech językach: po polsku, angielsku i rosyjsku. Zamieszczony został na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Granicznej. Zawarte w nim informacje można też znaleźć w zakładce Euro 2012, uruchomionej na stronie Straży Granicznej.

"W broszurze są podstawowe informacje o: przejściach granicznych, udogodnieniach dla podróżnych, przekraczaniu granicy przez zorganizowane grupy kibiców i podróżnych oraz dokumentach, które są niezbędne do przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej. Informacje o tym, jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy dotyczą zarówno obywateli państw członkowskich UE, jak również obywateli Ukrainy, Rosji oraz innych państw spoza Unii Europejskiej" - dodała Woźniak.

Funkcjonariusze SG informują w broszurze m.in., że kibice z państw UE, w tym z Polski, będą mogli przekraczać granicę z Ukrainą na podstawie ważnego paszportu. Nie ma wymogu posiadania wizy, ale pobyt na terenie Ukrainy nie może przekroczyć w sumie 90 dni (w ciągu sześciu miesięcy). Z kolei kibice z Rosji i Ukrainy będą mogli wjeżdżać do Polski na podstawie paszportu i ważnej wizy.

Osoby, jadące samochodem, będą musiały mieć przy sobie także prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu, a jeśli samochód będzie należeć do kogoś innego - poświadczenie notarialne użyczenia pojazdu. W przypadku wjazdu na Ukrainę powinno ono być przetłumaczone na język ukraiński.

W informatorze wymienione zostały też przejścia drogowe i kolejowe, z których podróżni powinni podczas Euro 2012 korzystać. Na granicy polsko-ukraińskiej są to m.in.: Dorohusk - Jagodzin, Hrebenne - Rawa Ruska, Korczowa - Krakowiec oraz Medyka - Szeginie. Na odcinku polsko-białoruskim: Terespol - Brześć i na odcinku polsko-rosyjskim: Bezledy - Bagrationowsk, Grzechotki - Mamonowo II i Gronowo - Mamonowo.

Funkcjonariusze SG radzą też kibicom, aby przylatując do Polski korzystali z lotnisk w miastach gospodarzach turnieju, czyli w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, a jeśli będą chcieli pojechać na Ukrainę - w Krakowie i Rzeszowie.

Broszura zawiera także informacje o udogodnieniach.

"Na czas Euro 2012 wprowadzone zostaną wspólne odprawy służb polskich i ukraińskich, co przyspieszy kontrole graniczne. Dodatkowo zarówno kontrole graniczne, jak i celne, będą prowadzone w jednym miejscu po stronie polskiej tzw. one stop. Dla kibiców uruchomione zostaną też specjalne pasy ruchu tzw. pasy Euro 2012 - zielone korytarze" - przypomniała Woźniak.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!