Partnerzy portalu

Politycy i samorządowcy w Shopka Szoł

  • PAP
  • 31 stycznia 2012 - 20:47
Tegoroczna Reality Shopka Szoł wystawiona 11 lutego w krakowskim Teatrze Groteska będzie jednocześnie kongresem założycielskim nowego ugrupowania społeczno- politycznego SJN - Shopka Jest Najważniejsza.

- Ugrupowanie wypisało na swoich sztandarach hasło "SJN dzieli naród". Mamy długofalowy program działania. Zamierzamy wystartować w wyborach parlamentarnych i wszem i wobec ogłosimy, że po wygranych wyborach będziemy gnębili przegraną mniejszość. Będziemy gnębili śmiechem - mówił we wtorek dyrektor Teatru Groteska i reżyser Shopki Adolf Weltschek.

Weltschek dodał, że ugrupowanie nie będzie miało lidera, bo "nieważne są nazwiska, ważna jest idea".

Na scenie Groteski wystąpią parlamentarzyści, samorządowcy i dziennikarze, którzy wierszem i śpiewem wspominać i komentować będą najgłośniejsze wydarzenia minionego roku. Twórcy Shopki podkreślają, że jej podstawowy cel to pokazanie, że mimo znaczących różnic w poglądach można ze sobą koegzystować i można się z siebie śmiać.

- Śmiech to zdrowie. Shopka w przeciwieństwie do NFZ ma służyć zdrowiu psychicznemu naszego społeczeństwa - mówił Weltschek.

Debiutantami w Shopce będą Małgorzata Kidawa - Błońska, Joanna Kluzik - Rostkowska, Stanisław Bury, Eugeniusz Grzeszczak i Adam Hofman. Publiczność zobaczy także osoby znane z poprzednich edycji szoł m.in.: Bartosza Arłukowicza, Tadeusza Cymańskiego, Pawła Kowala, Jacka Kurskiego, Pawła Poncyliusza, Bogdana Pęka, Elżbietę Radziszewską, Joannę Senyszyn, Jerzego Wenderlicha.

Jak zdradzili twórcy Shopki Bartosz Arłukowicz wystąpi w roli ministra zdrowia śpiewając o "wszystkim, co boli", Adam Hofman będzie Indianinem z rezerwatu, Jacek Kurski będzie rozliczał się ze swoją przeszłością w PiS-ie, a Joanna Senyszyn będzie bezrobotną szukającą pracy w Episkopacie.

Politycy, którzy za dwa tygodnie wystąpią w Krakowie nie ukrywają lekkiej tremy.

- Ta scena ma w sobie coś magicznego. Onieśmiela. To duża odmienność od innych spotkań z publicznością - mówił szef małopolskiego PSL Andrzej Kosiniak - Kamysz.

- Tekstu jeszcze nie umiem. Na skrzypcach zacząłem grać, ale po roku ich leżenia na szafie potrzebuję jeszcze czasu, by dojść do poziomu, którego wymaga wystąpienie w Shopce - powiedział poseł Jerzy Wenderlich.

Według posłanki Katarzyny Matusik - Lipiec publiczność Shopki jest zazwyczaj łaskawa.

- Dla polityków to kolejne wyzwanie, by spróbować się śmiać trochę z samych siebie. To jest rzecz zawsze najtrudniejsza, żeby z dystansem i przymrużeniem oka popatrzeć na nas samych - mówiła Matusik - Lipiec.

Pierwsza Shopka Show odbyła się w 2001 r. W ciągu 12 lat jej twórcy napisali ponad 500 tekstów i jak twierdzą treść tylko kilku z nich wywołała dyskusje.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!