Partnerzy portalu

Pomorze walczy o Chińczyków

  • PAP
  • 17 stycznia 2012 - 06:49
Porty w Gdańsku i Gdyni mają być bramą do Europy, a miasto Zhuhai do Azji. Rewolucja na Bałtyku już trwa.

 Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) podpisała porozumienie z Chen Honghui, wicemerem miasta Zhuhai w prowincji Guangdong, o rozwoju współpracy między portami z Pomorza a Portem Gaolan - informuje "Puls Biznesu".

- Będziemy udzielać wsparcia logistycznego i konsultingowego, w tym szkoleń, dla polskich i chińskich eksporterów. Władze Zhuhai zadeklarowały rozbudowę portu i budowę centrum logistycznego. My również obiecaliśmy centrum logistyczne na Pomorzu - mówi Teresa Kamińska, prezes PSSE.

Chińczykom zależy na ściągnięciu polskich inwestorów z branży przetwórstwa żywności, biotechnologicznej i sanitarnej oraz wymianie technologii. Poprzez centra logistyczne będą się przyglądać możliwościom wejścia na rynek z inwestycjami.

- Ale to proces, który może potrwać. Nie spodziewam się błyskawicznych efektów - przyznaje prezes PSSE. Jej zdaniem, polskie porty w Gdyni i Gdańsku już są przygotowane na obsługę transportu cargo z Azji.

- Musimy teraz lobbować i stanąć do konkurencji z innymi europejskimi portami, w tym Hamburgiem - mówi Teresa Kamińska.

Eksperci chwalą inicjatywę strefy.

- Eksport z Polski do Chin to jedna dziesiąta importu z Chin do Polski. Ścieżka między portami to szansa importowa, ale też - co ważniejsze eksportowa - przekonuje Janusz Daszczyński, prezes ProBusiness Institute i szef polskiej wystawy podczas ostatniego EXPO w Szanghaju.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!