Partner portalu

Powiat rzeszowski będzie promował się w Iraku. Cel: turystyka i inwestycje

- Mam nadzieję, że wizyta irackiej delegacji będzie początkiem nawiązania współpracy w zakresie m.in. turystyki czy bezpośrednio z zakładami pracy z naszego regionu. Liczę, że nasze spotkanie przełoży się na konkretne efekty mające znaczenie dla mieszkańców Basry, jak i Podkarpacia - mówił starosta rzeszowski Józef Jodłowski

• Władze powiatu rzeszowskiego podpisały w piątek (8 września) w stolicy Podkarpacia porozumienie o współpracy z iracką prowincją Basra.

• Starosta rzeszowski Józef Jodłowski liczy na to, że oba regiony mogą współpracować m.in. w sektorze turystyki.

• Porozumienie podpisały również władze Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", która ma już doświadczenie we współpracy z firmami z Iraku.

Jodłowski przypomniał w trakcie uroczystości, że prowincja Basra liczy 2,6 mln osób i jest największym portem w Iraku. Podkreślił też, że powiat, jak i Rzeszów w ostatnim czasie bardzo się zmienia. "Powstało bardzo dużo zakładów pracy, jest zainwestowanych bardzo dużo środków UE, co pozwala na szybki i dynamiczny rozwój tego regionu" - mówił Jodłowski.

Zaznaczył, że na terenie powiatu powstało kilka podstref ekonomicznych m.in. Dworzysko.

"Mam nadzieję, że wizyta irackiej delegacji będzie początkiem nawiązania współpracy w zakresie m.in. turystyki czy bezpośrednio z zakładami pracy z naszego regionu. Liczę, że nasze spotkanie przełoży się na konkretne efekty mające znaczenie dla mieszkańców Basry, jak i Podkarpacia" - dodał.

Reprezentant prowincji Basra Arab Kadim Jaafar, powiedział, że iracka delegacja składa się głównie z przedsiębiorców i biznesmenów. Podkreślił, że prowincja chce wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju.

"Sytuacja w prowincji wymaga, aby jak najszybciej wrócić do tego rozwoju, jaki miał miejsce kilka lat temu, dlatego staramy się, aby powstały kontakty między naszymi regionami. Polska została wybrana, jako jedno z państw, których firmy mogą pomóc odbudować Basrę" - tłumaczył.

Arab Kadim Jaafar przypomniał, że kontakty polsko-irackie mają długą historię, którą przerwała wojna. "Mamy jednak zamiar ponowić tę współpracę. Bardzo liczę na to i chcĘ, aby współpraca między Polską i Irakiem wróciła do tego, co było przedtem" - dodał.

Prezes SSE "Starachowice" Marcin Perz zwrócił uwagę, że najskuteczniejszą formą promocji gospodarczej są firmy, które odwiedzi iracka delegacja. "Spółki te mogą być najlepszym ambasadorem, bo mają one produkty, które mogą być oferowane na Bliskim Wschodzie" - powiedział.

Perz podkreślił, że podpisane porozumienie może pomóc w odbudowie polsko-irackich relacji. "Polacy mają bardzo dobrą opinię w Iraku i jesteśmy tam mile traktowani i trzeba to wykorzystywać. Mamy opinię dobrych i rzetelnych fachowców, dzięki temu mamy łatwość w zdobywaniu kontraktów" - zaznaczył.

Iracka delegacja będzie przebywać na Podkarpaciu do najbliższego wtorku, w tym czasie odwiedzi kilka firm z takich branż jak transportowa, zdrowotna czy mleczna. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!