Partner portalu

Powstaje Sieć Miast Euroregionu Karpackiego

  • PAP
  • 29 września 2011 - 10:25
Powołanie Sieci Miast Euroregionu Karpackiego jest głównym celem spotkania przedstawicieli przygranicznych miast z Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy.
Dwudniowa konferencja rozpoczęła się w czwartek w Świlczy k. Rzeszowa.

– Chcemy utworzyć trwałą, profesjonalna strukturę transgraniczną, która będzie wspierała współpracę samorządów miejskich z EK. Sieć ma połączyć dotychczasowe rozproszone współdziałanie poszczególnych samorządów” – powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska Dawid Lasek.

Obszarem działania sieci będą regiony przygraniczne Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy. „Zadaniem tworzonej struktury jest wparcie współpracy samorządów miejskich z euroregionu w ich rozwoju społeczno – gospodarczym” – dodał Lasek.

Inicjatorami i koordynatorami projektu są: Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska i podobne stowarzyszenia działające na Słowacji.

Do Świlczy przyjechali reprezentanci m.in. Jasła, Jarosławia i Przemyśla z Polski; Humennego, Sniny, Medzilaborec i Vranova ze Słowacji: Miszkolca i Kisvardy z Węgier; Drohobycza, Sambora i Truskawca z Ukrainy; Satu Mare i Tiret z Rumunii.

Podczas konferencji w Świlczy jej uczestnicy będą się też zastanawiać, jak współdziałać, by w przyszłej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 powstał specjalny program operacyjny dla regionu Karpat „Karpacki Horyzont 2020”.

EK istnieje od 1993 roku, kiedy to w Debreczynie przedstawiciele władz regionalnych przygranicznych obszarów Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy podpisali porozumienie o utworzeniu Związku Międzyregionalnego Euroregion Karpacki.

Później dołączyła też Rumunia. Obszar EK obejmuje około 154 tys. km kw., zamieszkiwany jest przez ponad 15 mln osób.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!