Partnerzy portalu

Powstała Energia Miast - nowa inicjatywa Gibały, Śpiewaka i Klinowskiego

Aktywiści miejscy i samorządowcy, m.in. krakowski radny Łukasz Gibała, lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak, były burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski i była kandydatka na prezydenta Białegostoku Katarzyna Sztop-Rutkowska ogłosili powołanie nowej inicjatywy politycznej - Energii Miast.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Łukasz Gibała to były polityk PO i Ruchu Palikota, a później dwukrotny kandydat na prezydenta Krakowa z lokalnego komitetu. W ostatnich wyborach samorządowych uzyskał trzeci wynik (17,14 proc.) - za urzędującym prezydentem Jackiem Majchrowskim, który startował z poparciem m.in. PO, Nowoczesnej, SLD i PSL, oraz kandydatką PiS Małgorzatą Wassermann. Jako kandydat niezależny bezskutecznie ubiegał się też w ostatnich wyborach parlamentarnych o mandat senatora.

Jan Śpiewak to lider ruchu miejskiego Wolne Miasto Warszawa, b. radny stołecznego Śródmieścia. Wcześniej kierował też stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze. Jest znany m.in. z nagłaśniania afery reprywatyzacyjnej w stolicy. W ostatnich wyborach samorządowych kandydował na prezydenta Warszawy, uzyskując trzeci wynik (2,99 proc.), za urzędującym prezydentem Rafałem Trzaskowskim (PO) i kandydatem PiS Patrykiem Jakim.

Mateusz Klinowski był burmistrzem Wadowic w latach 2014-18, a po przegranej w ubiegłorocznych wyborach został radnym miasta. W skali kraju uzyskał rozpoznawalność m.in. w związku z poparciem dla legalizacji marihuany oraz staraniami o usunięcie z herbu Wadowic kluczy papieskich. Pod koniec stycznia Klinowski zapowiadał, że zaangażuje się w działalność ruchu b. prezydenta Słupska Roberta Biedronia, nie wykluczając startu w wyborach do PE. Ostatecznie nie znalazł się jednak na listach Wiosny.

Katarzyna Sztop-Rutkowska to liderka ruchu miejskiego Inicjatywy dla Białegostoku. W zeszłorocznych wyborach prezydenta miasta uzyskała czwarty wynik (4,19 proc.).

"Energia Miast to nowa siła polityczna, której celem jest sprawienie, że politycy niezależni czy aktywiści miejscy będą w dużo większym stopniu reprezentowani w samorządach i będą mieli dużo więcej w tych samorządach do powiedzenia" - powiedział na konferencji prasowej w Krakowie lider nowej inicjatywy Łukasz Gibała.

"Łączą nas wspólne wartości; każde z nas w swojej małej ojczyźnie walczy o to samo: o czyste powietrze, o rozsądne planowanie przestrzenne, o większy udział mieszkańców w rządzeniu. Uznaliśmy, że jak połączymy te nasze wysiłki, to będziemy bardziej skuteczni" - dodał.

Według Śpiewaka nowy ruch powstaje, ponieważ "Polska potrzebuje nowej opowieści". Zadeklarował jednocześnie, że Energia Miast rozpoczyna prace nad "nową mapą drogową dla Polski". "Zapraszamy do tej współpracy innych samorządowców, aktywistów i ekspertów. Robimy to teraz, bo właśnie teraz, w roku podwójnych wyborów, powinna się rozpocząć poważna dyskusja o przyszłości naszego kraju" - mówił Śpiewak.

KOMENTARZE2

  • Magda Oracz 2019-03-28 15:30:25
    Połączenie komunisty z liberałem? Kto się na to nabierze? Nie chcieli Śpiewaka w Warszawie to próbuje się przefarbować.
  • Jacek 2019-03-28 15:00:59
    Kłamca Śpiewak miał się z polityki wycofać i coś tego nie może zrobić.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!