Partnerzy portalu

Prezydent miasta chce centralnych obchodów Dnia Sybiraka w Białymstoku

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział przeprowadzenie rozmów, m.in. ze Związkiem Sybiraków o tym, aby od 2023 r. białostockie obchody Dnia Sybiraka, który przypada 17 września, miały charakter centralny.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Prezydent mówił o tym w środę na konferencji prasowej w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zapowiadającej weekendowe obchody związane z 83. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i Dniem Sybiraka. W weekend swoją pierwszą rocznicę istnienia w wybudowanej siedzibie będzie także obchodzić Muzeum Pamięci Sybiru. Było to uroczyste otwarcie tego muzeum.

Tadeusz Truskolaski poinformował, że główne obchody miejskie odbędą się w sobotę 17 września w południe przy pomniku upamiętniającym "Bohaterskie Matki Sybiraczki", który znajduje się przy Muzeum Pamięci Sybiru. Przedtem, rano, będą złożone kwiaty przy Pomniku Katyńskim. Będą też nabożeństwa w kościele Ducha Św. i cerkwi Św. Mikołaja. Dodał, że aby nie powodować dodatkowych traum u przebywających w mieście Ukraińców, nie będą włączone syreny alarmowe.

Czytaj też: Pałacyk Plus, ale gminy na minusie. Zmiany w Polskim Ładzie nie pomogły

Dodał, że w mieście jest Muzeum Pamięci Sybiru, jedyne tego typu. Docelowa siedziba muzeum z wystawą główną była uroczyście otwarta 17 września 2021 r. m.in. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Ten rok pokazał, że rzeczywiście warto było pracować nad tym, żeby to muzeum było w takim kształcie. Właściwie jest to placówka, jedna z nielicznych poza oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego, która łączy Polaków i dlatego też będę chciał rozmawiać ze Związkiem Sybiraków, ze wszystkimi, którzy będą o tym decydowali, aby od 2023 r., były to centralne uroczystości Dnia Sybiraka w Białymstoku" - dodał Truskolaski.

Czytaj też: 1,3 mln dokumentów dot. zabytków dostępnych online

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński poinformował, że 17 września, muzeum przygotowało wyjątkowe zwiedzanie, podczas którego to Sybiracy będą oprowadzać po muzeum, po wystawie stałej.

"Po raz pierwszy naszymi przewodnikami będą sami Sybiracy. Sybiracy będą opowiadać o swoich eksponatach i o tym, czego doświadczyli tam na dalekiej Syberii czy w Kazachstanie. Oczywiście pomocą będą służyć także nasi pracownicy" - powiedział Śleszyński.

Wieczorem w sobotę, o 19.00 przy muzeum w ramach akcji "Światełko Pamięci" mieszkańcy będą zapalać znicze na torach kolejowych, którymi przed laty mieszkańcy regionu byli wywożeni na Sybir. Również wieczorem na budynku muzeum i na głównej siedzibie Urzędu Miasta będzie patriotyczny mapping.

W niedzielę 18 września, Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Będzie też pokazany film pt. "Cena wolności".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!