Partnerzy portalu

Rada Kobiet chce zmiany nazw ronda Dmowskiego i placu Inwalidów

  • PAP
  • 26 listopada 2021 - 10:19
Podczas sesji Warszawskiej Rady Kobiet członkinie zaproponowały zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Przedstawicielka środowisk osób z niepełnosprawnościami zaproponowała również zmianę nazwy placu Inwalidów.
  • Podczas pierwszego posiedzenia drugiej kadencji Warszawskiej Rady Kobiet, panie dyskutowały nad tematami, którymi zamierza zająć się Rada.
  • Są to m.in. walka z przemocą, zdrowie (także reprodukcyjne), edukacja, wielokulturowość (i walka z wykluczeniem) oraz prawo-budżet-finanse.
  • Jak napisano w komunikacie stołecznego ratusza "pojawiła się też kwestia bieżąca - inicjatywa przemianowania Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet". Postulowała to już Rada w I kadencji.

"Wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra wyjaśniała jednak, że prawdopodobnie w związku z tworzeniem Nowego Centrum Warszawy w krótkiej perspektywie rondo zostanie zastąpione przez skrzyżowanie. A upamiętnić prawa kobiet można będzie nazywając nowy obiekt, np. plac, który powstanie przed budowanym nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej" - podano w komunikacie.

Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa zaproponowała natomiast zmianę nazwy Placu Inwalidów. "Zgadzam się z tym, że to nazwa obraźliwa dla osób z niepełnosprawnościami" - przyznała cytowana w komunikacie przewodniczącą Rady prof. Fuszara. Zapowiedziała, że Rada będzie chciała doprowadzić do zmiany nazwy placu.

Czytaj też: Więcej władzy w rękach mieszkańców. Rzeszów i Gdynia przecierają szlak

Warszawska Rada Kobiet I kadencji została powołana w czerwcu 2019 roku. Pełni ona funkcje ekspercką, konsultacyjną, doradczą i inicjatywną przy Prezydencie Warszawy. 3 listopada 2021 r. została powołana kolejna kadencja Warszawskiej Rady Kobiet.

Kadencja członkiń Rady II kadencji trwa 3 lata, a jej pracami kieruje prezydium rady składające się z przewodniczącej i dwóch wiceprzewodniczących. Pełnomocniczką Prezydenta ds. kobiet jest zastępczyni Prezydenta Aldona Machnowska-Góra.

Rada i pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet spotykają się nie rzadziej niż co 2 miesiące. W posiedzeniach rady może uczestniczyć prezydent Warszawy, osoba przez niego upoważniona lub na wniosek Rady inne zaproszone osoby z głosem doradczym - ekspertki lub eksperci, doradczynie lub doradcy, kierowniczki lub kierownicy biur i jednostek organizacyjnych Urzędu m.st. Warszawy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!