Partnerzy portalu

Rady seniorów nie tylko w gminach. Nowelizacja ustawy coraz bliżej

Połączone Komisje Polityki Senioralnej i Samorządu Terytorialnego zakończyły prace nad projektem ustawy dotyczącej powoływania rad seniorów nie tylko w gminach, ale także na poziomie samorządów powiatowych oraz województw.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"To jest projekt długo oczekiwany. Odpowiadamy tym projektem na głosy seniorów. Chcemy, aby rady seniorów były tworzone nie tylko w gminach, ale także, żeby powstawały na poziomie samorządów powiatowych oraz województw" - mówiła w środę przewodnicząca komisji senioralnej Joanna Borowiak.

"Ogromnym potencjałem naszych seniorów (...) jest przede wszystkim czas i seniorzy chcą ten czas poświęcić innym osobom, mieszkańcom swoich lokalnych społeczności. Chcą się podzielić swoim czasem, swoimi doświadczeniami, umiejętnościami i chcą brać udział w życiu swoich małych ojczyzn, lokalnych społeczności". Podkreślała, że seniorzy chcą być aktywni.

"Dlatego cieszę się, że udało nam się dzisiaj zakończyć pracę nad tym projektem i że dzisiaj ten projekt, mam nadzieję, będzie przegłosowany" - podsumowała.

Regulacja, która daje możliwość powołania rady seniorów na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim, to inicjatywa poselska dwóch klubów - Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej.

Rada seniorów to ciało kolegialne o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym, którego głównym celem jest wsparcie rady gminy w realizacji zadań skierowanych wobec osób starszych.

Obecne prawo umożliwia powołanie rady seniorów jedynie na poziomie gminnym. Poselska inicjatywa zakłada wprowadzenie zmian, które uregulują m.in. możliwość powołania rady seniorów również na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim.

W uzasadnieniu do projektu autorstwa PiS zwrócono uwagę, że mimo wzrostu świadomości znaczenia i roli seniorów we współczesnym świecie rady seniorów nie stały się zjawiskiem powszechnym.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!