Partnerzy portalu

Rok 2012 – Rokiem Toruńskich Zabytków

  • PAP
  • 29 grudnia 2011 - 16:12
Rok 2102 będzie Rokiem Toruńskich Zabytków – uchwaliła w czwartek rada miasta.
Decyzja związana jest z 15. rocznicą wpisania zespołu staromiejskiego grodu Kopernika na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa 4 grudnia 1997 r. podczas XXI sesji plenarnej Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO w Neapolu. Na początku czerwca 1998 r. w Toruniu odbyły się uroczystości związane z umieszczeniem zespołu staromiejskiego na liście, w czasie których przedstawiciel Centrum Światowego Dziedzictwa przekazał władzom miasta stosowny certyfikat.

„Jako zespół zabytkowej urbanistyki i architektury Toruń dołączył do Listy UNESCO obok Krakowa, Zamościa i Warszawy. Zajął także zajął honorowe miejsce obok takich osobliwości jak paryskie wybrzeża Sekwany, Wielka Rafa Koralowa w Australii, Tadż Mahal w Indiach czy egipskie piramidy, będąc dziś jednym z 936 zabytkowych miejsc o wyjątkowo elitarnym i prestiżowym charakterze” – podkreślono w uzasadnieniu uchwały o ustanowieniu Roku Toruńskich Zabytków.

Zdaniem radnych przypadająca w 2012 r. rocznica jest doskonałą okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na toruńskie zabytki, zarówno znajdujące się w obrębie zespołu staromiejskiego, jak również w pozostałych częściach miasta.

W Roku Toruńskich Zabytków planuje się organizację działań promocyjnych, naukowych i kulturalnych realizowanych wspólnie z Towarzystwem Miłośników Torunia, miejscowymi szkołami, instytucjami kultury, środowiskiem naukowym oraz Stowarzyszeniem Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO.

Przewidziano m.in. posumowanie dokonań w zakresie ochrony i rewitalizacji zabytków w Toruniu, zwłaszcza po wpisaniu zespołu staromiejskiego na listę UNESCO.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!