Partnerzy portalu

Rusza kampania reformy emerytalnej

 • PAP
 • 11 kwietnia 2012 - 11:05
Za pośrednictwem telewizji i internetu rząd przez dwa tygodnie będzie informował Polaków o szczegółach reformy emerytalnej.
Pierwszy czat na temat reformy odbędzie się w środę o godz. 13. Według CIR propozycje dotyczące wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn i ograniczenia przywilejów emerytalnych niektórych grup zawodowych budzą duże emocje. W związku z tym ogólnopolską kampanię na ten temat postanowiły podjąć resorty: pracy, finansów, obrony narodowej, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„W przeprowadzonych badaniach opinii publicznej ponad 70 proc. Polaków opowiedziało się za organizacją kampanii informacyjnej poświęconej zmianom w emeryturach. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom zorganizowaliśmy kampanię, dzięki której każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o planowanej reformie z różnych źródeł: z telewizji, internetu lub z rozmowy z konsultantem” – powiedział, cytowany w komunikacie, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że kampania zakłada kilka etapów. Pierwszy ruszy m.in. z dwoma spotami w telewizji oraz dedykowaną reformie stroną internetową, a także infolinią.

CIR podkreśla, że spoty będą miały charakter edukacyjny i merytoryczny. Pierwszy z nich, pt. „Demografia”, ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego rząd wprowadza reformę – wskaże, że za 30 lat, co drugi Polak będzie miał więcej niż 50 lat, a liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 5 mln. Jeżeli wiek emerytalny nie zostanie podniesiony zabraknie rąk do pracy, a nasze dzieci nie poradzą sobie z utrzymaniem systemu emerytalnego.

Drugi spot, pt. „Stopniowość”, będzie tłumaczył, kogo zmiany mają dotyczyć i w jaki sposób będą wprowadzane. Z komunikatu CIR wynika, że materiał ma rozwiać obawy przed reformą.

Filmy będą odsyłać do dedykowanej zmianom strony internetowej. Będą emitowane w TVP1, TVP2, Polsacie, TVN i TVN24 oraz na kanale Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w serwisie YouTube http://www.youtube.com/KancelariaPremiera.

Rząd uruchomi też stronę www.emerytura.gov.pl, gdzie znajdą się szczegółowe informacje na temat reformy. Serwis podzielony zostanie na zakładki: „Dlaczego reforma jest potrzebna”, „Na czym polega reforma”, „Jak reforma wpłynie na Ciebie”. Znajdą się w nim także „Aktualności” i „Najczęściej zadawane pytania” oraz kalkulator emerytalny i prosta aplikacja, która oblicza miesiąc i rok przejścia na emeryturę. Internauci będą mogli pobierać ze strony projekty ustaw oraz prezentację na temat reformy.

Na profilu KPRM w serwisie Facebook uruchomiona zostanie specjalna zakładka o emeryturach. Znajdą się w niej czaty z ekspertami, kalkulator emerytalny, materiały multimedialne, krótkie teksty i infografiki dotyczące reformy, a także aplikacja pokazująca w jaki sposób na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmienia się polskie społeczeństwo.

Do wizyty na stronie będzie zachęcał premier Donald Tusk, którego wypowiedź zostanie umieszczona w serwisie. „Zależy nam, żeby prowadzić z wami szczerą i otwartą rozmowę, zwłaszcza teraz, gdy trwają prace nad ważnymi reformami, w tym emerytalną. (…) Ten profil jest właśnie po to, byście mogli dowiedzieć się więcej o pracach rządu, rozwiać swoje wątpliwości i rozmawiać z nami” – informuje premier na Facebooku KPRM-u.

Pierwszy czat na profilu, z rzecznikiem ubezpieczonych Aleksandrą Wiktorow, zaplanowano na środę w godz. 13-14. Zgodnie z komunikatem CIR informacje na temat reformy będzie też można śledzić na profilach KPRM w serwisie Twitter (http://twitter.com/#!/PremierRP), BLIP (http://premier.blip.pl/) oraz YouTube (http://www.youtube.com/KancelariaPremiera)

Rządowe służby informacyjne podały ponadto, że wątpliwości związane z reformą emerytalną wyjaśniać będą za pośrednictwem specjalnej infolinii także konsultanci z ZUS, resortu pracy i resortu spraw wewnętrznych. „Pod numer 801 88 99 44 dzwonić można w godz. 8.00 – 18.00 od poniedziałku do soboty. Osoby dzwoniące po godzinach funkcjonowania infolinii usłyszą komunikat głosowy” – podało CIR.
KOMENTARZE6

 • Balan 2012-04-12 16:18:07
  nie zgadzam się z poprzednikiem. trzeba żyć szczęśliwie i tyle...
 • smutas 2012-04-12 15:42:48
  Niestety na pytanie "jak zyć"?, w takich warunkach nasuwa się tylko jedna odpowiedź: KRÓTKO
 • Antoni z Łotwy 2012-04-12 14:36:25
  Może ktoś odpowie mnie na poprzedni komentarz - podaje adres ollisa@inbox.lv Antoni z Łotwy

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!