Partnerzy portalu

Ruszają konsultacje strategii rozwoju regionu

  • PAP
  • 19 kwietnia 2013 - 11:45
Proekologiczne, otwarte, dostępne transportowo i przedsiębiorcze ma być województwo podlaskie w 2030 roku – zakłada najnowsza strategia rozwoju województwa, nad którą samorząd województwa rozpoczyna konsultacje społeczne.

Pierwsze takie spotkanie odbędzie się w piątek w Bielsku Podlaskim, kolejne zaplanowano na 23 kwietnia w Łomży, 6 maja w Suwałkach i 7 maja w Białymstoku. Dodatkowo zaplanowano kilka spotkań z konkretnymi środowiskami, m.in parlamentarzystami, organizacjami pozarządowymi (w tym z organizacjami ekologicznymi) i przedsiębiorcami.

Strategia jest głównym dokumentem, który wyznacza najważniejsze kierunki i zadania rozwojowe regionu na kolejną perspektywę finansową UE, ale także po roku 2020. Sejmik województwa podlaskiego ma przyjąć ten dokument we wrześniu 2013 r. Wskazuje on te dziedziny, które powinny się przyczynić do zwiększenia konkurencyjności regionu.

Strategię przygotował zespół specjalistów na zlecenie samorządowych władz województwa. Według wypracowanej przez nich wizji regionu, w roku 2030 Podlaskie ma być „zielone, otwarte, dostępne, przedsiębiorcze".

Rozwój ma się opierać na gospodarce proekologicznej, gdyż 30 proc. powierzchni województwa stanowią obszaru chronione, a Podlaskie jest postrzegane jako „zielona kraina". Te atuty mają być podstawą do rozwijania różnych ekologicznych specjalizacji.

Podlaskie chce również bardziej niż do tej pory korzystać ze swojego położenia na zewnętrznej granicy UE i być pomostem, pośrednikiem w kontaktach Unii z krajami wschodnimi, przede wszystkim z Białorusią. Ma to się odbywać m.in. poprzez rozwijanie współpracy przedsiębiorstw.

Region zakłada również, że będą zrealizowane kluczowe inwestycje transportowe, które sprawią, że województwo stanie się bardziej dostępne.

Chodzi o drogę S8 Warszawa-Białystok, S61 Via Baltica z Budziska (granica z Litwą) przez Suwałki, Łomżę do Ostrowi Mazowieckiej, drogę S19 Kuźnica (granica z Białorusią) do Białegostoku i dalej do Lublina i Rzeszowa. Ważne znaczenie ma też planowana modernizacja kolei Rail Baltica Warszawa-Białystok-Trakiszki (granica z Litwą). Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie zrealizowana.

W poprawie dostępności regionu ma też pomóc rozwój infrastruktury teleinformatycznej: telekomunikacyjnej, internetu, usług otoczenia biznesu. Podlaskie stawia również na dalszy rozwój produkcji rolniczej, zwłaszcza przetwórstwa mleka oraz innych produktów spożywczych, produkcję maszyn rolniczych, produkty tradycyjne i rolnictwo ekologiczne.

Chce również rozwijać produkcję i usługi w sektorze odnawialnych źródeł energii (produkcję takich urządzeń), medycynie (zwłaszcza opiece nad osobami starszymi, rehabilitacji, turystyce medycznej, profilaktyce i wczesnej diagnostyce chorób cywilizacyjnych).

Wspierane mają być również przedsięwzięcia innowacyjne, wzmacniane kompetencje pracowników, zwłaszcza w kierunku przedsiębiorczości.

Województwo podlaskie jest jednym z biedniejszych regionów w UE, z wieloma zapóźnieniami cywilizacyjnymi, które - jak przypomniano w strategii - są konsekwencją centralnie planowanej gospodarki w minionych latach.

Z przytoczonych w dokumencie danych wynika, że w 2010 roku wartość wytworzonego PKB na mieszkańca w Podlaskiem w 2010 roku wynosiła 73 proc. średniej dla Polski. Był to wynik lepszy jedynie od województw podkarpackiego i lubelskiego.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!