Partnerzy portalu

Samorządowcy krytycznie o koncepcji przedłużenia „szerokiego toru" do czeskiej granicy

  • pt/pap
  • Opublikowano: 22 listopada 2016 - 13:56 | Zaktualizowano: 22 listopada 2016 - 14:06
Prezydenci Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, a także burmistrz Sławkowa, gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy, krytykują koncepcję przedłużenia linii szerokotorowej do Gorzyczek przy granicy z Czechami, gdzie miałoby powstać centrum logistyczne.

List w tej sprawie samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego wysłali m.in. do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ich zdaniem, aby należycie wykorzystać potencjał terminalu w Sławkowie potrzebne są inwestycje w jego sąsiedztwie, przede wszystkim budowa dróg łączących terminal z trasami S1 oraz DK 94, nie zaś przedłużanie toru do granicy z Czechami.

Euroterminal w Sławkowie k. Dąbrowy Górniczej to najdalej wysunięte na zachód Europy miejsce, gdzie sięga wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy. Linia o szerokim rozstawie toru (1520 mm) styka się tu z linią normalnotorową (1435 mm). W przeszłości dostarczano nią rudę do Huty Katowice.

Od lat trwają starania służące wykorzystaniu linii i terminalu do transportu ładunków np. z Chin. W istniejącą tam infrastrukturę w ostatnich latach zainwestowano ok. 150 mln zł, m.in. ze środków UE. Euroterminal specjalizuje się w przeładunkach kontenerów.

W Sławkowie kończy się LHS - najdłuższa linia szerokotorowa w Polsce przeznaczona do transportu towarowego. Łączy kolejowe przejście graniczne polsko-ukraińskie Hrubieszów/Izow z woj. śląskim. Liczy prawie 400 km i biegnie przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie. Linia LHS jest w wyłącznym użytkowaniu zarządcy - spółki PKP LHS w Zamościu.

Inicjatywa Polska 3.0

Koncepcja przedłużenia szerokiego toru do przygranicznych Gorzyczek, gdzie miałoby powstać centrum logistyczne Vernovice-Gorzyczki, to jedno z założeń inicjatywy Polska 3.0., promowanej przez Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Twórcy tej koncepcji przedstawiają ją jako program zintegrowanych działań, mających na celu połączenie polskich rzek, autostrad i kolei w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego oraz budowę największego w Europie Ponadnarodowego Centrum Logistycznego Gorzyczki-Vernovice. Argumentują, że to lokalizacja, gdzie możliwe jest dobre połączenie dróg, m.in autostrady A1, kolei szerokotorowej z Dalekiego Wschodu, drogi rzecznej (portu rzecznego) i dogodnego połączenia poprzez autostradę z lotniskami.

Przedłużony szeroki tor miałby stać się częścią nowego Jedwabnego Szlaku z Dalekiego Wschodu do Europy.

Samorządowcy ze Sławkowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej obawiają się jednak, że wraz przedłużeniem szerokiego toru poza teren Zagłębia Dąbrowskiego, z regionu odpłynęłyby także korzyści gospodarcze i związane z tym miejscem inwestycje.

W liście do wicepremiera Mateusza Morawieckiego burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza wskazali, że końcówka szerokiego toru w Sławkowie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całego regionu.

"Do wykorzystania tego potencjału brakuje obecnie w zasadzie tylko jednego podstawowego elementu: wybudowania, czyli drogowego łącznika Euroterminala w Sławkowie z drogą S1 w Sosnowcu i drogą DK 94 w Sławkowie. Niestety, w tej sprawie jak na razie nie wydarzyło się nic, co wskazywałoby na rzeczywiste zainteresowanie strony rządowej realizacją tej inwestycji. Znalazła się ona co prawda w podpisanym w 2014 roku przez władze wojewódzkie z rządem Kontrakcie terytorialnym, ale od tego czasu sprawa, jak się wydaje, stanęła w miejscu" - napisali samorządowcy.

Ich zdaniem szacowany na ok. 400 mln zł koszt budowy połączeń drogowych jest niewielki w zestawieniu z nakładami, jakie należałoby ponieść na przedłużenie linii szerokotorowej do przygranicznych Gorzyczek i czeskich Vernovic.

Samorządowcy stawiają pod znakiem zapytania ekonomiczny sens inwestycji związanej z ewentualnym przedłużeniem szerokiego toru.

Dotąd resort nie odniósł się do wystąpienia przedstawicieli zagłębiowskich samorządów. Burmistrz Sławkowa oraz prezydenci Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, wspierani przez prezydenta Będzina i burmistrzów Czeladzi oraz Wojkowic, wysłali także list do starosty będzińskiego Arkadiusza Watoły, krytykując zaangażowanie powiatu w dyskusję o przedłużeniu szerokiego toru do Gorzyczek.

Teren przy końcu szerokiego toru w Sławkowie należy do katowickiej spółki Grupa CZH, której właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. W końcu października prezes ARP Marcin Chludziński zapowiedział w Katowicach, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy wypracowane zostaną rozwiązania, służące ożywieniu terminalu w Sławkowie.

Terminal z potencjałem

"Terminal w Sławkowie to miejsce z potencjałem, który nie jest dziś w pełni wykorzystany (…). Prowadzimy prace studialne, mające doprowadzić do takiego uporządkowania struktury własnościowej znajdujących się tam aktywów - nie tylko należących do Grupy CZH - by osiągnąć jak największą synergię" - mówił wówczas prezes ARP, wskazując, iż chodzi o takie uporządkowanie własnościowe aktywów, które da największą wartość dodaną.

Zaznaczył, że konieczne jest uporządkowanie sytuacji własnościowej i znalezienie synergii między przewoźnikami, operatorami oraz właścicielami infrastruktury szynowej i przeładunkowej.

Euroterminal ma stałe połączenia kolejowe z polskimi i niemieckimi portami oraz ośrodkami na zachodzie i wschodzie Europy. W minionych latach centrum logistyczne w Sławkowie rozwijało się, by w przyszłości móc obsłużyć potencjalny ruch towarowy w relacji Daleki Wschód - Europa Zachodnia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!