PARTNER PORTALU

Samorządowcy wręczyli premierowi białą księgę, bo chcą istotnych zmian

  • pt    22 czerwca 2022 - 08:47
Samorządowcy wręczyli premierowi białą księgę, bo chcą istotnych zmian
W spotkaniu z premierem udział wzięli m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia (fot. UMP)

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów samorządowcy spotkali się z premierem, któremu wręczyli białą księgę, czyli 220-stronnicowe opracowanie rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę 3 mln uchodźców z Ukrainy. Dokument otrzymał także Prezydent RP.
  • 12 największych miast będzie wspólnie apelowało do premiera i polskiego rządu niezbędne systemowe rozwiązania, które pozwolą samorządom podnieść płace i standard opieki w DPS-ach.
  • Poza edukacją, najważniejszym wyzwaniem dla państwa i samorządów jest brak mieszkań.
  • Ich zdaniem program Mieszkanie plus okazał się pustym hasłem.

- Z panem prezydentem Andrzejem Dudą ustaliśmy, że powołamy specjalny, wspólny zespół, który zajmie się na bazie białej księgi wypracowywaniem bardzo konkretnych rozwiązań legislacyjnych. Dziś nasz dokument, który przygotowywało 120 ekspertów, otrzymał premier - mówił po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W spotkaniu z premierem udział wzięli m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Marcin Krupa, prezydent Katowic, ale także przedstawiciele: Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich RP.

Czytaj: Nadgraniczne gminy wiejskie nie są gotowe na inwestorów. Także tych z Ukrainy 

- Polacy okazali wielkie serce, ale teraz pilnie potrzebujemy rozwiązań systemowych. Niezbędna jest realna polityka migracyjna, której domagamy się od wielu miesięcy. 1 września jeszcze więcej dzieci naszych przyjaciół z Ukrainy pójdzie do polskich szkół - podkreślił Jacek Karnowski, prezes Ruchu Samorządowego Tak. Dla Polski, prezydent Sopotu.

- Wiele osób będzie chciało pozostać w Polsce. Poza edukacją, najważniejszym wyzwaniem dla państwa i samorządów jest brak mieszkań. Niestety program Mieszkanie plus okazał się pustym hasłem - dodał.

Samorządowcy podczas spotkania z Mateuszem Morawieckim zwracali także uwagę m.in. na coraz trudniejszą sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego. O konieczność zmiany modelu finansowania samorządów apelował Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Apel o zmiany w finansowaniu DPS-ów

Samorządowcy rozmawiali z premierem także o sprawach, które niepokoją, jak galopująca inflacja, podwyżki, rosnące oczekiwania różnych grup społecznych co do podwyżek pensji.

- Jako samorządowcy jesteśmy najbliżej realnych problemów ludzi. Widzimy i czujemy ich niezadowolenie z wszechobecnej drożyzny. M.in. o tym mówiliśmy premierowi podczas spotkania w stolicy. Zwracaliśmy także uwagę na konieczność wyrównania pensji pracowników DPS-ów z pracownikami placówek medycznych, którzy od lipca, decyzją rządu, otrzymają podwyżki. To właściwy kierunek, ale pracownicy o podobnym zakresie obowiązków i podobnych kwalifikacjach powinni zarabiać podobne pieniądze - mówił Jacek Sutryk Marlenie Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która brała udział w spotkaniu z samorządowcami.

Jak podkreślano, w związku z tym, że problem za niskich płac w domach pomocy społecznej ma charakter ogólnopolski, nie jest to koniec działań samorządowców w tej sprawie. 12 największych miast zrzeszonych w ramach Unii Metropolii Polskich będzie wspólnie apelowało do premiera i polskiego rządu o szybkie, niezbędne systemowe rozwiązania, które pozwolą samorządom podnieść płace i standard opieki w DPS-ach na terenie całego kraju. Stanowisko w tej sprawie będzie zawierało konkretne rekomendacje i propozycje rozwiązań. Dokument zostanie przekazany do KPRM w najbliższych dniach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!