Partnerzy portalu

Samorządowe kanały podbijają kablówkę

  • PAP
  • Opublikowano: 28 sierpnia 2013 - 15:40 | Zaktualizowano: 29 sierpnia 2013 - 12:30
W portugalskiej sieci kablowej działają już 82 stacje telewizyjne promujące kandydatów startujących we wrześniowych wyborach samorządowych. Najwięcej reklamujących ich kanałów - 33 - mają socjaliści.

Swój własny kanał telewizyjny, w którym prowadzona jest agitacja wyborcza, posiadają zarówno komitety partyjne, jak i pojedynczy kandydaci do samorządu. Do utworzenia stacji TV dały się nakłonić zarówno osoby walczące o stanowisko radnego w niewielkich gminach, jak również znani politycy ubiegający się o fotel burmistrza dużych miast, m.in. Joao Ribeiro i Basilio Horta, wystawieni przez socjalistów w Setubalu i Sintrze.

Poza ugrupowaniami politycznymi swoje kanały telewizyjne mają także niezależne komitety wyborcze, niekiedy bardzo małe. Ruch "Razem dla Silvares" walczy w tej położonej na północy kraju gminie o przychylność zaledwie 1000 mieszkających tam wyborców.

Możliwość otwarcia własnego kanału telewizyjnego przed wyborami samorządowymi oferowana jest bezpłatnie przez firmę Meo, największego operatora telewizji kablowej w Portugalii. Zainwestować trzeba jedynie w przygotowanie spotów reklamowych i innych programów wyborczych kandydata.

"Materiały te nie wymagają jednak dużych nakładów z uwagi na fakt, że w większości przypadków są one produkowane dzięki wolontariuszom. Całość tych kosztów jest symboliczna" - poinformował rzecznik prasowy socjaldemokratów z położonego pod Lizboną miasteczka Oeiras, Alexandre Luz.

Choć w kampanii do wyborów samorządowych, zaplanowanych w Portugalii na 29 września, najwięcej kanałów mają socjaliści, to jednym z pierwszych właścicieli wyborczej stacji telewizyjnej była stołeczna lista bloku CDU, tworzonego przez komunistów i Zielonych.

"W tegorocznej kampanii korzystaliśmy już z filmów zamieszczanych w internecie, głównie na Youtube. Stworzyliśmy także profil na Facebooku, gdzie dostępne są szczegóły naszego programu politycznego dla Lizbony. Wszystko to wydawało się być jednak niewystarczające, stąd decyzja o otwarciu własnej stacji telewizyjnej" - powiedziała rzeczniczka lizbońskiego oddziału CDU Carina Castro.

Na terenie Portugalii dostępnych jest w sieci kablowej 35 tys. kanałów telewizyjnych. Żadna stacja wyborcza nie znalazła się jednak wśród najpopularniejszych 100 kanałów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!