Partnerzy portalu

Scenariusze rozwoju Wielkopolski do 2030 r.

  • PAP
  • 16 grudnia 2011 - 19:54
Trzy scenariusze rozwoju Wielkopolski do 2030 r. przedstawiono w piątek w Poznaniu. Mają one pomóc decydentom w tworzeniu planów rozwojowych. Najbardziej optymistyczny z nich przewiduje, że w regionie powstaną marki znane na całym świecie.
Scenariusze rozwoju Wielkopolski stworzono w ramach projektu Foresight Wielkopolska. Prognozy te mają wskazać możliwe kierunki rozwoju w najbliższych 20 latach w ujęciu społecznym, gospodarczym i technologicznym.

- To jest projekt unikatowy, jedyne takie badania w Polsce. Dzięki tym badaniom udało się zgromadzić gigantyczny materiał, który jest diagnozą stanu Wielkopolski w sferze społecznej, kulturowej i technologicznej. Dla mnie uderzające było to, że Wielkopolanie ciągle są optymistami, jeśli chodzi o myślenie w kategoriach roku 2030. Ufnie spoglądamy w przyszłość - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej podsumowującej projekt Waldemar Kuligowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (zabierz głos/oceń prezydenta).

Scenariusz dynamicznego rozwoju zakłada umiarkowane tempo wzrostu kraju i przyjazny system prawny. Zgodnie z przewidywaniami, w Wielkopolsce rosnąć będzie jakość przywództwa, wysoki poziom osiągną aktywność i edukacja obywatelska.

Uda się osiągnąć wysoką specjalizację i innowacyjność w tradycyjnych branżach regionu: przemyśle spożywczym, AGD i elektronice użytkowej. Zamożność społeczeństwa osiągnie poziom średni, a w aglomeracji poznańskiej - wysoki. Scenariusz przewiduje też powstanie w Wielkopolsce kilku marek znanych na całym świecie.

Scenariusz realistyczny przewiduje nierównomierny rozwój gospodarczy regionu, odpływ młodych, wykształconych osób z wolniej rozwijających się części Wielkopolski oraz powstanie marek konkurencyjnych na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej.

Zgodnie ze scenariuszem trudnego rozwoju w warunkach zagrożenia stagnacją, rozwój będzie niewielki, ale dzięki odpowiedzialnemu przywództwu - bardziej zrównoważony. Według założeń tego scenariusza, uda się uzyskać średni poziom edukacji i aktywności obywatelskiej. Poziom innowacyjności firm będzie niski, nie wykształcą się lokalne specjalizacje branżowe.

Przygotowane scenariusze w 2012 roku zostaną przedstawione decydentom i mają stanowić podstawę do podejmowania bieżących decyzji i tworzenia planów rozwojowych. Według założeń projektu, mają one uwrażliwić ich na to, na jakie elementy powinni zwracać szczególną uwagę, podejmując decyzje dotyczące przyszłości regionu.

Scenariusze zostały opracowane m.in. w oparciu o badanie opinii społecznej metodą Delphi, która polega na kilkukrotnym ankietowaniu odpowiednio dobranych ekspertów. Badania dotyczyły pięciu obszarów tematycznych: kapitał społeczny, tożsamość regionalna, postawa wobec "nowych" i "nowego", przywództwo regionalne oraz konkurencyjna współpraca.

Foresight Wielkopolska realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (oceń działania marszałka) od 2009 roku w ramach projektu systemowego "Budowa Wielkopolskiego Systemu Innowacji". Ma na celu identyfikację lokalnych zasobów i potencjału, tworzenie płaszczyzny funkcjonowania regionalnego systemu innowacji, rozwój kapitału społecznego i zbudowanie wariantowych scenariuszy przyszłości Wielkopolski do roku 2030.

Projekty foresight (prognozowanie) są powszechnie wykorzystywane w różnych krajach; obecnie na świecie realizuje się kilkaset takich przedsięwzięć rocznie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!