Partnerzy portalu

Siechcice, Lisewo, Ustrzyki Dolne. Kto jeszcze dostał Nagrodę Super Samorząd 2017?

Siedem lokalnych inicjatyw z całej Polski otrzymało w poniedziałek (5.06) w Warszawie nagrody Super Samorząd 2017 przyznawane przez Fundację Batorego. Wyróżniono mieszkańców i fundacje m.in. za stworzenie altany spotkań, klubu młodzieżowego czy strategii rozwoju swojej miejscowości.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Nagrody Super Samorząd przyznawane są od sześciu lat przez Fundację Batorego w ramach akcji 

• Otrzymują je uczestnicy, którzy najskuteczniej zachęcają do współpracy lokalne władze i mieszkańców.

• W tegorocznej edycji nagrody otrzymało siedem lokalnych inicjatyw z całej Polski.

 

Nagrody wręczono podczas gali na Zamku Królewskim, obecni byli m.in.: prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Jury doceniło przede wszystkim zaangażowanie najmłodszych mieszkańców w sprawy lokalnej wspólnoty, tworzenie przestrzeni do spotkań.

Trzeba przezwyciężyć taki kompleks liliputa

Najmłodszą nagrodzoną grupą były dzieci z gminy Siechnice (dolnośląskie) wspierane przez fundację Go'n' Act, które przekonały burmistrza do przekazania środków finansowych na remont placu zabaw. Młodzieżowa Rada Gminy Lisewo (kujawsko-pomorskie) otrzymała nagrodę za zagospodarowanie ogródka jordanowskiego, a Zespół Szkół Publicznych nr 1 z Ustrzyk Dolnych (podkarpackie) - za otwarcie klubu młodzieżowego.

W Nasielsku (mazowieckie) Stowarzyszenie Europa i My, fundacja Aiddia oraz grupa mieszkańców stworzyli przyjazne miejsca spotkań - altany. Ławki Pamięci, które stanęły w sołectwie Santocko (lubuskie) są nie tylko miejscem spotkań, lecz także formą wzmacniania tożsamości lokalnej przez upamiętnienie ciekawych postaci z historii miejscowości. Nagradzając sołectwo Tłuściec (lubelskie) za wprowadzenie we wsi nazewnictwa i numeracji ulic oraz Fundację Artem Silesiam Promovere z Kuniowa (opolskie), która zaanimowała stworzenie strategii rozwoju wsi, jury doceniło wysiłek włożony w wysłuchanie potrzeb różnych grup mieszkańców.

Smolar powiedział, że nagroda przeznaczona jest dla tych mieszkańców, którzy już działają lokalnie lub dopiero zaczynają podejmować aktywność.

- Chodzi o to, żeby przezwyciężyć taki kompleks liliputa, niemożności - jesteśmy maluczcy, co my możemy zrobić. Nagradzamy inicjatywę, to, że ludziom chce się chcieć i że chce się chcieć razem, nie indywidualnie. Celem jest współpraca ludzi, budowanie zaufania i radość wynikają z tego, że robi się coś sensownego z innymi ludźmi - powiedział prezes Fundacji Batorego.

Laureatów wybrało jury w składzie: członek zarządu Fundacji Batorego Mikołaj Cześnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień oraz zastępca kierownika Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej Katarzyna Kubicka-Żach.

Nagrodzeni wybrani zostali spośród czternastu nominowanych. Obok nagród głównych przyznano także 21 wyróżnień.

Masz Głos to ogólnopolska akcja, w której mieszkańcy we współpracy z władzami samorządowymi działają na rzecz najbliższego otoczenia. Od 2002 r. udział w akcji wzięło ponad 2 tys. grup, organizacji i instytucji z prawie tysiąca gmin w całej Polsce. Od 2011 r. w ramach akcji Masz Głos przyznawana jest nagroda Super Samorząd. (

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!