Partnerzy portalu

Śląski Festiwal Nauki coraz bliżej. W tym roku sporo nowości

7. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 9-11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wydarzenie pod hasłem "Nauka da nam przyszłość" połączone jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach.
  • Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki rozpocznie się 9 grudnia i potrwa trzy dni.
  • W programie festiwalu znajdzie się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę - wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi.
  • Śląski Festiwal Nauki połączony jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Ten tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską.

Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki rozpocznie się 9 grudnia i potrwa trzy dni.

"Kwiat nauki uwyraźni się bardzo mocno, nie tylko mieszkańcom górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii, ale także całemu światu" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa podczas środowej konferencji prasowej.

Bogaty program Śląskiego Festiwalu Nauki. Start 9 grudnia

W programie festiwalu znajdzie się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę - wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, które przygotuje i poprowadzi blisko 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki. W katowickim MCK zostanie zaaranżowanych sześć stref wiedzy: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysł przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, oraz kreacja i krytyka.

"Wyjątkowość nauki polega na tym, że to jest najlepszy instrument jaki człowiek wymyślił, żeby nie podlegać tylko prawom natury i wydobyć się z tej zależności" - zaznaczył Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Tegoroczną nowością będzie Strefa chorób przemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król, znana pediatra, która w latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach.

"Skupimy się na poznaniu chorób poprzemysłowych nie tylko z medycznej, ale także społecznej perspektywy. Postaramy się przedstawić konkretne działania pomocne w tworzeniu bardziej przyjaznego środowiska, którego celem byłoby dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców" - powiedziała prof. Lucyna Sadzikowska z Uniwersytetu Śląskiego.

Kolejną nową strefą w tej edycji festiwalu jest Strefa Motorsportu, którą ma poprowadzić dziennikarz sportowy Mikołaj Sokół. Strefę Motorsportu odwiedzą goście z różnych gałęzi motorsportu, m.in. Formuła 1, Mistrzostwa Świata czy Rajd Dakar.

"Mam zaszczyt zaprezentować całą gamę równych zagadnień związanych z wyścigami i rajdami samochodowymi" - powiedział Sokół, który na konferencji obecny był online.

Otwarcie 7. Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się 9 grudnia w Spodku. Dyrektorem artystycznym tego wydarzenia będzie Miłosz "Miuosh" Borycki, który współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a także z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Współpracować z nim będzie Zbigniew Rokita, laureat Nagrody NIKE za książkę "Kajś", oraz Jan Matuszyński - reżyser, laureat m.in. Paszportu Polityki za film "Ostatnia rodzina".

"Chcemy połączyć spektakl z historią, która ma jednocześnie w ludziach pozostać. To nie ma być widowisko, które trafia tylko i wyłącznie do publiczności, która na co dzień mieszka w Katowichach. Ma być to widowisko, które opowiada o Śląsku, o Katowicach, o śląskiej scenie naukowej ludziom, którzy przyjadą tutaj z całego świata" - podkreślił Miuosh.

Obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach

Śląski Festiwal Nauki połączony jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Ten tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Po raz pierwszy w historii otrzymało je miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas Festiwalu odbędzie się EuroScience Open Forum największy kongres naukowy w Unii Europejskiej, a także 50 tematycznych tygodni naukowych.

Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowane przez uczelnie z woj. śląskiego. Uczestniczący w festiwalu naukowcy chcą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje. W szóstej edycji festiwalu wzięło udział blisko 500 tys. odbiorców i prawie 504 prelegentów. Przybyło 120 gości specjalnych.

Udział w festiwalu jest bezpłatny, jednak dzięki rejestracji na ŚFN uczestnicy otrzymają przed wydarzeniem informacje praktyczne i programowe. Wstęp na większość aktywności w programie jest nieograniczony, jednak wybrane wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagają wcześniej rejestracji.

Głównym organizatorem jest Uniwersytet Śląski. Współpracują: miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!