Partnerzy portalu

Śródmieście Warszawy ma być dla zabawy

  • PAP
  • 29 lutego 2012 - 16:30
94 proc. warszawiaków uważa, że dzielnica Śródmieście powinna być centrum kulturalnym. Jednak ponad połowa (55 proc.) badanych nie chce spędzać tam wolnego czasu - wynika z sondażu TNS OBOP dla Stowarzyszenia Warszawa odNowa.
W środę na konferencji prasowej przedstawiono rezultat badania "Szara rzeczywistość Śródmieścia - widziana oczami mieszkańców Warszawy". Uczestnicy spotkania podkreślali, że władze miasta nie mają spójnej strategii rozwoju dla tej dzielnicy.

Mimo że 78 proc. mieszkańców Warszawy lubi Śródmieście, aż 55 proc. nie chce spędzać tam wolnego czasu. Nie chce tego także 49 proc. mieszkańców tej dzielnicy. Zwolennikami przebywania w wolnym czasie w centrum jest 10 proc. mieszkańców Warszawy.

Respondentom przeszkadza tam tłok (50 proc.), korki (38 proc.) oraz brak miejsc parkingowych (19 proc.). Nieład architektoniczny przeszkadza (13 proc.) osób z tej grupy respondentów, brud (9 proc.; o szarości i budzącym smutek wyglądzie miasta mówi 6 proc. badanych.

Prawie wszyscy warszawiacy uważają, że Śródmieście powinno być centrum kulturalnym (94 proc.) i rozrywkowym (90 proc.); prestiżową dzielnicą mieszkaniową - tak uważa 64 proc. Według 59 proc. badanych, Śródmieście powinno pełnić funkcje handlowe. 51 proc. mieszkańców chciałoby, aby było to centrum finansowo-bankowe.

Warszawiacy najczęściej do Śródmieścia udają się na zakupy (42 proc.); do pracy (27 proc.); do kina, teatru, muzeum (19 proc.). 63 proc. badanych odwiedza Śródmieście przynajmniej raz w tygodniu; ponad jedna czwarta (28 proc.) codziennie; 26 proc. warszawiaków - do trzech razy w miesiącu. 11 proc. nie było w Śródmieściu od miesiąca.

Prezes stowarzyszenia Warszawa odNowa Katarzyna Janowska oceniła, że przyczyną niechęci do Śródmieścia jest przede wszystkim to, że nie pełni ono funkcji centrum kulturalnego i rozrywkowego. "W sercu miasta, w najbardziej popularnych miejscach, królują oddziały banków i salony telefonii komórkowej" - powiedziała.

Podkreśliła, że Śródmieście powinno być wizytówką miasta, natomiast rewitalizację budynków często blokują nieuregulowane roszczenia związane z tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. "Kamienice zwracane są właścicielom w bardzo złym stanie, z lokatorami, którym miasto nie zapewnia mieszkań komunalnych. To sytuacje tragiczne dla mieszkańców, właścicieli oraz nieruchomości" - dodała.

Z kolei Piotr Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy zwrócił uwagę, że Warszawa nie ma jasnej wizji i strategii rozwoju. "Konieczna jest spójna polityka, usprawnienie prawa, a także wizja, czy ma to być miasto sportu, kultury czy biznesu". Ocenił, że niewykorzystane są lokale na parterze budynków m.in. przy ul. Marszałkowskiej; dodał że miasto jest właścicielem ok. 150 z nich.

TNS OBOP przeprowadził badanie metodą telefoniczną między 18 a 31 stycznia na reprezentatywnej grupie 450 mieszkańców Warszawy powyżej 18. roku życia.

Stowarzyszenie Warszawa odNowa zabiega o przyśpieszenie odnowy warszawskiej zabudowy przez nawiązanie dialogu osób i instytucji uczestniczących w rewitalizacji miasta.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!