Partnerzy portalu

Starostwo chce chronić pszczoły

  • PAP
  • 20 kwietnia 2012 - 08:27
Kampanię informacyjną „Bezpieczny oprysk”, skierowaną do rolników, którzy przeprowadzają opryski chemiczne na swoich uprawach, rozpoczęło starostwo powiatowe w Bełchatowie wraz z Polskim Związkiem Pszczelarskim.
Według bełchatowskich samorządowców celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zatrucia pszczół środkami ochrony roślin.

„Niestety wielu rolników nie przestrzega terminów i pór dnia, kiedy dopuszczone są opryski. Skutkuje to osłabieniem rodzin pszczelich, a często również ich wymieraniem i dlatego konieczne jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie” – powiedział starosta bełchatowski Szczepan Chrzęst.

W ramach akcji wydrukowane zostaną plakaty, które trafią do wszystkich gmin z terenu powiatu, sołtysów i innych instytucji.

Równocześnie za pośrednictwem mediów, biuletynu samorządowego oraz strony internetowej powiatu przeprowadzona zostanie kampania informacyjna dotycząca tego problemu – poinformował rzecznik prasowy starostwa Krzysztof Borowski.

Według badań jedna trzecia produktów pochodzenia roślinnego spożywanych przez ludzi zależna jest od zapylania przez owady. W polskiej strefie klimatycznej zapytają one blisko 90 proc. roślin.

Z danych Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Puławach wynika, że każdego roku w Polsce na skutek niewłaściwego stosowania środków chemicznych podczas oprysków zatruwanych jest od 50 tys. do 200 tys. rodzin pszczelich. Szacuje się, że dzięki zapylaniu roślin przez pszczoły plony zwiększają się nawet o 50 proc.

Według specjalistów około 50 gatunków roślin polowych w Polsce zapylanych jest przez pszczoły; z roślin ogrodowych to około 140 gatunków, w tym 15 gatunków drzew owocowych i krzewów, około 60 gatunków warzyw i ponad 60 gatunków uprawnych roślin leczniczych.

Wśród drzew i krzewów ozdobnych oraz kwiatów zapylenia wymaga 50 gatunków drzew, 90 gatunków krzewów ozdobnych i ponad 120 gatunków kwiatów.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!