Partnerzy portalu

Suwałki: Rzeźby świętych patronów na 300-lecie miasta

Rzeźby dwóch świętych patronów Suwałk (Podlaskie) - Romualda i Rocha - powstaną podczas pleneru rzeźbiarskiego, organizowanego z okazji roku Andrzeja Strumiłły w woj. podlaskim. Blisko trzymetrowe rzeźby staną w 300. rocznicę powstania miasta.

Jak poinformowała Alina Chmielewska, kierownik Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły w Suwałkach, Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski odbędzie się od 7 do 31 września w Suwałkach. W plenerze, na zaproszenie Andrzeja Strumiłły, wezmą udział artyści z Polski, Litwy i Białorusi.

"Jednym z celów tegorocznego pleneru będą rzeźby dwóch świętych z herbu Suwałk - Romualda i Rocha. Będą to duże rzeźby, które staną w mieście z okazji obchodów 300-lecia miasta" - powiedziała Chmielewska.

Św. Romuald to założyciel zakonu kamedułów, którzy w 1690 roku założyli Suwałki. Św. Roch jest symbolem opiekuńczości i ochrania przed zarazami. W herbie miasta jest także pies u nóg św. Rocha, który symbolizuje wiarę, wierność i posłuszeństwo.

Czytaj też: Łódzkie promuje się na Mixerze Regionalnym

Rzeźby Romualda i Rocha zostaną wykonane w piaskowcu; będą miały do 3 metrów wysokości i zostaną umocowane na dużych kamieniach pochodzących z Suwalszczyzny.

Jak informuje suwalski magistrat, pomysłodawcą wykonania rzeźb jest Andrzej Strumiłło, mieszkający od 30 lat na Suwalszczyźnie wszechstronny artysta. Rok 2017 jest właśnie rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Czytaj też: W urzędzie wiedzą, jak obsłużyć osoby niesłyszące

Nie wiadomo jeszcze, gdzie staną rzeźby. Wiadomo natomiast, że zostaną odsłonięte w 2020 roku, podczas obchodów 300-lecia miasta. Suwałki otrzymały prawa miejskie 2 maja 1720 roku. Nadał je król August II Mocny.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!