Archidiecezja gdańska, która obejmuje swoim zasięgiem Trójmiasto i jego najbliższe okolice, spodziewa się około czterech tysięcy gości z zagranicy. Pochodzić będą oni ze wszystkich kontynentów oprócz Australii. Największą grupę stanowić będą Włosi i Francuzi, a następnie Hiszpanie oraz Niemcy. Większość pielgrzymów przyjmą pod swoje dachy rodziny z terenu diecezji, tylko około 600-osobowa grupa młodzieży pijarskiej zostanie zakwaterowana w szkole.
Z kolei chęć zatrzymania się na terenie diecezji pelplińskiej, która obejmuje m.in. niemal całą pozostałą część woj. pomorskiego, wyraziło jak dotąd około 350 młodych chrześcijan z zagranicy. Najwięcej z nich to Francuzi (około 150 osób), ale diecezja ma też gościć pielgrzymów z Brazylii, Hiszpanii, Togo, Paragwaju, Argentyny, Chile, Meksyku, Niemiec, Kanady i Ukrainy. Wszyscy goście zakwaterowani będą u rodzin na terenie diecezji.
Obie diecezje będą opiekować się pielgrzymami od 20 do 25 lipca, którego to dnia młodzież pojedzie do Krakowa na obchody ŚDM.
Przygotowany przez archidiecezję gdańską plan zakłada, że 20 lipca pielgrzymi będą pojawiać się sukcesywnie w prawie 30 punktach przyjęć na terenie diecezji, skąd będą ich odbierać miejscowe rodziny. Tego dnia wieczorem, po zakwaterowaniu, przewidziano też spotkania w parafiach.
Dwa kolejne dni - poza poranną modlitwą i wieczorną eucharystią oraz spotkaniami w parafiach - przeznaczone będą na zwiedzanie. Niemal wszyscy pielgrzymi chcą odwiedzić historyczne centrum Gdańska, w tym Bazylikę Mariacką, oraz położony niedaleko plac Solidarności, na którym stoi Pomnik Poległych Stoczniowców poświęcony robotnikom zabitym w masakrze w grudniu 1970 roku.
Katolicka młodzież z pewnością chętnie zwiedzi też zabytkową Katedrę w Gdańsku-Oliwie, której chlubą są słynne organy. Grupy oprowadzać będą tutaj przewodnicy posługujący się wieloma językami obcymi. Po zwiedzaniu na placu przed świątynią, w specjalnym namiocie, młodzi będą mogli posmakować polskich potraw.
W ramach opłaty uiszczanej przez pielgrzymów, mają oni zapewnione opłaty za poruszenie się gdańską komunikacją miejską, w tym SKM i PKM. Dla pielgrzymów bezpłatne będą także wszystkie muzea w Gdańsku oraz wejście na sopockie molo. Samorząd Gdańska zapewnił też zagranicznym gościom materiały promocyjne, w tym mapy i foldery miasta w językach: polskim, angielskim, francuskim i włoskim.
Jak powiedział PAP ks. Robert Jahns jeden z koordynatorów ŚDM w archidiecezji gdańskiej, każda z grup indywidualnie wybiera miejsca, które chce zobaczyć w czasie pobytu na Pomorzu. "Ja np. - poza Gdańskiem, chcę zabrać pielgrzymów do Szymbarka (w tym miejscu można obejrzeć m.in. kilka zabytkowych drewnianych domów zbudowanych przez Polaków i sprowadzonych z Syberii, Kanady itp.). Chcę też zaproponować gościom spływ kajakowy, w czasie którego poznają region z poziomu wody" - powiedział PAP ks. Jahns.
Dodał, że wielu pielgrzymów chce zobaczyć lokalne obiekty związane z wiarą katolicką, w tym np. Kalwarię Wejherowską. "Część grup z pewnością wybierze się nad morze - czy to na Wyspę Sobieszewską czy na Półwysep Helski. Niektórzy pielgrzymi pojadą też do Malborka i do Sztutowa, gdzie - w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego, działa Muzeum Stutthof" - powiedział PAP ks. Jahns.
Głównym punktem pobytu pielgrzymów na terenie archidiecezji gdańskiej będzie - zaplanowana na 23 lipca w Gdańsku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców - "Litania narodów", czyli wspólna modlitwa w intencji świata i krajów, z których pochodzić będzie młodzież. Po niej młodzi katolicy przejdą głównymi ulicami centrum Gdańska do Bazyliki Mariackiej, gdzie pod przewodnictwem metropolity gdańskiego odprawiona zostanie msza.
Tego dnia po południu na Placu Zebrań Ludowych, kilkaset metrów od Dworca Głównego PKP w Gdańsku, zaplanowano też Festiwal Młodych - trzygodzinną imprezę z występami dwóch katolickich zespołów muzycznych - Kanaan oraz 12k. Na miejscu będzie też działać księgarnia z katolickimi wydawnictwami i stoiska z podobnymi produktami.
Ostatni dzień pobytu na Pomorzu - 24 lipca - przebiegać będzie w archidiecezji gdańskiej pod hasłem Dzień Parafii "Pamiętaj abyś Dzień Święty świecił". W punktach przyjęć pielgrzymów (najczęściej są to kościoły czy inne obiekty w ich pobliżu) zaplanowano msze, wspólne grillowanie i modlitwy.
Program pobytu na czas od 20 do 25 lipca w diecezji pelplińskiej zakłada, że pierwszego dnia pielgrzymi spotkają się z włodarzami miejscowości, w których zostaną zakwaterowani i poznają rejon, w którym będą mieszkać.
Drugi dzień przeznaczony będzie na zwiedzanie najciekawszych zakątków regionu. Jak wyjaśnił PAP koordynator ŚDM w diecezji pelplińskiej, ks. Grzegorz Kudelski, każda z grup pozostająca pod opieką poszczególnych księży sama ustala, jak spędzić ten dzień. "Musimy jednak często uświadamiać pielgrzymom, że np. pokonanie drogi pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, które chcą odwiedzić, zajmie im nie pół, a półtora godziny. Wiele propozycji trzeba weryfikować" - powiedział ks. Kudelski.
Dodał, że praktycznie wszyscy goście chcą zwiedzić Gdańsk. "Pielgrzymi zdają sobie sprawę, że mają dosyć małe szanse na wizytę w Auschwitz, więc wielu z nich chce też pojechać do byłego obozu koncentracyjnego Stutthof. Z całą pewnością do Muzeum Stutthof chcą pojechać Francuzi" - wyjaśnił ks. Kudelski, dodając, że część pielgrzymów chce też odwiedzić Malbork.
Trzeciego dnia pobytu w diecezji pelplińskiej pielgrzymi udadzą się do sanktuariów i innych miejsc szczególnie czczonych przez diecezjan. 23 lipca wszyscy pielgrzymi oraz młodzi chrześcijanie z regionu spotkają się w Pelpinie na centralnych uroczystościach diecezjalnych organizowanych pod nazwą "Warsztaty dla duszy".
W ich ramach przewidziano m.in. zwiedzanie Pelplina, nabożeństwa w kilku językach, wspólne koncerty, tańce i procesję z Góry Jana Pawła II (w 1999 r. Jan Paweł II sprawował tam mszę św.) do Bazyliki Katedralnej, gdzie mszę odprawi tutejszy hierarcha.
Jak powiedział PAP ks. Zbigniew Gełdon z diecezji pelplińskiej, w trakcie centralnych uroczystości przewidziano m.in. występy chóru, który przygotuje się do koncertów na warsztatach zaplanowanych m.in. w ciągu kilku tygodni poprzedzających ŚDM. Warsztaty te poprowadzi kompozytor i dyrygent Paweł Bębenek. "Chór warsztatowy 23 lipca występować będzie z orkiestrą symfoniczną ze szkoły muzycznej z Torunia" - zaznaczył ks. Gełdon.
Wieczór 23 lipca zakończy "Koncert Bożej chwały". "To będzie totalne boże szaleństwo: będą to typowe religijne, rozrywkowe utwory z tańcem. Wspomogą nas w tym koncercie siostry franciszkanki, które przygotowują specjalną choreografię" - wyjaśnił ks. Gełdon.
Ostatni dzień pobytu pielgrzymów w diecezji pelplińskiej - niedzielę 24 lipca - młodzi spędzą z rodzinami, u których będą zakwaterowani.
wielkopolskie
Ponad 4 tys. osób, m.in. z Etiopii, Hiszpanii i Francji, przyjedzie do Wielkopolski na dni w diecezjach, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży. Wciąż poszukiwani są wolontariusze, których głównym zadaniem będzie pomoc pielgrzymom.
W parafiach archidiecezji poznańskiej spodziewanych jest ok. 3 tys. osób, ok. 26 grup. Najwięcej gości 1,3 tys. osób, spodziewanych jest z Hiszpanii. Przyjedzie też m.in. 80 osób z Wysp Zielonego Przylądka, 76 z Madagaskaru, 50 z Etiopii i 20 z Bangladeszu.
"Część grup rezygnuje, na ich miejsce wskakują inne. Rekrutowaliśmy i nadal rekrutujemy wolontariuszy do pomocy i opieki nad zagranicznymi pielgrzymami. W tej chwili pracujemy nad logistyką: rozdzielaniem poszczególnych grup do pociągów jadących do Krakowa i z powrotem, oraz rozmieszczeniem w parafiach grup, które zgłosiły się później" - powiedział PAP Aleksander Konieczny z Diecezjalnego Centrum Przygotowań do ŚDM Archidiecezji Poznańskiej.
Podczas pobytu w Poznaniu pielgrzymi będą zwiedzać miasto szlakiem wyznaczonych tras ewangelizacyjnych. Zagraniczni goście zobaczą najważniejsze zabytki, odwiedzą poznańskie kościoły i najciekawsze miejsca w mieście.
W niedzielne południe spotkają się pod poznańską katedrą, by w roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski odnowić przyrzeczenia chrzcielne. W obrzędzie uczestniczyć będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Po spotkaniu na Ostrowie Tumskim pielgrzymi przejdą na Cytadelę na modlitwy, koncerty, mszę i przedstawienie teatralne.
Do Krakowa z Poznania wyruszyć ma grupa ok. 6 tys. osób: pielgrzymów ze stolicy Wielkopolski i zagranicznych gości.
Na dni w diecezji, do Gniezna przyjechać ma niespełna tysiąc gości; m.in. grupy z Kanady, Libanu, Boliwii, Mozambiku, Angoli i Kazachstanu. Jak powiedział PAP rzecznik komitetu organizacyjnego ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Dominik Poczekaj, zagraniczni pielgrzymi odwiedzą m.in. Biskupin i odnowią przyrzeczenia chrzcielne na Polach Lednickich. Wezmą też udział w widowisku plenerowym w Murowanej Goślinie, nawiązującym do jubileuszu Chrztu Polski.
"Szczególny akcent kładziemy na sobotę, gdy wszystkie grupy uczestniczyć będą w Gnieźnie na pl. św. Wojciecha w mszy pod przewodnictwem prymasa Polski. Po południu zaplanowana jest gra uliczna, w trakcie której goście będą poznawać Gniezno. Zobaczą, co tutaj się wydarzyło i co się dzieje. Wieczorem na stadionie odbędzie się koncert ewangelizacyjny i przedstawienie o św. Wojciechu" - powiedział ks. Poczekaj.
Diecezję kaliską odwiedzą pielgrzymi ze Słowenii, Włoch i Francji. Biuro prasowe Centrum ŚDM diecezji kaliskiej podało PAP, że spodziewany jest przyjazd ok. 220 gości z Włoch i 120 osób z Francji, a także kilkadziesiąt osób ze Słowenii.
"Przygotowując program dla gości, skupiamy się przede wszystkim na rekolekcjach, przeżyciu duchowym, a nie prezentacji regionu. Oczywiście przygotowujemy też elementy rekreacyjne, będzie strefa sportowa, zwiedzanie; uczestnicy będą mieli dowolność w organizowaniu sobie czasu" - podało biuro prasowe.
W programie wydarzeń w Kaliszu zaplanowano m.in. koncert uwielbienia, spotkania tematyczne i festiwal narodów.
łódzkie
Co najmniej 5 tys. młodych ludzi z ponad 40 krajów, którzy przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży, weźmie udział w Festiwalu Paradise in the City w Łodzi. Jego organizatorem jest ekumeniczna Wspólnota Chemin Neuf, działająca na rzecz jedności chrześcijan.
Czytaj też: Raj w Łodzi. Miasto festiwalem przywita pielgrzymów
śląskie
Koncert zdobywcy nagród Grammy, piesza pielgrzymka na Jasną Górę i wycieczka po Beskidach - to niektóre spośród setek propozycji przygotowanych dla zagranicznych gości, którzy dni w diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży spędzą w woj. śląskim.
W tym czasie woj. śląskie odwiedzi ponad 30 tys. osób, które w większości będą nocowali u rodzin.
Każda diecezja przygotowała dla swoich gości szereg propozycji, z których wiele się powtarza. Są to m.in. wspólne msze i modlitwy, spotkania integracyjne, wydarzenia sportowe, zwiedzanie atrakcji turystycznych w regionie, festyny rodzinne, a także tzw. dzieła miłosierdzia, czyli praca jako wolontariusz np. w szpitalach, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych czy hospicjach.
Jednym z największych wydarzeń w regionie - współfinansowanym ze środków miasta Katowice i Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego - odbędzie się 23 lipca na katowickim lotnisku Muchowiec, gdzie dla szacowanych 60 tys. uczestników zaplanowano m.in. prezentację wspólnot międzynarodowych i mszę.
W programie znalazło się też widowisko "Góra Karmel - Eliasz prorok jak ogień" z udziałem orkiestry, aktorów i solistów. A zwieńczeniem międzynarodowego świętowania będzie koncert zespołów Colony House, Trzecia Godzina Dnia i Przyjaciele oraz amerykańskiego wokalisty Stevena Curtisa Chapmana - zdobywcy kilku nagród Grammy.
Tego samego dnia w sanktuarium na Jasnej Górze zaplanowano wieczór jedności, czyli spotkanie dla kilku tys. młodych. Ma ono nawiązywać do ŚDM z 1991 r., które odbyły się właśnie w Częstochowie. W programie wydarzenia znalazły się m.in. modlitwy, czuwanie oraz msza.
Archidiecezja Częstochowska zaprasza również na Europejskie Forum Młodych, organizowane przez wspólnotę Emmanuel. Program tego kilkudniowego forum obejmuje m.in. warsztaty biblijne, wykłady, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz koncerty ewangelizacyjne. Według zapowiedzi w wydarzeniu ma wziąć udział ok. 3 tys. osób.
Ciekawą inicjatywą jest również ta zaproponowana przez młodych z diecezji sosnowieckiej, którzy chcą pokazać zagranicznym pielgrzymom fenomen pieszego pielgrzymowania w Polsce. Dlatego jedną z atrakcji będzie 15-kilometrowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę.
Z kolei pielgrzymi, którzy czas poprzedzający ŚDM spędzą w leżącej na granicy woj. śląskiego i małopolskiego diecezji bielsko-żywieckiej, będą poznawali kulturę Beskidów m.in. dzięki wycieczce tzw. Pętlą Beskidzką, która wiedzie przez najbardziej urokliwe zakątki gór m.in. Wisłę, Istebną, Koniaków, Szczyrk i Milówkę.
Dotychczas w pomoc w organizacji tych wydarzeń w całym województwie zaangażowało się kilka tys. młodych. Jak przypomniał w niedawno opublikowanym komunikacie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wolontariusze w Archidiecezji Katowickiej przeszli już szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej i bezpieczeństwa; na bieżąco odbywają się też spotkania formacyjne w poszczególnych rejonach.
I choć w samej archidiecezji zaangażowało się już ok. 1,2 tys. wolontariuszy, metropolita raz jeszcze zaapelował o włączenie się w pomoc. "Drodzy Młodzi! Zachęcam, abyście zechcieli podarować swój czas - swoje zdolności i talenty - jako wolontariusze tego wydarzenia (…). Wszystkich ludzi dobrej woli proszę i zachęcam do ofiarowania swojej pomocy w poszczególnych parafiach. Nawet najmniejsza pomoc będzie ogromnym darem" - podkreślił hierarcha.
Najwięcej pielgrzymów - 20 tys. - przyjmie Archidiecezja Katowicka. Do Archidiecezji Częstochowskiej przyjedzie ponad 6,5 tys. osób, do diecezji sosnowieckiej - 3,5 tys., a do diecezji gliwickiej - 2 tys. pielgrzymów. Goście ci pochodzą niemal z całego świata - od krajów europejskich, przez kraje azjatyckie, amerykańskie, afrykańskie aż po Australię.
lubelskie
Widowisko „Arena Młodych”, rekonstrukcja obrony Twierdzy Zamość, wycieczki turystyczne - to niektóre atrakcje przygotowywane dla młodych, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lubelskiem. Przyjadą tu z rożnych krajów świata.
Młodzież przyjedzie 20 lipca spędzi kilka dni w parafiach archidiecezji lubelskiej oraz zamojsko-lubaczowskiej. Będą zakwaterowani w domach polskich rodzin.
"Przyjazd do archidiecezji lubelskiej potwierdziło 1,7 tys. osób zza granicy. Będą rozmieszczenia w 30 parafiach" - poinformował koordynator ŚDM w archidiecezji lubelskiej ks. Adam Bab.
W archidiecezji lubelskiej spodziewani są goście, m.in. z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, USA, Brazylii, Filipin, Kuby, Słowenii, Papui-Nowej Gwinei. Największa grupa, kilkuset osób, przyjedzie z Francji.
Głównym punktem programu będzie spotkanie pod hasłem "Arena Młodych", w sobotę 23 lipca, na stadionie Arena Lublin. Składać się na nie ma widowisko modlitewno-artystyczne nawiązujące do biblijnego spotkania Abrahama z Bogiem pod dębami Mamre; na kilku scenach ma wystąpić kilkuset aktorów-wolontariuszy oraz kilkusetosobowy chór. Będzie też widowisko poświęcone historii Lublina, odprawiona zostanie także msza. W spotkaniu - oprócz zagranicznych gości - ma wziąć udział młodzież regionu; łącznie organizatorzy spodziewają się kilkunastu tysięcy osób.
Dzień wcześniej, wieczorem młodzi obejrzą występy zespołu Mazowsze oraz zespołu Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej. Zespół Mazowsze zaprezentuje swój sztandarowy produkt, widowisko "Kalejdoskop barw Polski", przedstawiające folklor kilkunastu regionów naszego kraju.
Podczas pobytu na Lubelszczyźnie zaplanowano dla gości spotkania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które będą miały za zadanie przybliżyć im nauczanie św. Jana Pawła II, niegdyś profesora tej uczelni. Zobaczą muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, miejscu męczeńskiej śmierci blisko 80 tys. osób.
W diecezji zamojsko-lubaczowskiej pielgrzymi będą rozlokowani w różnych miejscowościach; a program ich pobytu przygotowywany jest w pięciu rejonach diecezji. "Do Zamościa przyjedzie 125 osób z Ukrainy i kilka osób z Austrii, do Biłgoraja 150 osób z Litwy, do Tomaszowa Lubelskiego 40 osób z Ukrainy, do Hrubieszowa 20 osób z Ukrainy i do Lubaczowa 40 osób z Łotwy" - wyliczał koordynator ŚDM w diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. Sylwester Zwolak.
Głównym punktem programu będzie wspólne międzynarodowe spotkanie w Zamościu w sobotę 23 lipca. Goście oraz młodzież z całej diecezji zobaczy m.in. widowisko historyczne "Oblężenie Zamościa", czyli inscenizację obrony zamojskiej twierdzy. Twierdza, powstała na przełomie XVI i XVII w., była niegdyś jedną z największych na ziemiach polskich. Zrewitalizowane w ostatnich latach dawne fortyfikacje są teraz dostępne dla turystów.
Zaplanowano także prezentację i degustację potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie diecezji. Na zabytkowym Rynku Wielkim w Zamościu odprawiona zostanie msza św., a wieczorem będzie koncert z udziałem zespołu Golec Orkiestra.
Dla cudzoziemców, zakwaterowanych w parafiach przygotowano też program, dzięki któremu będą mogli poznawać region, jego historię i kulturę, obyczajowość Polaków. Będą m.in. odwiedzać miejsca atrakcyjne turystycznie, jak np. Stare Miasto w Lublinie, Rynek Wielki w Zamościu, zamojskie zoo, Kazimierz Dolny. Zaplanowano także wycieczki do urokliwych zakątków Roztocza, Poleskiego Parku Narodowego, spływy kajakowe, m.in. rzeką Wieprz, a także Biesiadę Archeologiczną w Masłomęczu, gdzie archeolodzy zlokalizowali osadę i cmentarzyska Gotów.
Niektóre grupy wezmą udział w spotkaniach z wolontariuszami. Spotkania te zostaną zorganizowane w miejscach, gdzie pomagają oni osobom potrzebującym: w domach opieki społecznej, szpitalach, klubach seniora.
Około 300-osobowa grupa z Belgii przyjedzie trzy dni wcześniej niż inni i zamieszka w jednym z lubelskich akademików, gdzie będzie miała swoje rekolekcje. Pójdą oni na pieszą pielgrzymkę do odległego o około 30 km od Lublina sanktuarium maryjnego w Wąwolnicy, potem zamieszkają w prywatnych domach mieszkańców Lubelszczyzny.
warmińsko-mazurskie
Ponad 2 tys. pielgrzymów będą gościć podczas Światowych Dni Młodzieży trzy diecezje na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. W trakcie pobytu goście mają odwiedzać sanktuaria i miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, a także poznać kulturę i historię regionu.
Archidiecezja warmińska spodziewa się w lipcu przyjazdu 1,3 tys. młodych pielgrzymów. Największa ma być grupa z Francji, szacowana na ok. 600 osób. Zapowiedziała się też młodzież z Niemiec i Austrii oraz Rosjanie z okolic Czelabińska na Uralu.
Główną bazą pobytu na Warmii będzie Olsztyn; pielgrzymi zostaną zakwaterowani w domach tych rodzin, które wcześniej zgłosiły gotowość ich przyjęcia. Jeden dzień przeznaczony zostanie na zwiedzanie olsztyńskiej starówki, katedry św. Jakuba, zamku, Wysokiej Bramy i innych zabytków. Młodzi odwiedzą też plażę miejską i kampus uniwersytecki w Kortowie, gdzie obejrzą program artystyczny przygotowany przez studencki zespół folklorystyczny.
Organizatorzy liczą, że w ten sposób goście z zagranicy zapoznają się z historią, kulturą i atrakcjami turystycznymi regionu. "Chcemy pokazać im to, co mamy najpiękniejszego" - powiedział PAP diecezjalny koordynator ŚDM na Warmii ks. Jarosław Dobrzeniecki.
W trakcie pobytu na Warmii zaplanowano również wyjazd do Ostródy, gdzie odbędzie się nabożeństwo na stadionie miejskim i koncerty w amfiteatrze. Będzie też wycieczka do Fromborka i zwiedzanie miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem.
Główne archidiecezjalne uroczystości religijne odbędą się w sobotę 23 lipca. Młodzież wyruszy w tym dniu na pieszą pielgrzymkę z Olsztyna do oddalonego o 18 km Gietrzwałdu, zwanego warmińską Częstochową. Tamtejsze sanktuarium to jedyne miejsce objawień maryjnych w Polsce, uznane oficjalnie przez Kościół. Mszę dla pielgrzymów przy ołtarzu polowym z obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej celebrować ma abp. warmiński Wojciech Ziemba.
Według koordynatora ŚDM w diecezji ełckiej ks. Łukasza Różyckiego, powinno tam przyjechać ok. 800 młodych pielgrzymów, z czego ponad połowa z pobliskiej Litwy. Jak mówił, będzie również, ok. 100 gości z Ukrainy, 80 z Łotwy oraz grupy z Angoli, Włoch i Niemiec, a także rosyjska młodzież z obwodu kaliningradzkiego i Syberii.
Pielgrzymi będą ulokowani w prywatnych kwaterach w Ełku, Giżycku, Gołdapi, Augustowie i innych miejscowościach diecezji. Podczas pobytu mają poznawać naszą kulturę i zwyczaje; będą m.in. tańczyć poloneza i uczyć sie przygotowywania dań kuchni polskiej, w tym lepienia kartaczy, które są najbardziej znanym regionalnym przysmakiem na tych terenach.
Młodzież ma pielgrzymować Szlakiem Papieskim - odwiedzi miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, w tym sanktuaria maryjne w Ełku, Rajgrodzie, Studzienicznej, Św. Lipce i klasztor w Wigrach. Przewidziano też "dzień miłosierdzia", w którym pielgrzymi mają pomagać potrzebującym w hospicjach i domach opieki.
Centralne uroczystości diecezjalne odbędą się w sobotę 23 lipca w Ełku. Pielgrzymi z zagranicy i miejscowa młodzież mają wspólnie wyruszyć z poszczególnych parafii "marszem gwiaździstym" na pl. Jana Pawła II, gdzie zaplanowano spektakl teatralny, koncerty i wydarzenia o charakterze religijnym.
Niewielu pielgrzymów potwierdziło dotychczas swój przyjazd do diecezji elbląskiej. Jak powiedział PAP rzecznik tamtejszej kurii ks. Wojciech Skibicki, początkowo spodziewano się kilkusetosobowej grupy z Niemiec, ale prawdopodobnie będzie to nie więcej niż 50-70 osób. Zapowiedziało się też po ok. 20 Amerykanów i Włochów.
"Odwiedzi nas też pięciu pielgrzymów z Malezji, którzy są kajakarzami. Wyczytali gdzieś w internecie, że na naszych terenach Jan Paweł II pływał kajakiem po Kanale Elbląskim i chcą przepłynąć przynajmniej fragment tej trasy od pochylni w Buczyńcu" - mówił duchowny.
Program pobytu gości w diecezji elbląskiej przewiduje m.in. wizytę w muzeum na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Stutthofie, zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku i "plażowisko", czyli wypoczynek na Mierzei Wiślanej.
Głównym dniem pobytu młodzieży w Elblągu będzie niedziela 24 lipca. W tym dniu odbędzie się Festiwal Narodów na elbląskiej starówce, podczas którego zaplanowano wspólną naukę tanga argentyńskiego na cześć papieża Franciszka, a także koncerty i prezentacja polskiej kuchni. W katedrze elbląskiej zostanie odprawione główne nabożeństwo z udziałem bp. elbląskiego Jacka Jezierskiego.
podlaskie
Symboliczne przekazanie iskry Bożego Miłosierdzia będzie jednym z najważniejszych wydarzeń z udziałem uczestników Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji białostockiej. Goście z całego świata wezmą udział w procesji z lampionami do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.
To sanktuarium jest bezpośrednio związane z życiem błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika świętej Faustyny Kowalskiej. Oboje byli orędownikami i głosicielami kultu Miłosierdzia Bożego. Doczesne szczątki ks. Sopoćki spoczywają w tym białostockim sanktuarium, stąd rozsyłane są jej relikwie na cały świat.
Do Białegostoku w ramach ŚDM przyjedzie około 770 pielgrzymów, głównie z Włoch i Szwajcarii. "Poza tym z Litwy, Angoli, Rosji, Zambii, Argentyny, Gabonu, Mozambiku, Kuby, Słowacji, Francji, Białorusi, Wielkiej Brytanii i USA, dzieci z polskiego domu dziecka z diecezji zamojsko-lubaczowskiej" - poinformowała PAP Izabela Średzińska, rzeczniczka prasowa diecezjalnego Centrum ŚDM Betania w Białymstoku. Powitanie gości odbędzie się w środę 20 lipca na białostockim stadionie miejskim.
Symboliczne przekazanie iskry Bożego Miłosierdzia zaplanowano w czwartek 21 lipca. Po mszy z udziałem metropolity białostockiego abp Edwarda Ozorowskiego oraz władz miasta i regionu, uczestnicy ŚDM przejdą w procesji z lampionami ulicami miasta do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na osiedlu Białostoczek. Średzińska mówi, że młodzi ludzie będą sobie przekazywać symbolicznie iskrę Miłosierdzia poprzez zapalanie lampionów. Modlitwom będą towarzyszyć śpiewy w różnych językach, widowisko w formie pantomimy.
W piątek 22 lipca, w ramach pobytu w Archidiecezji Białostockiej, pielgrzymi pojadą pociągami specjalnymi do Sokółki - miejsca Cudu Eucharystycznego, po południ natomiast odwiedzą sanktuarium w Świętej Wodzie koło Wasilkowa pod Białymstokiem. Tam przewidziano uroczyste wzniesienie i instalację okolicznościowego krzyża.
Sobota 23 lipca jest przewidziana na wycieczki turystyczne po całym regionie. Ma ich być 11. Będą m.in. spływy kajakowe. Wieczorem w sobotę, na placu przed białostocką katedrą i w niedzielę odbywać się będą prezentacje kultur narodów i koncerty.
W diecezji łomżyńskiej, gościć będzie w ŚDM około stu osób z Francji, Włoch, Białorusi, Hiszpanii, Rosji, Meksyku. Jednym z ważniejszych punktów ich pobytu ma być Festiwal narodów - w sobotę 23 lipca. Na to spotkanie zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Łomży. Łomżyńscy goście ŚDM odwiedzą m.in. skansen kurpiowski w Nowogrodzie, wezmą też udział w warsztatach, które przygotowuje łomżyński Teatr Lalki i Aktora.
pomorskie
Dagome iudex – najstarszy związany z chrześcijańską Polską dokument, tiary trzech papieży i oryginalne pismo potwierdzające wybór na głowę Kościoła kard. Karola Wojtyły - m.in. te wyjątkowe eksponaty zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Ekspozycja ma zostać otwarta dla publiczności 24 lipca, zbiegnie się więc z odbywającymi się w Polsce Światowymi Dniami Młodzieży.
"Wystawa wpisana jest w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski i ma na celu pokazać dziesięć i pół wieku stosunków między Polską a Stolicą Apostolską. Adresujemy tę ekspozycję głównie do młodego pokolenia, aby mogło ono zrozumieć, gdzie są nasze korzenie i uświadomić sobie, że my jesteśmy w Europie od 1050 lat, a nie od 2004 roku i że nie mamy się czego wstydzić, bo w naszej historii mieliśmy postaci, które odcisnęły piętno nie tylko na dziejach Polski, ale też na dziejach Europy, a nawet na dziejach całego Kościoła" - powiedział PAP autor scenariusza i kurator ekspozycji ks. dr Marek A. Rostkowski OMI.
Dodał, że Światowe Dni Młodzieży będą doskonałą okazją do pokazania ekspozycji jak największej rzeszy młodych ludzi.
Na wystawę złoży się ponad 100 obiektów - skarbów z bogatych zbiorów watykańskich oraz dzieła sztuki wypożyczone z polskich archiwów i muzeów. Wiele z tych eksponatów prezentowanych będzie w Polsce po raz pierwszy, a niektóre po raz pierwszy w historii opuszczą placówki, do których należą.
Na wystawie znajdą się m.in. trzy tiary (symbole władzy papieskiej) związane z osobami Piusa IX, Leona XIII i Piusa XI, dwa ornaty przygotowane dla Pawła VI z okazji Millenium Chrztu Polski czy ornat przygotowany przez siostry klaryski dla Piusa XI. "Prace nad tym ostatnim ornatem trwały pięć lat, siostry wyhaftowały na nim złotą nicią sceny przedstawiające w sumie ponad 100 osób - wszystkich papieży od zatwierdzenia zakonu franciszkańskiego aż do Piusa XI" - wyjaśnił ks. Rostkowski.
Goście wystawy obejrzą też eksponaty związane z Janem Pawłem II, w tym oryginalny (przygotowany w jednym egzemplarzu) dokument potwierdzający wybór na papieża kard. Karola Wojtyły oraz dokument beatyfikacyjny i bullę kanonizacyjną Jana Pawła II podpisaną przez papieża Franciszka.
Wśród najstarszych eksponatów znajdzie się też "Rocznik świętokrzyski" zwany "dawnym", czyli najstarszy zachowany w oryginale polski rocznik zawierający m.in. wpisy dotyczące przybycia Dąbrówki do Mieszka I w 965 r. i przyjęcia chrztu przez Mieszka I w 966 r.
Na wystawie zaprezentowana zostanie także "Kronika polska" Wincentego Kadłubka obejmująca dzieje od czasów pradawnych po rok 1202, "Psałterz floriański" czy jeden z siedmiu zachowanych na świecie egzemplarzy pierwszego wydania Biblii ormiańskiej.
Ozdobą kolekcji będzie Dagome iudex - najstarszy zachowany odpis najdawniejszego dokumentu dotyczącego państwa polskiego. Dokument ten stanowi część kodeksu łacińskiego nr 3833 z Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej. Po raz pierwszy w historii będzie on wystawiony w Polsce.
Oryginał Dagome iudex został sporządzony u Mieszka I około roku 991. "W dokumencie tym, spisanym po łacinie, Mieszko oddaje państwo - nazwane wówczas +państwem gnieźnieńskim+, pod opiekę Stolicy Apostolskiej. Dzięki temu dokumentowi możemy ustalić w przybliżeniu granice państwa polskiego u schyłku panowania Mieszka I" - powiedział PAP ks. Rostkowski dodając, że z tytułu tego nadania Polska płaciła papiestwu świętopietrze.
"Dagome iudex do naszych czasów nie zachował się w oryginale, lecz wyłącznie w odpisach. Kardynał Deusdedit nakazał ok. 1080 r. spisanie tzw. regestu, czyli streszczenia. Z tego też okresu pochodzi egzemplarz, który pokażemy na wystawie. Konkretnie będzie to wyjątek z Liber canonum datowanego na 1081 r., uważanego za najstarszy zachowany i zarazem najbliższy oryginałowi. Oprócz niego zachowały się jeszcze dwa inne regesty, pochodzące z tego samego okresu i trzy późniejsze o całe stulecie" - powiedział PAP ks. Rostkowski.
Gdańska ekspozycja nosić będzie tytuł "Lux in Oriente - Lux ex Oriente". Pierwszy człon tytułu (Światło na Wschodzie) odnosi się do wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat, kiedy to państwo polskie przyjęło chrześcijaństwo, z kolei drugi - do polskiej działalności ewangelizacyjnej na przestrzeni wieków, po dzień dzisiejszy.
Oprócz muzeów i innych instytucji watykańskich, w tym Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej, Zakrystii Papieskiej, Tajnego Archiwum Watykańskiego czy Papieskiej Biblioteki Misyjnej, eksponaty na wystawę użyczyły też muzea i archiwa działające przy polskich diecezjach oraz instytucje państwowe, w tym Biblioteka Narodowa, Zamek Królewski w Warszawie, Muzea Narodowe w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i Gdańsku a także muzea w Gnieźnie i Lublinie.
Pierwotnie wystawa miała być prezentowana od stycznia do grudnia br. w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Nie udało się to jednak. "W lutym br. ks. Rostkowski zwrócił się do nas z propozycją urządzenia ekspozycji w Gdańsku. Choć wystawa jest bardzo skomplikowana organizacyjnie, a czasu było naprawdę mało, zdecydowaliśmy się podjąć tego zadania" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski, dodając, że koszt urządzenia ekspozycji finansuje w całości ministerstwo kultury, a wstęp na ekspozycję kosztować będzie symboliczną złotówkę.
Ekspozycja zostanie zorganizowana w Zielonej Bramie - jednym z obiektów gdańskiego Muzeum Narodowego, zlokalizowanym w samym sercu historycznego centrum miasta Wystawa potrwa do 20 października.