Partnerzy portalu

Światowe Dni Młodzieży. Ponad 2,4 tys. pielgrzymów przyjedzie na Podkarpacie

Ponad 2,4 tys. pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży odwiedzi Podkarpacie.

– W archidiecezji przemyskiej pielgrzymi z Australii, Francji, Włoch, Malezji, Gabonu, Gwatemali, Palestyny, Kanady, Rosji, Wysp Zielonego Przylądka, Wyspy św. Tomasza, Peru i Jamajki będą rozlokowani u rodzin w siedmiu miastach: Przemyślu, Krośnie, Sanoku, Jarosławiu, Przeworsku, Leżajsku i Łańcucie. Najwięcej 400 osób zamieszka w Przemyślu – mówi koordynator Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji przemyskiej ks. Tadeusz Biały.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

Do poszczególnych miast archidiecezji przyjadą 20 lipca. Następnego dnia po porannej mszy będą zwiedzali miasta, w których zamieszkają. Wieczorem w czwartek odbędą się koncerty z udziałem polskiej młodzieży.

Z kolei w piątek zaplanowano m.in. ewangelizacje uliczne „Katolicy na ulicy”, odwiedziny chorych w szpitalach. Pielgrzymi wezmą także udział w procesjach światła. Wieczorem spotkają się na rynkach miast. W Przemyślu będzie to „Wieczór chwały” („Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”) pod przewodnictwem Diakonii Muzycznej.

W sobotę przed południem pielgrzymi będą uczestniczyć w rozgrywkach sportowych. Tego dnia wczesnym popołudniem dla uczestników Światowych Dni Młodzieży na rynku w Przemyślu zostanie odprawiona msza; będzie jej przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Sobotę zakończy „Pogodny wieczór, czyli bal z wodzirejami” na przemyskim placu Niepodległości.

W niedzielę zaplanowano zwiedzanie regionu m.in. skansenu w Sanoku, zapory wodnej w Solinie w Bieszczadach. Do Krakowa wyjadą w poniedziałek przed południem.

Natomiast do diecezji rzeszowskiej przyjazd zapowiedziało ponad 1,5 tys. młodych ludzi. Będą to pielgrzymi z Ukrainy, Francji, Włoch, Niemiec, Argentyny, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwatemali, Brazylii, Ekwadoru, Nikaragui, Kanady, Anglii, Irlandii, USA, Chin, Kazachstanu, Egiptu, Filipin i Hiszpanii.

– Wśród nich jest zróżnicowanie obrzędowe. Mamy grekokatolików z Ukrainy oraz 65 osób z Egiptu, z Kościoła obrządku koptyjskiego – zauważa koordynator Światowych Dni Młodzieży diecezji rzeszowskiej ks. Daniel Drozd.

Zamieszkają u rodzin; w zdecydowanej większości w Rzeszowie i najbliższej okolicy. W dwóch pierwszych dniach pobytu planowane jest m.in. zwiedzanie regionu, w tym Bieszczad i Beskidu Niskiego.

W piątek wieczorem na rynkach w Rzeszowie, Gorlicach, Jaśle, Kolbuszowej, Ropczycach i Strzyżowie odbędą się koncerty.

Z kolei głównym wydarzeniem soboty będzie Festiwal Młodych w rzeszowskiej hali Podpromie. Z młodymi pielgrzymami spotkają się m.in. ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Niedziela będzie dniem pikniku z rodzinami. Tego dnia każda rodzina przyjmująca pielgrzymów ma zagospodarować im cały dzień.

Dni w diecezji rzeszowskiej zakończy msza posłania w rzeszowskim Parku Papieskim; będzie jej przewodniczył biskup rzeszowski. Po niej, a przed wyjazdem do Krakowa, prezydent miasta zaprasza wszystkich na wspólny posiłek.

Na czas spotkania z młodymi pielgrzymami z różnych krajów archidiecezja przemyska przyjęła nazwę biblijnego Ein Karim, w którym urodził się św. Jan Chrzciciel.

Druga z podkarpackich diecezji – diecezja rzeszowska na czas Światowych Dni Młodzieży przyjmie biblijną nazwę Tabor; na górze tej w obecności apostołów Piotra, Jana i Jakuba nastąpiło Przemienienie Pańskie.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!