Partnerzy portalu

Syrynia najpiękniejszą wsią woj. śląskiego

  • PAP
  • 22 września 2011 - 12:44
Licząca ponad 3 tys. mieszkańców Syrynia w powiecie wodzisławskim została najpiękniejszą wsią województwa śląskiego. W ósmej edycji regionalnego konkursu rywalizowało 30 gmin.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
W czwartek w Katowicach zwycięzcy odebrali nagrody. Gminy woj. śląskiego rywalizowały o tytuły w czterech kategoriach: najpiękniejsza wieś, najpiękniejsza zagroda, najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi oraz najlepsza strona internetowa sołectwa.

Tytuł „Najpiękniejszej wsi” dla Syryni, puchar oraz 15 tys. zł, odebrał w czwartek w historycznym gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach sołtys Antoni Pawełek.

„Nasza wieś jest bardzo zadbana. Wszyscy mieszkańcy starają się pokazać z jak najlepszej strony” – powiedział sołtys, pytany o receptę na sukces w konkursie.

Dodał, że jury oceniało nie tylko wygląd wsi, ale również infrastrukturę i zaangażowanie mieszkańców. „W Syryni bardzo prężnie działają koło gospodyń wiejskich, chór oraz zespół folklorystyczny” – tłumaczył.

Sołtys zaznaczył, że w pobliżu wyremontowanej niedawno szkoły powstała nowoczesna hala sportowa. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Dębowiec w powiecie cieszyńskim, a trzecie Przyrów w powiecie częstochowskim.

Z kolei do rywalizacji o tytuł na najpiękniejszą zagrodę zgłoszono osiem kandydatur. Jury oceniało wygląd gospodarstwa i jego dostosowanie do wymogów ochrony środowiska. Wymogi te najlepiej spełnili Państwo Maria i Horst Ziaja z Jeżowa w gminie Ciasna (pow. lubliniecki).

W kategorii najlepszego przedsięwzięcia odnowy wsi nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie zajęła wieś Przybynów w gminie Żarki za miniskansen wsi jurajskiej.

W kategorii „Najlepsza strona internetowa sołectwa”, wygrała wieś Rudno w gminie Rudziniec (pow. gliwicki). Strona internetowa www.rudno.com.pl została uznana za najbardziej przejrzystą, czytelną oraz przydatną dla mieszkańców.

W ósmej edycji konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego” łączna pula nagród wyniosła 70 tys. zł. W rywalizacji uczestniczyło 11 wsi, 8 zagród, 24 przedsięwzięcia odnowy wsi oraz 8 stron internetowych sołectw. Startowało łącznie 30 gmin.

Konkurs organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego promuje działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi. Jego celem jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!