Tour de Pologne 2022 ruszy już w sobotę. Trasa, terminy, etapy

- 79. edycja wyścigu Tour de Pologne rozpocznie się 30 lipca, a zakończy 5 sierpnia.
- Choć starty i mety poszczególnych etapów zaplanowano w większych ośrodkach miejskich, po drodze kolarze będą także walczyć o premie lotne i górskie.
- Te z kolei będą często zlokalizowane w niewielkich miejscowościach i wsiach.
Start w Kielcach a finał w Krakowie - najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce po kilku latach opuszcza Śląsk i Beskidy, aby przenieść się na wschód kraju. Kolarze przejadą przez województwa: świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie i małopolskie.
Na trasie kolarskiego wyścigu znajdzie się wiele miast, miasteczek i małych miejscowości. W wielu zorganizowane będą lotne premie. Oto jak będzie przebiegał tegoroczny wyścig Tour de Pologne.
Etap 1. Kielce - Lublin, 30 lipca
Uroczysty start 79. Tour de Pologne zaplanowano w Kielcach – stolicy województwa świętokrzyskiego. Zawodnicy powalczą o nie w: Annopolu, Józefowie nad Wisłą, Dobrem, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie oraz w Wylągach. Finał etapu zaplanowano w Lublinie.
Długość etapu to 218 km.
Etap 2. Chełm - Zamość, 31 lipca
Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą, aż trzy premie lotne. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim a ostatnia w Szczebrzeszynie. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie premie górskie: w Michałowie-Kolonii oraz w miejscowości Sabaudia. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie czekać ich jeszcze będzie 9-kilometrowa runda.
Długość odcinka: 205 km
Etap 3. Kraśnik - Przemyśl, 1 sierpnia
Początek trzeciego etapu to Kraśnik. Podobnie jak przed rokiem meta będzie w Przemyślu. W pierwszej połowie dystansu do zdobycia będą trzy premie lotne: w Janowie Lubelskim, Leżajsku i Jarosławiu. Ponadto zaplanowano trzy premie górskie: w miejscowości Sólca, Kalwarii Pacławskiej i Gruszowej.
Długość etapu: 237 km
Etap 4. Lesko - Sanok, 2 sierpnia
Czwarty etap w całości będzie rozegrany w województwie podkarpackim. Start w Lesku, położonym nad Sanem. Do zdobycia będą dwie premie lotne: w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. A także trzy premie górskie: w gminie Czarna, następnie przy hotelu Arłamów w miejscowości Jamna Góra. Ostatnia premia górka w Leszczawie.
Długość etapu: 179 km.
Etap 5. Łańcut - Rzeszów, 3 sierpnia
Kolejny dzień wyścigu będzie ostatnim przeprowadzonym na Podkarpaciu etapem tej edycji. Do pokonania ponad 170 kilometrów z Łańcuta się Rzeszowa. W Dynowie będą do zdobycia dwie premie: lotna i górska. Przed wjazdem na 19 kilometrową rundę w Rzeszowie będzie do zdobycia jeszcze ostatnia premia górska.
Długość odcinka: 178 km
Etap 6 Szaflary - stacja narciarska Rusiński, 4 sierpnia
Przedostatni etap to jazda na czas na odcinku o długości 15,4 km. Początek odcinka do Szaflary a meta na stacji narciarskiej Ruciński w Bukowinie Tatrzańskiej.
Etap 7 Skawina - Kraków, 5 sierpnia
Tym razem kolarze wystartują spod siedziby włoskiej firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy muszą pokonać blisko 180 kilometrów. Na trasie zaplanowano dwie premie górskie: w Bieńkówce oraz w gminie Budzów. Do zdobycia będą także dwie premie górskie: w miejscowości Lanckorona i w Myślenicach. Za zakończenie będą trzy 5-kilometrowe rundy w Krakowie. Meta zlokalizowana będzie na krakowskich Błoniach.
Długość odcinka 177 km

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.