Partnerzy portalu

Tour de Pologne 2022 ruszy już w sobotę. Trasa, terminy, etapy

  • TK
  • 27 lipca 2022 - 11:25
W sobotę 30 lipca z Kielc wystartuje 79. edycja wyścigu Tour de Pologne. Po 6 dniach i przejechaniu ponad 1200 km, kolarze zakończą wyścig w Krakowie. Po drodze jednak przejadą przez setki mniejszych i większych polskich miejscowości.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • 79. edycja wyścigu Tour de Pologne rozpocznie się 30 lipca, a zakończy 5 sierpnia. 
  • Choć starty i mety poszczególnych etapów zaplanowano w większych ośrodkach miejskich, po drodze kolarze będą także walczyć o premie lotne i górskie.
  • Te z kolei będą często zlokalizowane w niewielkich miejscowościach i wsiach.

Start w Kielcach a finał w Krakowie - najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce po kilku latach opuszcza Śląsk i Beskidy, aby przenieść się na wschód kraju. Kolarze przejadą przez województwa: świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie i małopolskie.

Na trasie kolarskiego wyścigu znajdzie się wiele miast, miasteczek i małych miejscowości. W wielu zorganizowane będą lotne premie. Oto jak będzie przebiegał tegoroczny wyścig Tour de Pologne.

Etap 1. Kielce - Lublin, 30 lipca

Uroczysty start 79. Tour de Pologne zaplanowano w Kielcach – stolicy województwa świętokrzyskiego. Zawodnicy powalczą o nie w: Annopolu, Józefowie nad Wisłą, Dobrem, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie oraz w Wylągach. Finał etapu zaplanowano w Lublinie.

Długość etapu to 218 km.

Etap 1 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)
Etap 1 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)

Etap 2. Chełm - Zamość, 31 lipca

Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą, aż trzy premie lotne. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim a ostatnia w Szczebrzeszynie. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie premie górskie: w Michałowie-Kolonii oraz w miejscowości Sabaudia. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie czekać ich jeszcze będzie 9-kilometrowa runda.

Długość odcinka: 205 km

Etap 2 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)
Etap 2 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)

Etap 3. Kraśnik - Przemyśl, 1 sierpnia

Początek trzeciego etapu to Kraśnik. Podobnie jak przed rokiem meta będzie w Przemyślu. W pierwszej połowie dystansu do zdobycia będą trzy premie lotne: w Janowie Lubelskim, Leżajsku i Jarosławiu. Ponadto zaplanowano trzy premie górskie: w miejscowości Sólca, Kalwarii Pacławskiej i Gruszowej.

Długość etapu: 237 km

etap 3.jpg
etap 3.jpg

Etap 4. Lesko - Sanok, 2 sierpnia

Czwarty etap w całości będzie rozegrany w województwie podkarpackim. Start w Lesku, położonym nad Sanem. Do zdobycia będą dwie premie lotne: w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. A także trzy premie górskie: w gminie Czarna, następnie przy hotelu Arłamów w miejscowości Jamna Góra. Ostatnia premia górka w Leszczawie.

Długość etapu: 179 km.

Etap 4 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)
Etap 4 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)

Etap 5. Łańcut - Rzeszów, 3 sierpnia

Kolejny dzień wyścigu będzie ostatnim przeprowadzonym na Podkarpaciu etapem tej edycji. Do pokonania ponad 170 kilometrów z Łańcuta się Rzeszowa. W Dynowie będą do zdobycia dwie premie: lotna i górska. Przed wjazdem na 19 kilometrową rundę w Rzeszowie będzie do zdobycia jeszcze ostatnia premia górska.

Długość odcinka: 178 km

Etap 5 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)
Etap 5 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)

Etap 6 Szaflary - stacja narciarska Rusiński, 4 sierpnia

Przedostatni etap to jazda na czas na odcinku o długości 15,4 km. Początek odcinka do Szaflary a meta na stacji narciarskiej Ruciński w Bukowinie Tatrzańskiej.

Etap 6 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)
Etap 6 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)

Etap 7 Skawina - Kraków, 5 sierpnia

Tym razem kolarze wystartują spod siedziby włoskiej firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy muszą pokonać blisko 180 kilometrów. Na trasie zaplanowano dwie premie górskie: w Bieńkówce oraz w gminie Budzów. Do zdobycia będą także dwie premie górskie: w miejscowości Lanckorona i w Myślenicach. Za zakończenie będą trzy 5-kilometrowe rundy w Krakowie. Meta zlokalizowana będzie na krakowskich Błoniach.

Długość odcinka 177 km

Etap 7 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)
Etap 7 Tour de Pologne (źródło: tourdepologne.pl)

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!