Partnerzy portalu

Trendy w Katowicach: Ruszyło 4 Design Days. Co jeszcze czeka zwiedzających?

  • aw/PAP
  • 15 lutego 2018 - 13:43 | Aktualizacja: 15 lutego 2018 - 17:48
Spotkanie przedstawicieli świata architektury, designu i nieruchomości – 4 Design Days – rozpoczęło się w Katowicach. Udział zapowiedziało blisko 7 tysięcy gości i ponad 300 wystawców.

O wyzwaniach, trendach i kierunkach rozwoju współczesnej architektury i projektowania dyskutują w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i legendarnej hali Spodka.

"Przy obecnej, trzeciej edycji 4 Design Days stały się największą w tej części Europy tego typu imprezą, która jest poważnym spotkaniem świata architektury, designu nieruchomości. Słyszymy mnóstwo głosów od architektów inwestorów deweloperskich czy designerów, że to jedyne spotkanie, która skupia wszystkie strony i dlatego niewątpliwie jest potrzebne. Specjaliści spotykają się, rozmawiają, pokazują nowości, a jednocześnie pokazujemy, jak fajnie zmieniają się przestrzenie, miejsca w Polsce" - powiedział prezes organizującej wydarzenie Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Jego zdaniem, design to innowacyjny przemysł przyszłości.

Zdaniem prezydenta Katowic Marcina Krupy, 4 Design Days są impulsem do wartościowego myślenia o przestrzeni.

"Katowice od okresu przedwojennego są kolebką designu, realizowano tu śmiałe wizje, powstawały i powstają ciekawe obiekty. Jest z czego czerpać i co rozwijać, powinniśmy być odważni i iść cały czas do przodu" - powiedział.

Marszałek Wojciech Saługa, prezydent Katowic Marcin Krupa, oraz prezes PTWP Wojciech Kuśpik otwarli tegoroczną edycję 4DD w MCK w Katowicach (fot.PTWP)
Marszałek Wojciech Saługa, prezydent Katowic Marcin Krupa, oraz prezes PTWP Wojciech Kuśpik otwarli tegoroczną edycję 4DD w MCK w Katowicach (fot.PTWP)

Czytaj też: Plany zagospodarowania przestrzennego w miastach dalekie od ideału. Mamy urbanistyczny chaos

16 lutego br. w ramach 4 Design Days będzie miała miejsce śląska premiera filmu pt. "Idea jest najważniejsza - architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy", w reżyserii Jacka Link-Lenczowskiego. W sobotę krytyk i kurator architektury Marcin Szczelina wraz z projektantem Tomaszem Pągowskim od godziny 12.00 do 16.00 będą prowadzić Maraton Architektury, pod hasłem: "Don't panic we are from Poland. Sukces architektury polskiej za granicą", z udziałem zagranicznych i polskich twórców oraz krytyków. Z kolei w niedzielę poprowadzą Maraton Designu.

Niedzielę otworzy cykl wykładów o sukcesach śląskich projektantów. Zwiedzający będą mogli odbyć podróż w czasie po perłach katowickiej moderny. W prezentacjach i dyskusjach o najcenniejszych przykładach katowickiego modernizmu wezmą udział historycy sztuki i architekci.

4 Design Days to również wiele wystaw i prezentacji pokazujących to, co w polskiej architekturze i designie najcenniejsze, m.in.: "Design jest dla Ciebie" - wystawa absolwentów i studentów Wydziału Projektowego ASP Katowice w Spodku, wystawa Medusa Group, opowiadająca o najważniejszych realizacjach słynnego biura projektowego, czy też Architektura Roku Województwa Śląskiego - prezentująca wyróżniające się w skali kraju projekty śląskich architektów.

Organizatorzy 4 Design Days przygotowali także program dla najmłodszych gości. Będzie to nauka przez zabawę w ramach warsztatów edukacyjnych w różnych cyklach tematycznych, dopasowanych do kategorii wiekowych. Pod egidą Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Katowice odbędą się warsztaty Archidzieci, które zaznajomią najmłodszych z podstawami architektury, urbanistyki i zawodu architekta, dając im jednocześnie przestrzeń do wyrażenia swoich emocji i pomysłów.

Organizatorem wydarzenia od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP SA, wydawca branżowych pism i specjalistycznych portali jak Wnp.pl, Portalsamorzadowy.pl, PulsHr.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!