Partnerzy portalu

Turystyka biznesowa w Katowicach: Każdego roku Spodek i MCK rosną w siłę

  • PAP/MN
  • Opublikowano: 29 marca 2017 - 11:35 | Zaktualizowano: 29 marca 2017 - 11:39
Konferencje i rozmaite wydarzenia biznesowe przeciągnęły do Katowic w zeszłym roku ponad 762,5 tys. osób. Miasto chętnie rozwija turystykę biznesową.

• Samorząd Katowic wyda w tym roku 9 mln zł na działania służące rozwojowi turystyki biznesowej w mieście.

• Miasto zamierza promować się podczas 27 wydarzeń biznesowych, sportowych czy kulturalnych, przyciągających do stolicy Górnego Śląska tysiące odwiedzających.

• Intel Extreme Masters, Europejski Kongres Gospodarczy, Silesia Fashion Day - to niektóre imprezy, które każdego roku przyciągają do miasta nowych odwiedzających.

• Wydarzenia odbywają się na terenie Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które wspólnie tworzą największą zadaszoną powierzchnię konferencyjną w Polsce.

Przedstawiciele Urzędu Miasta przekonują, że turystyka biznesowa stała się istotną dźwignią rozwoju Katowic, oddziałującą na różne sfery życia gospodarczego i społecznego, a także istotnym elementem promocji miasta w kraju i za granicą. Samorząd wspiera organizowanie w Katowicach rozmaitych imprez, m.in. wykupując świadczenia promocyjne w czasie ich trwania.

"Do końca ubiegłego roku wpłynęły do nas 52 oferty wykupu przez miasto świadczeń promocyjnych podczas imprez organizowanych w Katowicach. Organizatorzy zgłaszali wydarzenia o charakterze biznesowym, sportowym, kulturalnym, muzycznym czy medycznym. Po szczegółowym przeanalizowaniu otrzymanych ofert, w tym m.in. kosztorysów wydarzeń, nasza komisja oceniająca oferty zarekomendowała wykup pakietu świadczeń podczas 27 wydarzeń, które pozwolą budować pozytywny wizerunek miasta" - poinformował w środę zastępca naczelnika wydziału promocji w urzędzie miasta Marcin Stańczyk.

Katowice wypełnione imprezami biznesowymi i branżowymi

Organizatorzy rozmaitych wydarzeń ubiegali się o łączne wsparcie w wysokości ponad 20,5 mln zł, oczekując od samorządu zaangażowania w poszczególne imprezy od kilkudziesięciu tysięcy do ponad 1,5 mln zł. Jednak w budżecie miasta na wszystkie działania związane z rozwojem turystyki biznesowej zapisano w tym roku 9 mln zł. W najbliższym czasie negocjowane i zawierane będą umowy z oferentami na realizację wybranych działań.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe otwarto w marcu 2015 r. Spodek w zeszłym roku świętował 45. urodziny. (fot. PTWP)
Międzynarodowe Centrum Kongresowe otwarto w marcu 2015 r. Spodek w zeszłym roku świętował 45. urodziny. (fot. PTWP)

Wśród wydarzeń rekomendowanych do wykupienia świadczeń promocyjnych są m.in. imprezy biznesowe i branżowe, jak Europejski Kongres Gospodarczy, VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych Intarg, XV Samorządowe Forum Kapitału i Finansów, II Kongres Menedżerów Kultury, European Start-up Days, a także wydarzenia medyczne, jak Kongres Wyzwań Medycznych, Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego, 42. Ogólnopolskie Dni Endoskopowe, XXI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego czy Centralne Obchody Światowego Dnia Serca.

Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe przyciągają 

Wydarzeniem przyciągającym do Katowic największą liczbę uczestników są od kilku lat Mistrzostwa Świata w Grach Komputerowych Intel Extreme Masters Championship Katowice 2017, podczas których samorząd również wykupuje promocyjne świadczenia. Inne rekomendowane przez miasto imprezy to: 4 Design Days, Targi Architektury Wnętrz i Wzornictwa, Elektro Klub, Silesia Fashion Day, międzynarodowa konferencja Languages and Emotions, festiwal Metalmania, Aleja Gwiazd Siatkówki, V Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice, widowisko muzyczne "Wojciech Kilar - Wielkie Święto Muzyki", koncert "Katowice Music Colours Festival", konferencja "Miasta Przyszłości", koncert Punks Alive, III Śląskie Targi Książki oraz II Śląskie Targi Sportów Wodnych i Rekreacji.

Dodatkową formą wspierania turystyki biznesowej w Katowicach jest przydzielanie tzw. bezpłatnych dni w hali widowiskowo-sportowej Spodek oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym, którymi zarządza wybrany przez miasto operator - Grupa PTWP. W umowie koncesyjnej samorząd zagwarantował sobie pakiet 40 dni, które może rozdysponować na cele związane z organizowanymi bądź współorganizowanymi imprezami. W tym roku, oprócz mistrzostw komputerowych, będą to także: V Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice, Światowe Targi Muzyczne Womex oraz Śląski Festiwal Nauki.

"W tym roku w Katowicach odbędzie się prestiżowy Womex, czyli Targi Muzyki Świata. Jesteśmy także najpoważniejszym kandydatem do organizacji Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 r." - podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa. Przypomniał, że samorząd przykłada bardzo dużą wagę do rozwoju turystyki biznesowej.

Turystyka biznesowa w mieście rośnie z roku na rok

Z opublikowanego w marcu raportu o turystyce biznesowej w Katowicach wynika, iż w ub. roku do stolicy Górnego Śląska na konferencje i rozmaite wydarzenia biznesowe przyjechało ponad 762,5 tys. osób - o ok. 180 tys. więcej niż rok wcześniej. W sumie uczestnicy konferencji wydali w mieście ponad 116,2 mln zł, czyli ok. 30 mln zł więcej niż w roku 2015.

Otwarte w marcu 2015 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach było w ub. roku gospodarzem 220 spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych, w których wzięło udział blisko 530,7 tys. uczestników. Oznacza to, że obiekt szybko stał się najpopularniejszym miejscem organizacji tego typu imprez w mieście i całej aglomeracji katowickiej. Połączone z halą Spodka MCK to największa zadaszona powierzchnia konferencyjna w Polsce.

Właśnie w marcu zeszłego roku w MCK odbyła się największa impreza biznesowa w Polsce - międzynarodowe targi gier komputerowych i oprogramowania Intel Extreme Masters. W ciągu trzech dni Centrum odwiedziło ok. 114 tys. osób, a przy obsłudze imprezy pracowało 1,3 tys. osób. W 2017 r., kiedy targi i mistrzostwa świata w grach podzielono na dwa weekendy, impreza przyciągnęła 173 tys. odwiedzających.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!