Partnerzy portalu

Twarze Małopolski będą promować zabytki

  • PAP
  • 20 marca 2011 - 11:40
Znane twarze będą zachęcać do zwiedzania zabytków podczas tegorocznych XIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Bohaterami oryginalnej kampanii promocyjnej będą postacie współczesne np. ks. Józef Tischner i żyjące kilkaset lat temu m.in. św. Kinga.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Organizatorzy Dni postanowili połączyć prezentowane obiekty z sylwetkami ważnych dla nich postaci. To ich wizerunki i historia życia mają być magnesem przyciągającym zwiedzających do konkretnych miejsc np. do kościoła i klasztoru klarysek w Starym Sączu (św. Kinga), sanatorium "Patria" w Krynicy Zdroju (Jan Kiepura), na Pustynię Błędowską (Pan Twardowski) czy na Zamek w Oświęcimiu (księżna Eufrozyna). (Czytaj też: Kraków znów gra w reklamówkach)

"Idea spotkania z dziedzictwem materialnym poprzez spotkanie z konkretną, ludzką historią jest już od dawna obecna w Dniach Dziedzictwa. Nasi odbiorcy niesłychanie cenią możliwość spotkania na miejscu, przy zabytku osób, które są z nim szczególnie związane" - mówiła koordynatorka merytoryczna Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Karolina Pachla-Wojciechowska z Małopolskiego Instytutu Kultury. 

Historie pojedynczych osób - mniej i bardziej znanych, przedstawicieli różnych stanów i zawodów - mają być jednocześnie kluczem do tego, co jest ważne dla całego regionu, mają odsyłać do historii wielu Małopolan.

"Wydaje nam się, że spotkanie z dziedzictwem poprzez przywołanie losów ludzi, którzy je współtworzyli jest najciekawsze, bo wtedy zabytek nie kryje się za skomplikowaną terminologią historyka czy historyka sztuki. Stąd pomysł na "Twarze Małopolski" - dodała Pachla - Wojciechowska. 

Tegoroczna impreza odbędzie się 14 -15 maja. Tydzień wcześniej na Małym Rynku w Krakowie stanie artystyczna, interaktywna instalacja zachęcająca do udziału w weekendzie z zabytkami.

"Twarze Małopolski" pojawią się w krótkich filmach emitowanych w TVP Kraków i w miniprzewodnikach po prezentowanych zabytkach. Podczas Dni Dziedzictwa zwiedzający w trakcie prelekcji, warsztatów i koncertów, będą mogli poznać te osoby często od zupełnie niespodziewanej strony np. św. Kingę jako miłośniczkę muzyki.

Tradycyjnie już jedna z proponowanych tras zwiedzania zostanie wytyczona w Krakowie, a pozostałe trzy poza Krakowem. Najbardziej wytrwali będą mogli w ciągu dwóch dni zobaczyć wszystkie zabytki lub zdecydować się na spokojne zwiedzanie jedną, najwyżej dwoma trasami. Część obiektów na co dzień jest niedostępna dla turystów lub trudno się tam dostać. Wstęp do wszystkich będzie bezpłatny.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego realizowane przez Małopolski Instytut Kultury zostały zainicjowane przez samorząd województwa. W tym roku projekt "Twarze Małopolski" uzyskał dofinansowanie z UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.
KOMENTARZE1

  • Liwiec 2011-03-20 19:55:22
    Szkoda, że tylko twarze Małopolski będą promowac zabytki, bo w moim województwie widziałabym na to miejsce kilka osób...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!