Partner portalu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 36 mln zł

Ponad 36 mln zł zebrała Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych. Przez całą niedzielę - od rana do późnego wieczora - w całym kraju trwały imprezy w ramach 23. Finału.

Po północy na koncie WOŚP było 36 mln 228 tys. 912 zł. Ostateczny wynik zbiórki poznamy jednak dopiero za kilka tygodni - sztaby mają czas na rozliczenie się do końca lutego.

Jak co roku późnym wieczorem odbyły się licytacje najbardziej hojnych darczyńców - na aukcjach telefonicznych sprzedano złote serduszka i złote karty telefoniczne. Najdroższe serduszko - wyrabiane ze złota, które co roku trafia do puszek wolontariuszy - sprzedano za 222 tys. zł. Za najdroższą kartę zapłacono 60 tys. zł.

W tym roku WOŚP po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom oraz na diagnozowanie najmłodszych. Po raz kolejny wspierać będzie onkologię i kardiochirurgię dziecięcą oraz - po raz pierwszy - dwie nowe dla fundacji dziedziny: reumatologię i pulmonologię.

Choć 23. Finał się już zakończył, jeszcze przez kilka tygodni można wspierać WOŚP przez internetowe aukcje.

Wśród ponad 23 tys. licytacji największym powodzeniem cieszą się np. voucher dla dwóch osób na wyjazd do Gatwick pod Londynem, gdzie można usiąść za sterami symulatora Boeinga 787 Dreamliner (15 tys. zł), dzień na planie serialu "rodzinka.pl" (15,1 tys. zł), trening z Ewą Chodakowską (10,4 tys. zł), przejażdżka za sterami pociągu Pendolino (12,1 tys. zł), przejazd zabytkowym samochodem cadillac, który należał do Józefa Piłsudskiego i obiad w Belwederze od pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich (8,2 tys. zł), zaproszenie dla dwóch osób na czerwcowy mecz reprezentacji Polski z Gruzją od prezesa PZPN Zbigniewa Bońka (9,1 tys. zł).

W zeszłym roku na koniec 22. Finału zadeklarowana kwota wynosiła ponad 35,4 mln zł; ostatecznie WOŚP zebrała ponad 52 mln zł. Wynik z zbiórki znany jest zwykle na początku marca.

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegał spokojnie; w całym kraju doszło do kilkudziesięciu incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP - poinformowała komisarz Iwona Kuc z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Komisarz dodała, że w niedzielę (dane na poniedziałek rano - red.) policja odnotowała 28 zdarzeń w tym 18 kradzieży z puszek WOŚP, 7 kradzieży, jeden rozbój, oszustwo i jedno uszkodzenie puszki.

Funkcjonariusze zatrzymali i doprowadzili do komisariatów 22 osoby w tym m.in. w związku z przestępstwem i wykroczeniami po 10 osób.

Kuc poinformowała, że w Katowicach zatrzymano wolontariuszy WOŚP, którzy wspólnie i w porozumieniu ukradli puszkę, w której było 600 zł. W Stargardzie Szczecińskim sprawca wrzucił do puszki jednogroszówkę i wykorzystując nieuwagę wolontariuszki ukradł skarbonkę i uciekł. We Wrocławiu i w Krakowie skradziono dwie puszki wystawione przy kasach w marketach.

W Rudzie Śląskiej zatrzymano 21-latka, który wraz z innym mężczyzną, uderzył wolontariusza i zabrał mu puszkę z pieniędzmi. Będzie odpowiadał za rozbój; trwają poszukiwania drugiego sprawcy.

W Zielonej Górze funkcjonariusze zatrzymali pijanego mężczyznę, który w koszulce WOŚP, bez identyfikatora, zbierał pieniądze do plastikowej puszki oklejonej serduszkami. 33-latek miał 2 promile alkoholu w organizmie. Odpowie za popełnienie oszustwa.

W Pile doszło do kradzieży dwóch puszek. Zatrzymano dwóch mężczyzn. Jedną skarbonkę udało się odzyskać. Do kradzieży puszki doszło także w Sochaczewie. Zaś w płockim supermarkecie wolontariusz zamknął się w toalecie i wyciągnął ze skarbonki WOŚP 40 zł. Z kolei w Gryficach wolontariusz ukradł 30 zł, wyciągając pieniądze za pomocą pęsety.

Podobne statystyki policja odnotowała w poprzednich latach: w 2014 r. doszło do 52 incydentów, 2 lata temu - 39, a w 2012 r. - 43.

Przedstawicielka policji oceniła, że pomimo tak wielkiej imprezy jaką jest WOŚP impreza przebiegła spokojnie.

Nad bezpieczeństwem 120 tys. wolontariuszy czuwało kilkanaście tysięcy policjantów. Kontrolowali też, czy zbiórki pieniędzy prowadziły osoby do tego uprawnione, aby zapobiec oszustwom.

W tym roku Wielka Orkiestra zbiera środki na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych. Po północy na koncie fundacji WOŚP było ponad 36 mln zł; ostateczny wynik zbiórki będzie znany za kilka tygodni - sztaby mają czas na rozliczenie się do końca lutego.

KOMENTARZE1

  • JodekMordka 2015-01-13 10:41:41
    Teraz WOŚP powinna na koniec roku rozliczyć się z zebranych funduszy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!