Partnerzy portalu

Wrocław kończy kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO

  • jm/PAP
  • Opublikowano: 17 kwietnia 2017 - 12:37 | Zaktualizowano: 17 kwietnia 2017 - 12:40
Europejska Noc Literatury, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki oraz warsztaty literackie i spotkania z pisarzami - to część wydarzeń przygotowanych z okazji zakończenia kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

• Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO trwała rok i kończy się 23 kwietnia.

• Objęcie tego tytułu wpisało się w program wydarzeń literackich przygotowanych w związku ze sprawowaniem przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

• W związku z zakończeniem kadencji przygotowano szereg wydarzeń literackich pod hasłem "Poczytaj mi", które odbędą się we Wrocławiu w dniach 20-23 kwietnia.

22 kwietnia odbędzie się 6. edycja festiwalu Europejska Noc Literatury. Głównym wydarzeniem imprezy są nocne czytania literatury w przestrzeni miejskiej przez znane postaci polskiej kultury. W tym roku motywem przewodnim festiwalu będzie natura.

Tego dnia odbędzie się również premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, który powstał we Wrocławiu. Tekst hymnu stanowi wiersz "Włosek poety" Tadeusza Różewicza, a muzykę do tego utworu skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Utwór ma na stałe pozostać Światowym Hymnem Książki.

Z kolei we Wrocławskim Domu Literatury zaplanowana spotkania autorskie na temat twórczość Bohumila Hrabala. Tam też zostanie otwarta wystawa poświęcona postaci czeskiego pisarza.

23 kwietnia Wrocław przekaże tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO afrykańskiemu miastu Konakry - stolicy Gwinei. Z tej okazji z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i UNESCO ruszyła akcja zbierania pieniędzy na zakup 100 tys. elementarzy dla uczniów pierwszych klas gwinejskich szkół.

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek.

Tytuł otrzymują miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki, był Madryt (2001 r.), a później m.in.: Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013). W 2014 r. tytuł otrzymał Port Harcourt w Nigerii, a w 2015 Incheon w Korei Południowej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!