Partnerzy portalu

Wrocław otrzymał tytuł Miasta Sprawiedliwości Naprawczej

  • PAP
  • Opublikowano: 8 listopada 2021 - 14:16
Wrocław otrzymał tytuł Miasta Sprawiedliwości Naprawczej. Stolica Dolnego Śląska otrzymała ten tytuł za upowszechnianie mediacji, konsultacji społecznych oraz użytecznych prac społecznych prowadzonych przez osoby z orzeczoną karą ograniczenia wolności.

Tytuł nadawany jest przez organizację Europejskie Forum na Rzecz Sprawiedliwości Naprawczej. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce i 10. w świecie, które go otrzymało. "Ten tytuł to pewne przyrzeczenie wzmacniania dalszych działań oraz jeszcze szerszego otwierania się na kulturę naprawczą. To także zobowiązanie, by popularyzować wśród innych samorządów działania i procedury interwencji społecznych" - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Bartłomiej Ciążyński, doradca społeczny Prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii, podkreślił, że we Wrocławiu idea sprawiedliwości naprawczej wdrażana jest od kilku lat. Dzieje się to - jak mówił Ciążyński - m.in. poprzez upowszechnianie we Wrocławiu mediacji, czyli polubownego rozwiązywania sporów. "Poprzez edukację i realizację projekt Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej, dzięki któremu co roku z wrocławskich murów i budynków znikają nienawistne napisy i znaki. To też zasługa wielu zaangażowanych wrocławianek i wrocławian, którzy zgłaszają nam te napisy i znaki, a my dzięki współpracy z wymiarem sprawiedliwości błyskawicznie je usuwamy" - mówił Ciążyński.

We Wrocławiu wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. Dzięki niemu każdego roku z murów znika blisko 2 tys. napisów i graffiti z mową nienawiści, które w ramach prac społecznych usuwają osoby z orzeczeniem ograniczenia wolności. To nawet 100 tys. godzin pracy rocznie na rzecz społeczności Wrocławia - podał wrocławski magistrat.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!