PARTNER PORTALU

"WUF na mieście", czyli Światowe Forum Miejskie dla wszystkich

  • pt    22 czerwca 2022 - 11:49
"WUF na mieście", czyli Światowe Forum Miejskie dla wszystkich
Założeniem programu "WUF na mieście" jest to, by każdy znalazł coś dla siebie (fot. PTWP)

Organizatorzy Światowego Forum Miejskiego (WUF11) zapraszają do udziału w licznych atrakcjach towarzyszących temu wydarzeniu. Centrum Katowic zostanie podzielone na 11 stref tematycznych, pod wspólnym szyldem "WUF na mieście". Nie zabraknie dobrej muzyki, kina i warsztatów. Wszystko bezpłatne i dostępne od ręki.
  • Katowice mają się czym chwalić w globalnej skali, biorąc pod uwagę zarówno dziedzictwo, jak i nowoczesność, zieleń, kulturę i muzykę.
  • WUF ma służyć konkretnym rozwiązaniom opartym o 17 celów zrównoważonego rozwoju.
  • Założeniem programu "WUF na mieście" jest to, by każdy znalazł coś dla siebie.

- Po raz pierwszy w historii Światowe Forum Miejskie wychodzi na miasto. Katowicki WUF będzie imprezą otwartą dla każdego, bo w strefach "WUF na mieście" każdy jest mile widziany i każdy znajdzie coś dla siebie – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak dodaje prezydent Katowic Marcin Krupa, organizacja tej imprezy to kolejny sygnał wysyłany w świat, mówiący o tym, że Katowice mają się czym chwalić w globalnej skali, biorąc pod uwagę zarówno dziedzictwo, jak i nowoczesność, zieleń, kulturę i muzykę.

Czytaj: Program Światowego Forum Miejskiego pełen przełomowych debat. Musisz tam być

- Jeśli chodzi o Światowe Forum Miejskie, to ważne też, żeby wybrzmiało, że to nie jest zwykła konferencja. WUF ma służyć konkretnym rozwiązaniom opartym o 17 celów zrównoważonego rozwoju. To droga, którą powinniśmy podążać my wszyscy, aby budować zrównoważone miasta. Jeśli uda nam się stworzyć swoiste instrukcje o tym, co trzeba zrobić, aby nasze społeczności rozwijały się lepiej, to będzie to ogromny sukces, który wpłynie na naszą przyszłość – dodawał prezydent Katowic.

Wakacyjny klimat WUF11

Podczas WUF11 nauka i rozrywka pójdą ze sobą w parze. Kiedy skończą się dyskusje i wystąpienia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (by wziąć w nich udział, trzeba się wcześniej zarejestrować do 25 czerwca 2022), uczestnicy WUF11 wyjdą na miasto.

Centrum Katowic będzie podzielone na 11 różnych stref: Metrolab, Miasteczko młodych, Strefa relaksu, Strefa nauki, Strefa innowacji, Strefa centrum, KATO Urban Corner, Strefa kultury i sztuki, Strefa miasta muzyki, Miasto360, Urban Cinema by Santander.

Założeniem programu "WUF na mieście" jest to, by każdy znalazł coś dla siebie.

Jak spędzić czas w Katowicach?

Do współtworzenia atmosfery WUF11 zostały zaproszone różne organizacje i instytucje.

Są ro między innymi Muzeum Śląskie (którego siedziba zmieni się w Strefę kultury i sztuki) czy śląskie uczelnie wyższe (odpowiedzialne za program w ramach Strefy nauki). Tematy każdej ze stref będą nawiązywały do Celów Zrównoważonego Rozwoju. O mieście i polityce miejskiej w kontekstach transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii czy gospodarki podyskutować będzie można w ramach Strefy Metrolab. To przestrzeń, której gospodarzem jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Za Miasteczko młodych w zielonej przestrzeni Parku Boguckim odpowiedzialna jest Rada Młodych przy WUF11 – grupa osób, która od początku organizacji Forum dba o to, by głos młodzieży był słyszalny.

Marcin Krupa podczas konferencji z wiceminister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak (fot. UM katowice) Marcin Krupa podczas konferencji z wiceminister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak (fot. UM katowice)

„Chętnych na kontynuowanie rozmów o technologicznych aspektach rozwoju miast zachęcamy do odwiedzenia Strefy innowacji. To tam będą odbywały się spotkania z ekspertami i praktykami na temat idei i rozwiązań smart city. Za to w ramach "Miasta 360" przeniesiemy się w przyszłość. Wszystko za sprawą wystawy "Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta", którą przygotowała Akademia Sztuk Pięknych” – informuje MRiT.

 - Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne spędzanie czasu. WUF11 rozleje swoją energię na ulice Katowic, tworząc jedyne w swoim rodzaju połączenia między uczestnikami Forum, mieszkańcami Katowic i tematami dotyczącymi miast – zachęca do udziału wydarzeniach wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!