Partnerzy portalu

Zachęcą kobiety także do rządzenia

  • PAP
  • 6 września 2012 - 15:45
"Równe traktowanie standardem dobrego rządzenia" to hasło, pod którym 19 września w Zielonej Górze odbędzie się IV Lubuski Kongres Kobiet. Lubuszanki chętne do udziału w spotkaniu mogą jeszcze wysyłać zgłoszenia.
Lubuski kongres to inicjatywa regionalna inspirowana ogólnopolskim Kongresem Kobiet.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, która jest współorganizatorką kongresu w swoim regionie powiedziała, że "z pełną premedytacją wykorzystuje swój urząd, żeby Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w jej regionie naprawdę żyła". "Ogromny potencjał kobiet - wykształcenie, kwalifikacje i możliwości - nie jest w Polsce wykorzystywany" - podkreśliła.

Pełnomocnik marszałek ds. równości Katarzyna Jurczak podkreśliła, że jednym z priorytetów władz regionu jest zawiązanie partnerstwa gmin na rzecz propagowania idei Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym.

"Chcemy także zachęcać Lubuszanki do kandydowania na stanowiska władz samorządowych, bo nasz region jest przykładem, że to się sprawdza" - dodała. Będzie ona reprezentować Lubuskie podczas ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który odbędzie się w Warszawie 14 i 15 września.

Czytaj też: Rządzenie to wciąż męskie zajęcie

Europejska Karta Praw Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym została wprowadzona w 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy, aby wyeliminować przejawy dyskryminacji ze względu na płeć. Jest ona skierowana do władz lokalnych i regionalnych krajów Europy.

Podczas spotkania w Filharmonii Zielonogórskiej Lubuszanki będą rozmawiać m.in. o równouprawnieniu we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Organizatorem kongresu poza marszałek województwa jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze. W ubiegłorocznym spotkaniu kobiet uczestniczyło ponad 400 osób.

Lubuszanki chętne do udziału w kongresie mogą się zapisywać do 14 września za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodka Regionalnego w Zielonej Górze www.frdl.org; formularz zgłoszeniowy na kongres znaleźć można również na stronie Urzędu Marszałkowskiego www.lubuskie.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!