Partnerzy portalu

Zdanowska przygotowała projekt rozwoju Łodzi

  • PAP
  • 20 lutego 2012 - 20:07
W kwietniu pod obrady Rady Miejskiej ma trafić projekt "Strategii zintegrowanego rozwoju Łodzi 2020 plus" przygotowany przez prezydent miasta. Projekt dokumentu po konsultacjach społecznych został rozszerzony.

Według władz Łodzi w konsultacjach społecznych wzięło udział ok. 300 osób, w tym przedstawiciele 46 organizacji pozarządowych, instytucji kultury, rad osiedli, naukowcy, przedsiębiorcy i radni. Zebrano w sumie ponad 700 propozycji, uwag i opinii do dokumentu.

Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (zabierz głos/oceń prezydenta) były to dotąd największe konsultacje społeczne w mieście.

- Strategia będzie dokumentem wskazującym wszystkie pozostałe elementy polityk miasta, w związku z tym tak ważne jest, żeby ten dokument zyskał akceptację społeczeństwa - mówiła w poniedziałek dziennikarzom podczas debaty kończącej konsultacje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Jej zdaniem konsultacje przyniosły strategiczne zmiany w projekcie. Obok dwóch proponowanych wcześniej filarów, na których ma być oparta Strategia, a dotyczących gospodarczego wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego miasta oraz poprawy jego wizerunku, atrakcyjności i bezpieczeństwa, ma zostać wprowadzony trzeci filar odnoszący się do sfery przestrzenno-środowiskowej.

Znajdą się w nim rozwiązania dotyczące zwiększenia atrakcyjności kluczowych obszarów miasta i ich rewitalizacji, wykorzystania łódzkiego środowiska przyrodniczego oraz rozwoju zrównoważonego transportu miejskiego.

W I filarze - gospodarczego wykorzystania potencjału infrastrukturalnego Łodzi - obok programów strategicznych dotyczących budowy Nowego Centrum Łodzi, wspierania rozwoju sektorów gospodarki, tj. logistyka, transport, BPO (Business process outsourcing), AGD i IT, mają znaleźć się rozszerzenia dot. wsparcia lokalnej przedsiębiorczości, rozwoju współpracy z innymi miastami i gminami łódzkiego obszaru metropolitarnego czy poprawy dostępności komunikacyjnej Łodzi i aglomeracji.

II filar strategii dotyczy poprawy wizerunku miasta, jego atrakcyjności i bezpieczeństwa. Mają temu służyć takie programy strategiczne jak m.in.: rewitalizacja Śródmieścia, poprawa stanu porządku publicznego, bezpieczeństwa i czystości miasta, efektywne wykorzystanie potencjału kulturalnego i kreatywnego miasta, ale także rozwój edukacji na każdym poziomie na potrzeby łódzkiego rynku pracy, współpraca z uczelniami i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Po konsultacjach społecznych w ostatecznej wersji dokumentu ma zostać także opracowana nowa wizja rozwoju Łodzi odnosząca się m.in. do miasta przyjaznego, dynamicznego, wysokiej jakości życia oraz wykorzystującego swój potencjał historyczny, infrastrukturalny i kreatywny.

Natomiast fundamenty strategii, którymi - według założeń władz miasta - mają być nowe standardy usług publicznych, zostaną rozbudowane o wykorzystanie potencjału miasta w sferze ekonomicznej, społecznej i przestrzenno-środowiskowej.

Według prezydent Łodzi ta ogólna strategia będzie składała się z poszczególnych podprogramów, które będą realizacyjnymi wytycznymi dla miasta.

- Strategia jest wizją ogólną. W tej chwili będziemy omawiać poszczególne elementy życia miasta w postaci polityk sektorowych i te prace już ruszyły. Strategia ma być też dokumentem wiążącym dla uchwalania poszczególnych, przyszłych budżetów miasta - zaznaczyła Zdanowska.

Zdaniem ekonomisty i prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich prof. Tadeusza Markowskiego jeżeli strategia zostanie przyjęta i stanie się dokumentem Rady Miasta, to wtedy konflikty pomiędzy prezydent miasta a radą miejską mogą zostać złagodzone.

- Waga tego dokumentu z punktu widzenia procesu zarządzania jest szalenie istotna i ważna. Chodzi również o to, żeby ten dokument wpływał na alokację środków w budżecie. Jeśli ten związek będzie jasny i czytelny, to w profesjonalnym zarządzaniu przede wszystkim o to chodzi - powiedział prof. Markowski.

Prezydent Łodzi liczy, że ostateczna wersja dokumentu trafi pod głosowanie radnych w kwietniu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!