Partnerzy portalu

Zjazd Miast Piłsudskiego: 16 miast podpisało się pod deklaracją o kultywowaniu pamięci o marszałku

Prezydenci i reprezentanci 16 miejscowości, m.in. Gdyni, Częstochowy, Chełma, Opoczna, Lublina, Krakowa, Łodzi, wzięli udział w pierwszym Zjeździe Miast Piłsudskiego.

• W konferencji poświęconej dziedzictwu marszałka wzięli udział przedstawiciele miast, które łączy honorowe obywatelstwo nadane Józefowi Piłsudskiemu.

• Wspólnie zadeklarowali oni "współpracę w krzewieniu tradycji niepodległościowych".

• Piątkowy Zjazd zainicjował w Łodzi dwudniowe "Spotkanie z Piłsudskim".

"My reprezentanci miast Józefa Piłsudskiego deklarujemy współpracę w krzewieniu tradycji niepodległościowych, czynu legionowego oraz kultywowaniu pamięci o dziele i spuściźnie pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego" - można przeczytać w Deklaracji Miast Piłsudskiego, pod którą w piątek swoje podpisy złożyli prezydenci i reprezentanci 16 miejscowości, m.in. Gdyni, Częstochowy, Chełma, Opoczna, Lublina, Krakowa oraz Łodzi.

Przedstawiciele miast Piłsudskiego zadeklarowali także, że będą "zachęcać społeczności swoich miast do czynnego włączania się w tradycyjne obchody, kreowanie nowych form tożsamości narodowej i lokalnej oraz kształtowanie postaw obywatelskich". Jednocześnie zobowiązali się do współdziałania i wymiany doświadczeń "w budowie nowoczesnego patriotyzmu w duchu idei i wartości twórców niepodległej Polski w 1918 roku".

Czytaj też: Smart City: Gdańsk z certyfikatem jak Londyn, Paryż i Berlin

Podpisany akt zostanie wyeksponowany w Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Jak podkreślił dyrektor placówki Krzysztof Jaraczewski, będzie ona znakiem dla odwiedzających to miejsce, że należy ono do wszystkich "niezależnie od poglądów, jako wspólne dziedzictwo". "W statucie, ręką córki marszałka zapisano, że mamy szanować ludzi o różnych poglądach. Mam nadzieję, że ta deklaracja będzie to podtrzymywać. Będziemy budować radosny - nie tylko poważny - stosunek do naszego kraju" - zaznaczył.

Pokazywanie patriotyzmu nie tylko przez pryzmat martyrologii narodu, ale też radości i dumy z odzyskania niepodległości to także cel prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. "Deklaracja jest zobowiązaniem do pamiętania o tamtych czasach, o tym jak ważną postacią w historii Polski niepodległej był marszałek Józef Piłsudski. Ale to też zobowiązanie do współpracy - tym aktem zainicjowaliśmy wspólnotę miast Piłsudskiego. W dzisiejszych czasach powinniśmy szukać tego, co nas łączy, a nas - miasta, które podpisały się pod deklaracją - łączy fantastyczny honorowy obywatel" - podkreśliła Zdanowska.

Czytaj też: Brytyjski dziennik wskazał dwa polskie miasta, które trzeba odwiedzić 

Łódzki magistrat, który był organizatorem Zjazdu, dotarł do 31 polskich miast, które nadały honorowe obywatelstwo Piłsudskiemu lub też uczciły go w inny, wyjątkowy sposób. Przedstawiciele miast, historycy i działacze organizacji społecznych wzięli w piątek udział w konferencji "Dziedzictwo Marszałka i jego małe ojczyzny".

W jej programie znalazły się wykłady historyków z Uniwersytetu Łódzkiego, poświęcone biografii Piłsudskiego i jego działalności politycznej, prezentacje - Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku i ośrodka w Kostiuchnówce na Wołyniu, a także Muzeum Kinematografii o Marszałku na ekranie.

O związkach swoich miast z marszałkiem opowiadali m.in. burmistrz Sulejówka, prezydent Radomska i przewodniczący rady miejskiej w Chełmie. Odrębne wystąpienia poświęcono też formom upamiętniania Piłsudskiego przez Częstochowę, Kalisz oraz Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem.

Czytaj też: Ta kampania ma zmienić podejście do kontrolerów biletów

Piątkowy Zjazd zainicjował w Łodzi dwudniowe "Spotkanie z Piłsudskim". W sobotę mieszkańcy zostaną zaproszeni na wielki piknik historyczny. W południe ul. Piotrkowską przejdzie parada strzelców i ułanów. Na scenie przy pl. Wolności rozbrzmiewać będą pieśni legionowe oraz piosenki wodewilowe z lat 20. XX. wieku.

Łodzianie będą mogli zajrzeć do obozu legionistów, przejść procedurę poboru do Legionów, pójść do kina z epoki na film "Ada to nie wypada", przejechać się bicyklem czy spróbować wypieków przygotowanych według przepisów żony marszałka.

W Archiwum Państwowym w Łodzi będzie można obejrzeć przedstawienie interaktywne "Piłsudski w Łodzi" oraz kolekcję oryginalnych numerów "Robotnika" - m.in. za ich drukowanie Piłsudski trafił do carskiego więzienia; obecnie w budynku tym działa Muzeum Tradycji Niepodległościowych - tam również przygotowano ekspozycję poświęconą Marszałkowi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!