Partnerzy portalu

Zmiana czasu na letni 2021. To już tej nocy

 • pt
 • 25 marca 2021 - 15:36
W nocy z soboty na niedzielę – z 27 na 28 marca – przestawiamy zegary na czas letni. Śpimy wtedy o godzinę krócej.

Tradycyjnie w ostatni weekend marca przechodzimy z czasu zimowego na letni. W tym roku będzie to miało miejsce w nocy z soboty na niedzielę z 27 na 28 marca. Przesuniemy wskazówki zegarów o godzinę - będziemy więc spać o godzinę krócej. Takie działania powoduje, że dzień staje się „dłuższy”.

Czytaj: Wielkanoc 2021. Sprawdź, kiedy wypadają święta

W Polsce dwa razy do roku zmieniamy czas. W ostatni marcowy weekend przechodzimy na czas letni. W ostatni weekend października zaczyna obowiązywać czas zimowy.

Szczegóły regulacji dotyczące czasu letniego i zimowego zawarte są w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 roku. Zatwierdzono w nim daty zmian czasu do 2021 roku.

Kiedy koniec ze zmianami czasu?

26 marca 2019 r. Parlament Europejski podjął decyzję ostatecznej rezygnacji ze zmian czasu na letni i zimowy. Decyzja miała wejść w życie po dwuletni moratorium, czyli właśnie w tym roku. Jak się jednak okazuje, czas nadal zmieniamy. Dlaczego? Ze stanowiskiem PE nie zgodzili się bowiem przedstawiciele państw UE. Dyskusja trwa, część krajów chce zostać przy zmianach czasu, swoich zwolenników ma też zmiana tej praktyki. W tym drugim przypadku trzeba podjąć decyzję o tym jaki czas miałby obowiązywać przez cały rok – zimowy czy letni.

KOMENTARZE8

 • ZULU 2021-08-11 12:20:34
  Przecież to jak ustawimy zegarki jest tylko rzeczą umowną. A dyskusja czy czas letni czy zimowy jest bezcelowa. Bo przecież czemu nie czas ZULU czyli jak kto woli UTC+0. Najbardziej naturalnym dla całej unii byłby czas UTC+1 czyli inaczej zwany czasem zimowym. i taki czas powinien być wprowadzony ...jako standard - Wtedy północ zegarowa (lub południe zegarowe) była by najbliżej północy rzeczywistej (lub południa rzeczywistego). A ci którzy chcieli by mieć dłużej widno proponuję wdawać o szóstej zamiast o siódmej. Także zwolennicy zmiany czasu mogą się dogadać z pracodawca ( jeżeli to możliwe) ze w zimie przychodzą do pracy na 9tą a w lecie na 8mą.  rozwiń
 • Gość 2021-03-31 23:06:47
  Twój podpis: zgadzam się! Czas letni jest jedynym właściwym czasem naturalnym. Jest dłużej jasno i człowiek ma więcej energii niż przy czasie zimowym.
 • Gość 2021-03-31 23:04:44
  Tylko czas letni!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!