Partnerzy portalu

Rekonstrukcja i rewitalizacja „Starego Kina” w Brennej

Rekonstrukcja i rewitalizacja wraz z rozbudową budynku „Starego Kina” w Brennej przy ul. Wyzwolenia 69 z przeznaczeniem na Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2019.

Głosowanie wyłączone.

Wartość inwestycji: 3 097 011,97 zł brutto

Finansowanie inwestycji: Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Zakończenie inwestycji: 13.04.2018 r.

Inwestor i partner: Gmina Brenna, Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna, Gmina Bystrzyca (Republika Czeska)


Inwestycja została zrealizowana w ramach transgranicznego, polsko-czeskiego projektu „Beskid Śląski - wspólne dziedzictwo”. Projekt wdrażany był wspólnie z czeską gminą Bystrzyca i Ośrodkiem Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna.

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” to miejsce wyjątkowe na mapie kulturalnej Śląska Cieszyńskiego. Drewniana chałupa, która powstała w latach 20 XX wieku, była siedzibą Stowarzyszeń Młodzieży Katolickiej działających w Brennej. Odbywały się w niej koncerty, przedstawienia teatralne, mieściła się biblioteka, a po II wojnie światowej wiejskie kino. W 2018 roku zabytkowy budynek został poddany rewitalizacji, zyskując nowe funkcje kulturalne i społeczne, stał się miejscem, gdzie poprzez zioła prezentowana jest spuścizna górali Beskidu Śląskiego.

Celem tej inwestycji było nie tylko zrewitalizowanie zabytkowego obiektu, ale także wykorzystanie endogenicznego potencjału przyrodniczego i kulturowego Beskidu Śląskiego poprzez stworzenie wspólnego produktu turystycznego w oparciu o komplementarne zaplecze infrastrukturalne, udostępniające dziedzictwo regionu.

„Przytulia” to żywe muzeum, gdzie oprócz wystawy stałej organizowane są wystawy czasowe, prelekcje, warsztaty, pokazy i wykłady, a także liczne wydarzenia kulturalne. Atutem „Przytulii” jest również jej dostępność dla osób niepełnosprawnych. Z kolei po stronie czeskiej wyremontowano budynek kina, które teraz działa jako centrum kultury i informacji „MUZ-IC”.

Budynki tworzą razem nieinstytucjonalne, transgraniczne Centrum Dziedzictwa Beskidu Śląskiego, czyli dwa tematycznie powiązane oddziały w Brennej i Bystrzycy, które prezentują dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Beskidu Śląskiego.

Podjęte wspólnie przez Gminę Brenna i Bystrzyca działania wpisują się również we współczesny trend, określany mianem Slow Life, który stanowi odpowiedź na konsumpcjonizm, masowość, bezrefleksyjne przeżywanie codzienności.

DO POBRANIA
Brenna - opis projektu
Oprócz wystawy stałej organizowane są wystawy czasowe, prelekcje, warsztaty, pokazy i wykłady, a także liczne wydarzenia kulturalne.
Powstała ekspozycja podzielona na cztery działy, obrazujące funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich.

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!