Partnerzy portalu

Planetarium – Śląski Park Nauki

Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2023.

Wartość inwestycji: 151 mln 180 tys. zł

Data zakończenia inwestycji: 31 grudnia 2022 r.

Finansowanie inwestycji: Województwo Śląskie – 42 483 937 zł, budżet państwa – 13 906 308 zł, fundusze unijne w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020: 94 790 028 zł

Inwestor: Województwo Śląskie

Przedmiotem inwestycji w zakresie robót budowlanych było przekształcenie istniejących, dotychczas niemodernizowanych, struktur budowlanych Planetarium, aby powstała przestrzeń dla rozszerzenia działalności edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie astronomii, sejsmologii i meteorologii, a także zakup wyposażenia i urządzeń.

W wyniku rozbudowy i modernizacji zabytkowego obiektu Planetarium powstał jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie, z takimi atrakcjami jak Lot w kosmos, Przeżyj wstrząs czy Kosmiczny spacer.

Poza przebudową dotychczasowego budynku Planetarium wzniesiono również dodatkowy budynek zlokalizowany w większości pod ziemią, a także wieżę widokową. W efekcie siedziba Planetarium powiększyła się o 3 200 mkw.

Zmodernizowane i rozbudowane Planetarium prezentuje zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. W nowo powstałym budynku stworzono przestrzeń dla ekspozycji z zakresu geofizyki oraz ekspozycji dotyczącej astronomii. Niespotykane w innych podobnych miejscach stanowiska ekspozycyjnie nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać.

W zmodernizowanej sali projekcyjnej Planetarium zainstalowano nowoczesny system projekcyjny pozwalający wyświetlić na sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki wszechświata. Największy w Polsce i w tej części Europy ekran o średnicy 23 m i powierzchni ponad 800 m wykonany został z perforowanych aluminiowych paneli, które zastąpiły dotychczasowe płócienne bryty.

Pełny opis inwestycji zamieszczamy poniżej.

DO POBRANIA
Zgłoszenie do konkursu Top Inwestycje Komunalne 2023 - woj. śląskie
W zmodernizowanej sali projekcyjnej Planetarium zainstalowano nowoczesny system projekcyjny (fot. Tomasz Zakrzewski/Archifolio)
W centralnym punkcie ekspozycji znajduje się słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata. (fot. Tomasz Zakrzewski/Archifolio)

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!