Partnerzy portalu

Przebudowa infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich

Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2023.

Wartość inwestycji: 430 mln zł

Data zakończenia projektu: 30 listopada 2023 r.

Finansowanie inwestycji: dofinansowanie unijne w ramach RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020: 293 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetów partnerów

Inwestor: Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020

Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I” to szeroki projekt zakładający usprawnienie żeglowności szlaków, a przez to zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu.

Beneficjentem środków jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, a całość realizowana jest w szerokim partnerstwie gmin Stowarzyszenia (Mikołajki, Ryn, Pisz, Ruciane – Nida, Miasto Giżycko) oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Projekt podzielony został na 4 etapy, których ostatecznym efektem mają być poprawa drożności i żeglowności szlaku, poprawa stanu technicznego infrastruktury transportu wodnego, poprawa bezpieczeństwa żeglugi, lepsza ochrona przyrody przed antropopresją i transportem wodnym.
Składa się on z 26 konkretnych zadań rozmieszczonych na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Są to zadania związane nie tylko z udrożnieniem 5 kanałów pomiędzy jeziorami. To także przebudowa nabrzeży portowych i ich zaplecza technicznego, remonty śluz czy jazów, budowa dwóch kładek dla pieszych na szlaku wodnym oraz budowa całkiem nowej śluzy.

Są to inwestycje na terenie Mazur niewidziane od kilkudziesięciu lat i każde ze wspomnianych 26 zadań jest znaczące nie tylko dla turysty żeglarza, ale także dla lokalnej gospodarki. Nie są to inwestycje, które mają negatywny wpływ na krajobraz i środowisko przyrodnicze.

Projekt przebudowy szlaku żeglownego to nie tylko znaczące inwestycje dla lokalnej gospodarki, ale także efekt szerokiej współpracy. Dzięki niej poszczególni partnerzy mogli uzyskać efekt skali, a poprzez odpowiednie planowanie i zarządzanie inwestycją znaczący efekt wartości dodanej.


Pełny opis inwestycji zamieszczamy poniżej.

DO POBRANIA
Zgłoszenie do konkursu Top Inwestycje Komunalne 2023 - Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020
Na inwestycję składały się m.in. przebudowy nabrzeży portowych i ich zaplecza technicznego (fot. Tomasz Karolski)
Nadbrzeże po przebudowie

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!