
Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku
Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku w zakresie modernizacji i adaptacji budynków maszynowni i nadszybia szybu Kościuszko, wykonania instalacji aranżacji wystawienniczej oraz zagospodarowania terenu została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2023.

Wartość inwestycji: 25 mln 508 tys. zł
Data zakończenia inwestycji: czerwiec 2022 r.
Finansowanie inwestycji: 9 484 926,05 zł - dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz 594 590,36 zł - dofinansowanie z budżetu państwa.
Inwestor: Miasto Rybnik
W czerwcu 2022 roku zakończyła się kilkuletnia rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Po modernizacji i adaptacji budynków maszynowni i nadszybia szybu Kościuszko oraz zagospodarowaniu przyległego terenu rybnicki zabytek techniki stał się przykładem zrewitalizowanej przestrzeni publicznej zabytku ery przemysłowej. W toku kilkuletniego procesu odbudowy i adaptacji został wytworzony unikalny kompleks o powierzchni ponad 2 ha, integrujący lokalną społeczność oraz przyciągający zwiedzających i turystów z całej Polski.
Zrewitalizowane budynki maszynowni i nadszybia szybu Kościuszko są wykorzystywane jako przestrzeń wystawiennicza do obsługi wystawy stałej „Wiek Pary”. Ekspozycja składa się z części narracyjnej w budynku maszynowni, gdzie organizuje się również pokazy pracy maszyny parowej, oraz z części eksperymentalnej, złożonej z kilkunastu stanowisk badawczych w budynku nadszybia. Ostatnia przestrzeń umożliwia także organizację imprez kulturalnych, koncertów, spektakli, konferencji czy innego rodzaju wydarzeń z udziałem publiczności.
Oba budynki połączone są przeszklonym łącznikiem, w którym znajduje się punkt recepcyjny. Obiekt w pełni dostosowany jest do obsługi zwiedzających, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Znajduje się tu także przestrzeń biurowa dla pracowników instytucji zarządzającej obiektem – Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Zrekultywowany teren nieużytków przemysłowych pełni funkcję rekreacyjną zarówno dla zwiedzających, jak i przede wszystkim mieszkańców dzielnicy, to także przestrzeń organizacji imprez plenerowych.
Pełny opis inwestycji zamieszczamy poniżej.

