Partnerzy portalu

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku w zakresie modernizacji i adaptacji budynków maszynowni i nadszybia szybu Kościuszko, wykonania instalacji aranżacji wystawienniczej oraz zagospodarowania terenu została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2023. 

Głosowanie wyłączone.

Wartość inwestycji: 25 mln 508 tys. zł

Data zakończenia inwestycji: czerwiec 2022 r.

Finansowanie inwestycji: 9 484 926,05 zł - dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz 594 590,36 zł - dofinansowanie z budżetu państwa.

Inwestor: Miasto Rybnik

W czerwcu 2022 roku zakończyła się kilkuletnia rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Po modernizacji i adaptacji budynków maszynowni i nadszybia szybu Kościuszko oraz zagospodarowaniu przyległego terenu rybnicki zabytek techniki stał się przykładem zrewitalizowanej przestrzeni publicznej zabytku ery przemysłowej. W toku kilkuletniego procesu odbudowy i adaptacji został wytworzony unikalny kompleks o powierzchni ponad 2 ha, integrujący lokalną społeczność oraz przyciągający zwiedzających i turystów z całej Polski.

Zrewitalizowane budynki maszynowni i nadszybia szybu Kościuszko są wykorzystywane jako przestrzeń wystawiennicza do obsługi wystawy stałej „Wiek Pary”. Ekspozycja składa się z części narracyjnej w budynku maszynowni, gdzie organizuje się również pokazy pracy maszyny parowej, oraz z części eksperymentalnej, złożonej z kilkunastu stanowisk badawczych w budynku nadszybia. Ostatnia przestrzeń umożliwia także organizację imprez kulturalnych, koncertów, spektakli, konferencji czy innego rodzaju wydarzeń z udziałem publiczności.

Oba budynki połączone są przeszklonym łącznikiem, w którym znajduje się punkt recepcyjny. Obiekt w pełni dostosowany jest do obsługi zwiedzających, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Znajduje się tu także przestrzeń biurowa dla pracowników instytucji zarządzającej obiektem – Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Zrekultywowany teren nieużytków przemysłowych pełni funkcję rekreacyjną zarówno dla zwiedzających, jak i przede wszystkim mieszkańców dzielnicy, to także przestrzeń organizacji imprez plenerowych.

Pełny opis inwestycji zamieszczamy poniżej.

DO POBRANIA
Zgłoszenie do konkursu Top Inwestycje Komunalne 2023 - Rybnik.pdf
Maszynownia szybu Kościuszko (fot. Marek Locher)
Zabytkowa kopalnia "Ignacy" (fot. Michał Koczy)

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!