Partnerzy portalu

Węzeł przesiadkowy Rokietnica

Budowa węzła przesiadkowego w Rokietnicy została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2023.

Głosowanie wyłączone.

Wartość inwestycji: 33 mln 249 tys. zł

Data zakończenia projektu: 16 września 2022 r.

Finansowanie inwestycji: dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020: 9 950 508,60 zł oraz 21 331 182,03 zł (Gmina Rokietnica, powiat poznański, ZUK ROKBUS)

Inwestor: Gmina Rokietnica

Węzeł Przesiadkowy Rokietnica oceniony przez fachowców jako prosty, estetyczny i funkcjonalny, dzięki przyjętej koncepcji architektonicznej wpisuje się w przestrzeń miejscowości, która chce aspirować do miana spójnej, dobrze urządzonej i wygodnej dla mieszkańców lokalizacji.

Nowy węzeł przesiadkowy, oprócz kompleksowego połączenia kolei z komunikacją autobusową, samochodową i ruchem pieszych, doceniony został również za stworzenie przyjaznej mieszkańcom przestrzeni. Uzyskano to m.in. dzięki ciekawemu skwerowi wypoczynkowemu przy dawnym budynku dworca oraz sporej ilości posadzonej wokół zieleni.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem Węzła Przesiadkowego Rokietnica jest nowa hala dworca z charakterystyczną elewacją ze stali kortenowskiej i szkła. Dach dworca, na którym zamontowano panele fotowoltaiczne, pełni również rolę zadaszenia dla podróżnych oczekujących na liniowe autobusy. Specjalna konstrukcja dachu oraz jego imponująca długość 96 metrów pozwala na połączenie w jedną funkcjonalną całość wyjścia z poczekalni oraz zejścia na perony.

W ramach projektu powstała również nowa baza transportowa dla Zakładu Usług Komunikacyjnych ROKBUS sp. z o.o. z zapleczem warsztatowym i socjalnym oraz placem manewrowym. Zakupiono także 4 autobusy niskoemisyjne. 27 miejsc postojowych zaprojektowanych dla 18-metrowych autobusów przegubowych daje niespotykane w historii firmy możliwości dalszego rozwoju.

Na początku lutego 2023 roku w budynku Węzła Przesiadkowego Rokietnica wdrożono system pozwalający na zsynchronizowanie w jednej kasie biletowej sprzedaży biletów i obsługi klientów zarówno linii kolejowych, jak i Zarządu Transportu Miejskiego, co jest ewenementem na skalę krajową.

Pełny opis inwestycji zamieszczamy poniżej.

DO POBRANIA
Zgłoszenie do konkursu Top Inwestycje Komunalne 2023 - Rokietnica.pdf
Najbardziej rozpoznawalnym elementem Węzła Przesiadkowego Rokietnica jest nowa hala dworca.
Wydzielono także miejsce dla rowerów.

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!