PARTNER PORTALU

Powiat Myślenicki

Powiat myślenicki został nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd za „Program profilaktyki sepsy – szczepienia przeciw meningokokom typu C wywołującym sepsę na terenie Powiatu Myślenickiego”.

Głosowanie wyłączone.

W Polsce najczęściej występują meningokoki grup B (70%) oraz C (26-30%) – znacznie częściej wywołują epidemię oraz sepsę, a co za tym idzie – wiążą się z wysoką śmiertelnością. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na konieczność włączenia szczepień przeciw meningokokom do powszechnych programów szczepień, jednak nie są one w Polsce finansowane ze środków publicznych. Powiat myślenicki na realizację programu od 2008 r. przeznaczył kwotę ponad 750 tys. Rodzice chętnie szczepią dzieci, a od momentu rozpoczęcia szczepień nie zanotowano żadnego śmiertelnego przypadku sepsy.

Grupą docelową programu profilaktyki sepsy są dzieci od 2. m.ż. do 18 r.ż. zamieszkujące teren powiatu. Szczepienia wykonywane są zgodnie z zaleceniami producenta szczepionek oraz wytycznymi zawartymi w kalendarzu szczepień dot. schematu szczepień, ilości dawek i zachowania odpowiednich odstępów między szczepieniami.

Program finansowany jest z budżetu powiatu myślenickiego oraz gmin powiatu, które zdeklarowały pomoc finansową. Podmioty POZ realizują program na podstawie nieodpłatnej współpracy, co umożliwia objęcie programem większej liczby dzieci. W latach 2017-2020 zakupiono w sumie 2261 szczepionek, a udział finansowy powiatu i gmin wyniósł w sumie 185 731 zł.

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.Wyszukiwarki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!